Mä kun en osaa oikein "katsoa" asiaa.. eli olen 15 ja en ole viimeisen vuoden aikana tapanut kavereita kuin korkeintaan tunnin koulupäivän jälkeen.
Vapaa-aika menee tietokoneella ollessa sekä pleikkarilla pelatessa, näin ainakin 80% kesälomasta. Nyt olisi tarkoitus ottaa kävelyä mukaan ohjelmaan :)
Uuteen paikkakuntaan muutettu vanhempien kanssa, en tunne täältä ketään :D
Ainoat keitää käyn moikkaa mopolla aktiivisesti on oma äitini sekä isovanhemmat, jotka asuvat 20km säteellä, eli he ovat vähän niiku mun "kaverit".
Meen samalla lukioon kesäloman jälkeen. Miten siellä hankitaan kavereita, vai tuleeko ne "itsestään"? Koulusta lähes kaikki tuli jotenkin "vahingossa" kavereiksi, vaikka harvoin tapasin koulun jälkeen.
Joo ehkä meni vähän aiheen ohi, mutta ottakaa toki kantaa :)
Mistä tietää onko yksinäinen?
3
198
Vastaukset 3
- Yellow Magic
Et ole yksin.
Olet yksin sillon kun sinulla ei ole ketään mitä tavata. Ja kukaan ei suostu puhumaan kanssasi vapaaehtoisesti. - Anonyymi
Sama on ollut mullakin äiti aina kyseli mikset mee mihinkää ja oo kenenkää kaa muutaku pelaat pleikkarilla ja sitku ei jaksanu pelat menin kattoo netflixia
Yksinäisyys on käsitteenä aika subjektiivinen ja jokainen kyllä tietää itse, onko yksinäinen vai ei. Yksi loistava indikaattori on, että kaipaatko muiden, esimerkiksi ikäistesi ihmisten seuraa? Jos kaipaat, olet todennäköisesti yksinäinen. Jokaisella on erilainen tarve ihmiskontaktille ja jotkut voivat tuntea itsensä yksinäisiksi siitä huolimatta, vaikka ympärillä olisikin muita ihmisiä. Tällöin yksinäisyys johtuu merkityksellisten kontaktien ja ihmissuhteiden puutteesta.
Tuleeko kaverit itsestään lukiossa riippuu varmaan aika paljon omasta persoonastasi. Jos olet kovin ulospäinsuuntautunut, ei varmaankaan hirveästi tarvitse nähdä vaivaa, että samanhenkisiä ihmisiä löytyy. Sisäänpäinkääntyneelle tai muuten ujommalle voi olla haastavaa lukiosta kaverien saaminen. Jälleen kerran, oma aktiivisuus ja avoimuus sen kai eniten määrittää, kuinka helposti ystäviä löytyy jos on löytyäkseen.
Ei se lukio niin erilaista ole kuin peruskoulu ja mistä tiedät vaikka sinne tulisi vanhoja koulukavereitasikin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571460Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus61699- 46665
- 51652
- 52572
- 76566
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558