Kumpi noista on tehokkaampi itsepuolustukseen, Entä hauskempaa? Olen 14 poika.
Vastaukset 6
- Vyöllä ei voiteta
Hokutoryu on tehokkaampi. Ei noita voi edes verrata, aikido ei ole itsepuolustuslaji.
Se mikä on hauskaa riippuu sinusta. Aikidossa voi tutkiskella parin kanssa liikesuuntia ja kamppailun teoriaa (käytännön kanssa sillä ei ole mitään tekemistä). Hokutossa voi opetella tehokkaita tekniikoita itsepuolustukseen ja harjoitella vähän ottelemistakin siinä ohessa.
Molemmat olen kohtalaisen hyvin kokeillut ja niiden jälkeen todennut että on paljon hauskempaa on harjoitella aitoa kamppailemista sen sijaan että treenaa keksittyjä hyökkäyksiä ja niihin puolustuksia.
Treenaamalla jotain täyskontaktilla oteltavaa kamppailu-urheilua voit harjoitella tekniikkasi kuntoon käytännössä eli lajin otteluharjoituksissa ja otteluissa. Tekniikat eivät ole aina parhaita itsepuolustukseen, mutta täyskontaktilla harjoiteltavissa kilpalajeissa oppii oikeasti sen minkä oppii. Ja oppii myös ottamaan turpaan ja taistelemaan silti itsensä vielä voitolle eli oppii kamppailemaan.
Judo, BJJ, Nyrkkeily, Paini, Muay Thai, Vapaaottelu...jostain noista voit löytää kamppailemisen idean. Pyydä esimerkiksi kilpajudokaa ottamaan kauluksestasi kiinni ja kokeile ehditkö tehdä itsepuolustuslajun tekniikkasi ennen kuin maailmasi kääntyy ylösalaisin...- aikido 1. kyu
Kaikkea aikidoa ei voi niputtaa yhteen. Se on kehittyvä laji, jossa jokainen opettaja tekee tekniikat omalla tavallaan. Osa opettajista keskittyy itsepuolustukseen, osa kivaan kuntoliikuntaan, jotkut välittää vain siitä miten harjoittelu vaikuttaa sisäisiin energioihin (joita ei kaikkien aikido-opettajien mielestä ole edes olemassa) jne. Sopivan opettajan johdolla aikidosta voi saada oikein hyvät eväät itsepuolustukseen.
- 30 vuotta Silat
''Pyydä esimerkiksi kilpajudokaa ottamaan kauluksestasi kiinni ja kokeile ehditkö tehdä itsepuolustuslajun tekniikkasi ennen kuin maailmasi kääntyy ylösalaisin...''
Itsepulustus ei ole tota ''Pyydä esimerkiksi kilpajudokaa ottamaan kauluksestasi kiinni'' Oikea Itsepuolstus tilanne on sitä että joku randomi tyyppi tulee vetämään sinua turpaan ja siinä pitäisin tehdä se itsepuolustus temppu... harjoittelemalla vapaaottelua et opi sitä että joku tulee yhtä äkkiä lyömään sinua
Kokeile esim; hokuto, Kali, Silat, Kung fu (Tang lang)...- Vyöllä ei voiteta
Jos itsepuolustuksen hatjoitteleminen ei ole sitä että pyydetään vastustajaa hyökkäämään jollain tavalla ja tehdään siihen tekniikka niin miksi kaikissa ip-lajeissa harjoitelllaan niin? Miksei opettaja tule yht äkkiä lyömään jo pukukopissa?
Itsepuolustuslajeissa harjoitellaan ennalta sovittuja juttuja ja sitten pitäisi osata tehdä jotain "randomi tyyppiä" vastaan. Ei ole minkäänlaista kokemusta paineen alla ja tekniikka ei välttämättä löydy lihasmuistista tiukan paikan tullen, kun ei olla koskaan oltu tiukassa paikassa. Itsepuolustusjutut ovat teoriassa kovia mutta käytäntö on arvoitus.
Kamppailu-urheilussa (esim. Judo, BJJ, Nyrkkeily, Paini, Muay Thai, Vapaaottelu) harjoitellaan siten kuin otellaan ja siksi osataan otella. Tekniikkaa pitää osata myös vastustajaan, joka yrittää täysillä voittaa sinut. Ottelu on aina eri asia kuin harjoitus ja ottelemaan oppii vain ottelemalla. Oikeiden kamppailijoiden mielestä otteleminen on se juttu. Se saa veren virtaamaan ja sen takia kannattaa treenata, monet kaksi kertaa päivässä joka päivä.
Muuten eikö pelkän itsepuolustustaidon vuoksi harjoitteleminen ole vähän vainoharhaista?
- 3 kyu
Jos Itsepuolustus tilanteessa Toinen Osaa Toinen Ei Niin yleensä Kamppailu kestää noin: 1-5 sekuntia. Kaikkien taistelu lajien osaaminen tuo itse varmuutta ja se joskus riittää.
Kerran Jouduin tämmöseen tilanteeseen (yleensä Se joka hyökkää tunnetaan ennastaan) ja tunsin sen hän oli 2 v vanhempi kuin minä.
Se hyökkäsi normi lyönnilla >väisin nyrkin oikealle puolelle (Han löi oikealla kädellä)
Otin oikealla kädellä hänen ranteeseen ja varurilla koukkasin sen kaulasta Ja samalla toinen jalka eteen> Niinhä lensi maahan
Se huusi ''vittun homo'' ja nousi uudestaan ja tuli kurkkuun kiinni siitä tein ensimmäisen lukon, eli käänsin rannettan kellon suuntaan ja toinen käsi kyynerpään alta>> Taitoin hänet maahan
Hän oli vattaltaan käsi ylhäällä hän ei pystuvyt tekeen mitää
Sitten löin vielä kyynerpään väärin päin ...mitä vättämättä ei oisi pitänyt tehdä
olin ollut 3 vuotta hokutoryossa ja kyllä tämä laji toimii. siitä ei kannata edes keskustella..enkä pelkästään itsepuolustustusta varten harrasta..- adwafafasac
Molemmat on hyviä lajeja jos jaksaa harjoitella ..Päätä sinä kumman valitset käy vaikka alkeiskurssit molemmista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1341368Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️971095Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2541008On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75807- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35740- 66697
- 47675
- 43641
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164620Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä33614Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah193604Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98535- 201524
- 105483
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18472- 34468
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91468Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59456