Focuksen pakoputken haitariosan hinta?

Haitariosa harmittaa

Ei mennyt (Focus 1.6 2003 farkku) katsastuksesta läpi, kun haitariosa on rikki. Kävin läheisessä nyrkkipajassa käymässä, ja korjaaja sanoi, että haitariosaa ei pysty pelkästään vaihtamaan vaan mukana vaihtuu muitakin pakoputken osia. Hinta-arvio uudelle osalle ja työlle oli noin 650-700 euroa. Tuntuu muutaman tonnin autolle aika arvokkalta remontilta.

Onko kenelläkään kokemusta, että onko tuon osan vaihtaminen noin hinnakas? Ajossa en ole huomannut mitään poikkeavaa kuluvan vuoden aikana.

Ajattelin, että jos Motonetistä oli saanut vähän edullisemmin tuon varaosan. Korjaaja olisi ilmeisesti tarjonnut alkuperäisen osan.
Onko tietoa, mikä se noista motonetin osista oikein on? Itse epäilen, että se on tuo etuputki (14-2462)? http://kauppa.motonet.fi/motonet/tuotteet/142462/0
Tuossa olisi kokonaan lista focuksen varaosista, mikäli se ei mielestänne ole tuo edellä mainittu.
http://kauppa.motonet.fi/motonet/renderProductList.jsp?vehicleGroup=167&year=2003

Kiitos avusta.

5

2731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arska.
    • ...

      Se haitariosa maksaa suunnilleen 19€ biltemalla, sitten vaan putki poikki ennen haitaria ja sen jälkeen ja uusi haitariosa kiinnii hitsaamalla, ei varmasti maksa 600€. Jos sulla on joku tuttu jolla kestää hitsausvälineet hanskassa, niin maksaa koko homma ehkä 50€. Ei noin vanhaan autoon enää kannat ostaa kalliita osia.

      • Todettua

        Valitettavasti ne hitsausvälineet ovat loppujen lopuksi aika harvojen "hanskassa".

        Vaikka puheet oavtkin vallan muuta


      • Edullinen vaihtoehto
        Todettua kirjoitti:

        Valitettavasti ne hitsausvälineet ovat loppujen lopuksi aika harvojen "hanskassa".

        Vaikka puheet oavtkin vallan muuta

        Tiittanen Kannelmäessä hitsasi uuden haitaripätkän. Hinta 80€.


      • haitari vuoti
        Edullinen vaihtoehto kirjoitti:

        Tiittanen Kannelmäessä hitsasi uuden haitaripätkän. Hinta 80€.

        CarMax Kirkkonummella teki mulle vastavan operaation hinta noin 150e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      122
      2378
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      41
      1965
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1907
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      49
      1897
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1887
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1189
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1095
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      953
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      900
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe