Mitä mieltä koulukampuksen paikasta?

wande1

Onko koulun paikka poroputaan aluaalla oikea? Minun mielestä aivan järjetön paikka. Pelkät liikennejärjestelyt tulevat maksamaan maltaita,ja ritolantien liittymän siirto kallentien kohdalle,vie lopullisesti rauhan alueen asukkailta.Kaupungin jonka pitäisi säästää vähiä rahoja ,tekee juuri päinvastoin eli kaikki kalleimman mukaa.Lapsia ei voi päästää yksin kuusamontielle ylittämään jokea,koska turvallinen pyörätie puuttuu,siltaremontista ei oo mitään takeita,pelkkää toiveajattelua,faktat puuttuvat.Kaupunki varmaan kuljettaa lapset kouluun linja-autoilla.Koulun pohjatyöt maksavat valtavasti saviselle alueelle,vaikka kuiviakin alueita olisi ollut(rimminkangas,kurenalankoulun tontti)Tällä menolla kaupunki on parissa vuodessa selvitystilassa,mihin kaikki järki on kadonnut päättäjiltä?vai onko sitä ollutkaan?

13

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolllii

      Yhtä vaarallinen se olisi ollut se toinen vaihtoehto,sitten ne vasta tien yli olisivat loikkineet. Kummastuttaa tosiaankin tuo,että miksei tuota ala-astetta lyöty matalaksi ja olis siihen tehty. Mitään käyttöähän sillä ei voi enää olla,tai varastoksi,ehkä.

      • ac apiud

        Siihen tulee Lidl.Kältsy jo sopinu kaupat.


    • eivitutayhtää

      Kun on muhat kastuneet,ei mikkään ole esteenä uuden venetsian tiellä.

    • ööpöläiset

      Ala-asteen takaa vanhat asuntolat ja karvo lassin talo nurin, niin avot olisi sopinut vaikka minkalainen koulukampus.

    • miljoonalasku

      valtakunnan lehden homekoulujutussa kerrotaan, että viipalekouluilla ja -päiväkodeilla on nyt kova kysyntä. Muualla kuulemma eurojaan tarkasti laskevat kunnat eivät enää välttämttä halua investoida uusia kiinteitä kouluja ja päiväkoteja. toista se on meillä, rakennetaan mailman suurin hirsipäiväkoti ja vielä suurempi kiinteä hirsikoulukampus. mikäs siinä jos ois rahhaa ja hyvä väestöennuste. mutta kun väki vähenee ja vanhenee ja köyhtyy. turha luulla että kaupunginjohtaja suostuu viipalekouluun, sillä vastustajat pelaisivat vain aikaa. kerittäisiin aloittaa valituskierre kiinteän koulupaikan sijainnista. voitaisiin jopa havaita että massiiviset kampukset ovat tarpeettomia, pienemmälläki pärjätään. eimuuta ko kiinteä pystyyn ja nopiasti, siinä on ja pyssyy. hirmuhallitsijan muistomerkki.

    • kuka asuu ja missä

      Eikö nytkin osa lapsista ylitä jokea Kuusamontien yli ja kulje maantien yli? Kaikki lapset eivät asu samassa talossa samalla puolen jokkee.

    • halloo1

      Naurettavaa meininkiä siellä Pudiksella. Ensin kinutaan vuosikaudet uutta päiväkotia ja koulua. Sitte ku ne saadaan, niin ei muuta ku valitetaan ja haukutaan paikkaa. Iän kaiken on Lakarin alueeltaki kulettu Rimmille kouluun Iijoen sillain poikki ja hyvin on menny.

      • kupsahdus

        Eikait siellä rimmillä mun tietääkkseni esikoululaisia ja 1-6 luokkalaisia oo,oonko väärässä???


    • Navy-Seal123

      Ja sitten vielä, kuka HELVETTI rakentaa hirrestä vuonna 2013?

      • homekampus

        kuka ylipäänsä rakentaa isoja kouluja kuoleviin tuppukyliin? hirsicämpus senioreille, jee. hallitus lupailee elvytysrahaa homekouluille, eiku rimmi ja kurenalan ala-aste remonttiin. vielä kerran.


    • Nostajakin

      Nosto

    • Anonyymi

      joo

    • Anonyymi

      joo

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2298
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2063
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1434
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1381
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      964
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      108
      917
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe