Tästä häipyi hel´vettiä

koskeva aloitus jostakin käsittämättömästä syystä. Mutta jotta ihmiset huomaisivat Raamatun käännösvirheet, niin ottakaa esille Biblia 1776 ja todetkaa, että siinä on viljelty hel´vetti sanaa oikein kunnolla. Tuosta käännöksestä ei löydy ainuttakaan " tuonela" sanaa, vaan se on aina käännetty hel´vetiksi. Siis täysin väärää infoa lukijoille.

Eli ei pidä kaikkea uskoa ja nielä tutkimatta, Raamatussa on tavaton määrä käännösvirheitä.
6102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vuoden 1933/38 on uskollinen alkukielelle.
voihan sitä verrata miten Biblia on käännetty siinä versiossa.

Äänestä
Aloittaja

Jos otamme esimerkin molemmista.

Ilm. 20:14
Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi. ( KR 33/38)

Ilm.20:14
14 Ja kuolema ja helvetti heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema.
( Biblia 1776)

Mikäli kokeilet Bibliasta 1776 hakusanalla " tuonela", niin sieltä ei löydy ainuttakaan. Se on aina korvattu sanalla hel´vetti. Käsittäkseni hel´vetti ja tuonela ovat aivan eri asioita.

Ja mitä on jätetty pois, se on mielenkiintoinen asia, vastaavasti alkuteksteihin on tehty lisäyksiä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Apokryfiset_kirjat

Äänestä
  • Näin se on. Joona.2:2-3. Ja Joona rukoili Herraa, Jumalaansa, kalan sisällä ja sanoi: Minä huusin ahdistuksessani Herraa, ja hän vastasi minulle. Tuonelan kohdussa minä huusin apua, ja sinä kuulit minun ääneni. Biblia (1776) Ja sanoi: minä huusin Herraa ahdistuksessani, ja hän vastasi minua; minä parun hel-vetin vatsasta, ja sinä kuulit minun ääneni.

    Äänestä

  • Et tunne lappix alkukieltä ollenkaan.
    Se kuuluu; Ja kuolema ha Haades (vainajala) heitettiin järveen tulen.
    Tämä oli toinen kuolema ja toinen kuolema on järvi tulen.
    Lähinnä sitä on, aika lailla oikein käännös -92.
    Turha leikkiä, jollei osaa leikkiä.
    Kes.

    Äänestä

Hukkuminen on käännetty uusimmassa käännöksessä "kukistumiseksi". Hukkuminen -sana liittyy mystiseen veteen tai nesteeseen. Tuonelan joki/tulijärvi, virrat.

Neste kaasuksi, siis alaslankeemus ylösnousemiseksi.

Äänestä

Ei ole.

Kysymyksessä on yksi poikkeava käännös, -38, mutta biblia ja -92 on lähellä alkukieltä, sillä kysymyksessä ei ole ihminen, vaan rakennus.

Alunperin se kuuluu vapaasti käännettynä; - mutta heti kaatui, heti murtui.

Kes.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9496373 kirjoitti:

koskeva aloitus jostakin käsittämättömästä syystä. Mutta jotta ihmiset huomaisivat Raamatun käännösvirheet, niin ottakaa esille Biblia 1776 ja todetkaa, että siinä on viljelty hel´vetti sanaa oikein kunnolla. Tuosta käännöksestä ei löydy ainuttakaan " tuonela" sanaa, vaan se on aina käännetty hel´vetiksi. Siis täysin väärää infoa lukijoille.

Eli ei pidä kaikkea uskoa ja nielä tutkimatta, Raamatussa on tavaton määrä käännösvirheitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu