Focuksen pakoputken haitariosan hinta?

Haitariosa harmittaa

Ei mennyt (Focus 1.6 2003 farkku) katsastuksesta läpi, kun haitariosa on rikki. Kävin läheisessä nyrkkipajassa käymässä, ja korjaaja sanoi, että haitariosaa ei pysty pelkästään vaihtamaan vaan mukana vaihtuu muitakin pakoputken osia. Hinta-arvio uudelle osalle ja työlle oli noin 650-700 euroa. Tuntuu muutaman tonnin autolle aika arvokkalta remontilta.

Onko kenelläkään kokemusta, että onko tuon osan vaihtaminen noin hinnakas? Ajossa en ole huomannut mitään poikkeavaa kuluvan vuoden aikana.

Ajattelin, että jos Motonetistä oli saanut vähän edullisemmin tuon varaosan. Korjaaja olisi ilmeisesti tarjonnut alkuperäisen osan.
Onko tietoa, mikä se noista motonetin osista oikein on? Itse epäilen, että se on tuo etuputki (14-2462)? http://kauppa.motonet.fi/motonet/tuotteet/142462/0
Tuossa olisi kokonaan lista focuksen varaosista, mikäli se ei mielestänne ole tuo edellä mainittu.
http://kauppa.motonet.fi/motonet/renderProductList.jsp?vehicleGroup=167&year=2003

Kiitos avusta.

5

2729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arska.
    • ...

      Se haitariosa maksaa suunnilleen 19€ biltemalla, sitten vaan putki poikki ennen haitaria ja sen jälkeen ja uusi haitariosa kiinnii hitsaamalla, ei varmasti maksa 600€. Jos sulla on joku tuttu jolla kestää hitsausvälineet hanskassa, niin maksaa koko homma ehkä 50€. Ei noin vanhaan autoon enää kannat ostaa kalliita osia.

      • Todettua

        Valitettavasti ne hitsausvälineet ovat loppujen lopuksi aika harvojen "hanskassa".

        Vaikka puheet oavtkin vallan muuta


      • Edullinen vaihtoehto
        Todettua kirjoitti:

        Valitettavasti ne hitsausvälineet ovat loppujen lopuksi aika harvojen "hanskassa".

        Vaikka puheet oavtkin vallan muuta

        Tiittanen Kannelmäessä hitsasi uuden haitaripätkän. Hinta 80€.


      • haitari vuoti
        Edullinen vaihtoehto kirjoitti:

        Tiittanen Kannelmäessä hitsasi uuden haitaripätkän. Hinta 80€.

        CarMax Kirkkonummella teki mulle vastavan operaation hinta noin 150e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      272
      17614
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12522
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6232
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5193
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5058
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      58
      4196
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      69
      4022
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      58
      3794
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3712
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3179
    Aihe