Mitä mieltä koulukampuksen paikasta?

wande1

Onko koulun paikka poroputaan aluaalla oikea? Minun mielestä aivan järjetön paikka. Pelkät liikennejärjestelyt tulevat maksamaan maltaita,ja ritolantien liittymän siirto kallentien kohdalle,vie lopullisesti rauhan alueen asukkailta.Kaupungin jonka pitäisi säästää vähiä rahoja ,tekee juuri päinvastoin eli kaikki kalleimman mukaa.Lapsia ei voi päästää yksin kuusamontielle ylittämään jokea,koska turvallinen pyörätie puuttuu,siltaremontista ei oo mitään takeita,pelkkää toiveajattelua,faktat puuttuvat.Kaupunki varmaan kuljettaa lapset kouluun linja-autoilla.Koulun pohjatyöt maksavat valtavasti saviselle alueelle,vaikka kuiviakin alueita olisi ollut(rimminkangas,kurenalankoulun tontti)Tällä menolla kaupunki on parissa vuodessa selvitystilassa,mihin kaikki järki on kadonnut päättäjiltä?vai onko sitä ollutkaan?

13

610

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolllii

      Yhtä vaarallinen se olisi ollut se toinen vaihtoehto,sitten ne vasta tien yli olisivat loikkineet. Kummastuttaa tosiaankin tuo,että miksei tuota ala-astetta lyöty matalaksi ja olis siihen tehty. Mitään käyttöähän sillä ei voi enää olla,tai varastoksi,ehkä.

      • ac apiud

        Siihen tulee Lidl.Kältsy jo sopinu kaupat.


    • eivitutayhtää

      Kun on muhat kastuneet,ei mikkään ole esteenä uuden venetsian tiellä.

    • ööpöläiset

      Ala-asteen takaa vanhat asuntolat ja karvo lassin talo nurin, niin avot olisi sopinut vaikka minkalainen koulukampus.

    • miljoonalasku

      valtakunnan lehden homekoulujutussa kerrotaan, että viipalekouluilla ja -päiväkodeilla on nyt kova kysyntä. Muualla kuulemma eurojaan tarkasti laskevat kunnat eivät enää välttämttä halua investoida uusia kiinteitä kouluja ja päiväkoteja. toista se on meillä, rakennetaan mailman suurin hirsipäiväkoti ja vielä suurempi kiinteä hirsikoulukampus. mikäs siinä jos ois rahhaa ja hyvä väestöennuste. mutta kun väki vähenee ja vanhenee ja köyhtyy. turha luulla että kaupunginjohtaja suostuu viipalekouluun, sillä vastustajat pelaisivat vain aikaa. kerittäisiin aloittaa valituskierre kiinteän koulupaikan sijainnista. voitaisiin jopa havaita että massiiviset kampukset ovat tarpeettomia, pienemmälläki pärjätään. eimuuta ko kiinteä pystyyn ja nopiasti, siinä on ja pyssyy. hirmuhallitsijan muistomerkki.

    • kuka asuu ja missä

      Eikö nytkin osa lapsista ylitä jokea Kuusamontien yli ja kulje maantien yli? Kaikki lapset eivät asu samassa talossa samalla puolen jokkee.

    • halloo1

      Naurettavaa meininkiä siellä Pudiksella. Ensin kinutaan vuosikaudet uutta päiväkotia ja koulua. Sitte ku ne saadaan, niin ei muuta ku valitetaan ja haukutaan paikkaa. Iän kaiken on Lakarin alueeltaki kulettu Rimmille kouluun Iijoen sillain poikki ja hyvin on menny.

      • kupsahdus

        Eikait siellä rimmillä mun tietääkkseni esikoululaisia ja 1-6 luokkalaisia oo,oonko väärässä???


    • Navy-Seal123

      Ja sitten vielä, kuka HELVETTI rakentaa hirrestä vuonna 2013?

      • homekampus

        kuka ylipäänsä rakentaa isoja kouluja kuoleviin tuppukyliin? hirsicämpus senioreille, jee. hallitus lupailee elvytysrahaa homekouluille, eiku rimmi ja kurenalan ala-aste remonttiin. vielä kerran.


    • Nostajakin

      Nosto

    • Anonyymi

      joo

    • Anonyymi

      joo

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1148
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1100
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      963
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      71
      963
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      22
      897
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      890
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      129
      828
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      761
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      738
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      642
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      642
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      627
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      620
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    19. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      56
      601
    20. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    Aihe