Tuttipullosta vieroitus/yöheräilyt

riituska2

Hei!

Nyt vinkkejä ja neuvoja tuttipullosta vierotukseen!

1v 5kk lapsi juo nukkumaan mennessä maidon tuttipullosta sängyssä, ja nukahtaa siihen aina todella hyvin. Tuo ei ole ongelma, vaan säännöllisen epäsäännölliset yöheräilyt, joita tapahtuu (joskus harvoin ei herää lainkaan) 1-6 kertaa yössä... Useamman kerran kun herää, on jotain selittämätöntä häikkää, ehkä vatsanväänteitä, hampata jne... tai muuten vain heräillään. Normaalisti herää 1-2 kert. Ja tässäpä onkin se ongelma, kun ei-niin-fiksu äiti on opettanut lapsen sille, että saa maitoa kun herää yöllä... (tällä hetkellä enää maito-vesi seosta) Ja muutenhan ei sitten nukahda. Hirveä huuto. Pelkkä vesi ei kelpaa, kun ei ole tottunut sen makuun (ei juo koskaan vettä) ja on siis vissiinkin pahaa.. (miten vedelle kannattaisi opettaa? ei taatusti huoli enää, jos kerran erehtyy maistamaan...)

Miten te toimisitte ja lähtisitte vieroittamaan pullosta? Itse en näe vielä suurta kiirettä tuon nukahtamispullon lopettamisessa, yöheräilyjuomisten kylläkin sitäkin enemmän..... Tuo öinen hirveä huudattaminenkin on vähän huono juttu, kun asumme kerrostalossa ja asunto on pieni, joten muukaan perhe ei oikein sitten nuku jos lapsi huutaa ja naapureitakin käy sääliksi... :) Ehkä juuri tämän vuoksi on tullut valittua se 'helppo tie'... karhunpalvelus, niin. Muutamana yönä olen nyt ollut antamatta pullosta muuta kuin vettä ja maistettuaan suuttuu niin, että tunnin jaksaa ainakin karjua täyttä kurkkua kunnes nukahtaa.. Siinä vaiheessa kun on suuttunut, ei kelpaa maito nokkamukista.

Kovasti kaipaisin hyviä vinkkejä, kiitos jo etukäteen mahdollisille vastaajille.. !!

4

3529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihän siinä

      oikeen auta muu kuin olla antamatta pulloa ja kuunnella itkua.Itse ottaisin sekä ilta että yöpullot pois ettei yhdistä maitoa enää missään tilanteessa nukkumiseen.
      Kannattaa ajoittaa niin että on viikonloppu ettei huuto niin häiritse.Eka yö on varmasta kamala mutta uskon että seuraava huomattavasti helpompi.Kannattaa sitten ottaa se asenne ettet todellakaan sorru pulloa antamaan,nythän lapsi tietää että huutamalla sen saa.Vettä voi antaa(jos nyt vain huolii) koska kyllähän siinä huutamisessa jano tulee..
      Itsekkin vieroitin vasta reilusti vuoden ikäisenä,huutoa oli kuitenkin helpompi sietää kun toinen ei enää ole pikkuvauva ja ymmärtää paljon puhetta.

      • mä tein näin

        totta, ei ole oikein muita keinoja kuin jättää se vaan pois. Mä varmaan saksisin sen tuttiosan ja sit lapsen kans ihmettelisin ja selittäisin ettei sitä voi enää käyttää, muistuttelisin päivän aikana muutamasti että tänään menet nukkumaan ilman pulloa. Veisin pullon lapsen kanssa roskiin. Tällä tavoin meiltä lähti pullot ja tutit 1v4kk iässä. Edelliselle pskko huomauttaa tuosta ajankohdasti, viikonloppuisinkin tehdään töitä, joten kyllä se voi muuta perhettä/naapureita häiritä myös silloin :)


    • Pullo pois

      Iltaisin lapsen kanssa sylittelyä ja sitten sänkyyn. Yöllä rauhoittelua ja takaisin nukkumaan. Meillä pienimmällä 1v 4kk ikäisellä on ruoan yhteydessä tavallinen muki käytössä. Pullosta ei koskaan juonut ja nokkamukikin on jo jätetty pois käytöstä. Ihan varmasti yöt helpottuu kun jätätte pullon kokonaan pois.

    • Kärsivällisyyttä

      Oletko kokeillut ns. unikoulua? Netistä löytyy ohjeita.
      http://www.mll.fi/vanhempainnetti/tietokulma/uni/unikoulu/

      Lapsi huutaa kyllä alkuun, mutta hyväksyy kyllä jossain vaiheessa sen, että maitoa ei tule. Vaikeaahan se on, mutta joskus se on tehtävä. Tai sitten toivoa, että lapsi itsekseen luopuu maidosta... Meilläkin alkuun lapsi saattoi huutaa tunnin ja se oli tosi rassaavaa ja vaatii aikalailla kärsivällisyyttä (mitä ei löytynyt tarpeeksi mieheltäni, joten hoidin unikoulut alun jälkeen yksin). Rauhoittui sylissäni, mutta aina kun laitoin sänkyyn alkoi huuto. Ja otin taas syliin jne. (noudatimme ns. tassuunikoulua)

      Mutta pikkuhiljaa huuto väheni ja lopulta jos heräsi niin useimmiten sai itse unen päästä kiinni uudestaan. Tai riitti kun silitti vähän selästä, Ja illallakin nukahti itsekseen ilman nukutteluja tai huutoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3184
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1589
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      803
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      719
    Aihe