Mikähän tuota mun Yukka palmua vaivaa kun sen lehdennokat ruskistuu ?
Ollut "hengissä" jo useamman vuoden, mutta nyt tosiaan on joka lehden pää ruskistunut ja kuivunut. Palmu on lähellä ikkunaa (ei suoranaista paistetta) ja lämpöpatteria (nyt patteri ollut kiinni jo useamman viikon) altakasteluruukussa (kastelen kun muistan eli noin viikon kahden välein). Antakaa nyt viisaammat hyviä neuvoja ettei tuokin kukka kuolisi (olen kyllä hyvä hävittämään kaikki kukat !)
Apua !
3
104
Vastaukset 3
- palmunverso
Jukkapalmu ei tykkää liian kuumasta tai liian varjoisasta kasvupaikasta.
Se kestää paremmin kuivuutta kuin liikakastelua.
Keväästä syksyyn se niinkuin huonekasvit tarvitsevat vähän oikeanlaista lannoitettakin.
Mullan vaihto voi olla hyvä siksikin, ettei lannoitekertymiä tulee liikaa multaan.
Kaikki kasvit eivät tykkää voimakkaasta lannoituksesta, eivät tarvitse sitä.
Vaikea huonekasveista sanoa, harva niistä on ikuinen.
Varresta saisit paljon uusia. Pätki varsi (noin 10cm:n pätkiksi) laita pätkät veteen, jossa on vähän puhdasta hiekkaa pohjalla, alkaa tulla juuria ja uusi verso. Se vie kyllä viikkoja, mutta jos joudut palmusi pois heittämään, hyödynnä toki varret.
Verson voi leikata varoen rungosta ja juurruttaa uudestaa tai istuttaa varsineen.
Isoon ruukkuun voi laittaa kolmekin, saa kivan "istutuksen".
Jos ruukku käy ahtaaksi vuosien saatossa, ne voi istuttaa erilleen.- palmunverso
Siis ne pätkät pystyyn astiaan, pohjalle vettä ja hiekkaa.
- Liisi2
palmunverso kirjoitti:
Siis ne pätkät pystyyn astiaan, pohjalle vettä ja hiekkaa.
Kiitos vinkeistä ! Katson vielä vähän aikaa, mutta jos se ruskistuu vielä niin sitten pitänee pätkiä ja istuttaa uusia ! Kiitos !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3441262- 54753
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55738- 38725
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152633Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59616- 45604
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26591- 56572
- 43530