Kertokaahan nistä johtuisi?

Quido

Minulla on Canon ixus 80 IS merkkinen kamera, josta olen tykännyt ja se on toiminutkin tosi hyvin jo pitkän aikaa.Nyt sitten vähän aikaa taaksepäin se sai kuitenkin kummallisia "hepulikohtauksia" joiden aikana jo kuvittelin, että kamerani olisi ehkä jo vetämässä kenties viimeisiään ja hajoamassa kohta kokonaan.Se nimittäin ei tahtonut totella kun yritin painaa näppäimiä esim.siinä tilanteessa kun olisin halunnut katsella ja selailla jo ottamiani kuvia,tai sitten halutessani ottaa ne kohdat esille mistä sai manuaalisesti tummentaa tai vaalentaa kuvia joita aikoi ottaa, tai vaihtaa niitä muitakin säätöjä esim.pilvisestä aurinkoiseen ym. tai ylipäätään mitään niitä muitakaan säätöjä en meinannut saada millään tehtyä ,kun kamera ei totellut, vaan sen toiminnat hyppivät sinne tänne miten sattui .Ja siinä välillä tuli sitten joku kummallinen numerosarjakin siihen näytölle aina välillä myös,joka pyöri siinä villisti sen itse näytönkin muuttuessa aina välillä ihan eri väriseksi myös sen värin vaihdellessa vaaleanpunaisesta,mustaan, valkoiseen ,siniseen, kirkkaan punaiseen, vihreään ,keltaiseen,violetiin ym väreihin.
Ja välillä tuntui siltäkin myös, kuin minulla olisi ollut hiplaus näyttö kamera, kun en ollut kerinnyt vielä muuta kuin tuskin juuri edes hipaista sitä kohtaa mistä niitä toimintoja piti vaihtaa, niin kamerassa alkoi jo taas tapahtua kummia,vaikka en ollut kunnolla sitä edes kokenutkaan.Siinä vaiheessa kävi jo mielessäni että mahtoiko sormissani ehkä kenties olla jotain sähköä niin paljon ,että se olisi pystynyt sekoittamaan kameranikin toiminnatkin jopa myös.Vai mahtavatko nuo viime aikoina niin paljon puhutut aurinko myrskyt ehkä kenties jo kameroihinkin vaikuttaa noin myös,kun sanovat niiden vaikuttavan ainakin tietokoneihin ym. laitteisiin.

Ja tuolla lailla kummallisesti kamerani sitten käyttäytyi muutaman päivän ajan ,kunnes se sitten yhtäkkiä vaan taas palasikin takaisin entiselleen alkaen käyttäytyä ihan normaalisti taas. Ja nyt tuo kamerani toimii ihan hyvin taas jälleen ja ihmettelen vaan, että mikähän sen välillä niin villisti tosiaankin saikin sekoilemaan.Onko teillä muilla ollut ehkä samanlaisia kokemuksia kameroistanne myös ja osaisitteko ehkä kertoa mistä tuollainen saattaisi todellisuudessa oikein johtua sitten myös?

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kgfnas

      Ei juuri tuollaisia, mutta kamerat sekoilee aina joskus. Silloin on auttanut akun poisto hetkeksi. Pahimmassa tapauksessa pitää poistaa myös kellon varakäyntiparisto, jos sellainen kamerassa on.
      Ehkä kamera on "hionnut" ja nyt kuivunut. Kontaktihäiriö. Jos kyseessä olisi aurinkomysky pitäisi kaikkien kameroiden seota.
      Esim. helle, kostea ilma ja nopeat lämmönmuutokset voi aiheuttaa kameran ohjelmiston sekoamisen.

      • Ixuksissa tai muissakaan Li-Ion akullissa Canoneissa ei ole paristoa kellolle vaan kiinteä Li-Ion akku. Sen tyhjentäminen kestää kolmisen viikkoa.


    • Quido

      Kiitos paljon tiedoista!Tuo hikoaminen kuulostaakin tosiaan yhdeltä mahdolliselta syyltä kamerani sekoilemiseen, sillä ilmat ovat olleetkin todella hiostavia ja kosteutta on ilmassa varmasti paljon myös.Minä paljon metsässä kuljeksin ja kuvaan ja voi olla että kädetkin ovat saattaneet olla jossain vaiheessa hiukan märät myös,jos olen kuvausten välillä jotain kasveja vaikka luonnossa tullut koskeneeksi ja niistä kosteus on sitten voinut siirtyä kameraan ehkä silläkin tavalla myös.Ja ilmeisesti kamerani on nyt tosiaan sitten kuivunut ja toimii sen vuoksi hyvin taas,joten kaikki hyvin nyt sitten taas ja hyvä tietää sitten vastaisuudessakin, missä vika voi olla, jos kamera alkaa jälleen sekoilla,joten kiitti paljon tiedoista tosiaan !

    • Oliko se outo numerosarja mahdollisesti kellonaika? Canonin kameroissa usein on kello ja toisissa taustan väri vaihtelee ravistelemalla., Luultavasti kamera vain oli jotenkin sekaisin. Tuollaisessa kannattaa resetoida kamera, jos mahdollista. Sen kellonajan pitäisi normaalistikin saada painamalla FuncSet:iä samalla kun panee virran päälle katselutilaan.

      Toinen mahdollisuus toki on joku huono kontakti tai oikosulku kameran sisällä.

    • canonhumppaa

      Kyllä toi kuulostaa ihan normaalilta Canonin käytökseltä, 5D:llä esimerkiksi on elämä yhtä ravistelua. Kyllähän sillä hyviä kuvia saa vaikka canonin obiskat ovatkin aikamoisia pullonpohjia.
      Harmittaa vaan kun on satsannut yhteen merkkiin eikä sen huoltoa kiinnosta tippaakaan värinvaihdot "on ihan normaali ominaisuus, ei vika".
      Noh, tyhmästä kamerasta kärsii koko ruumis

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      68
      2442
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1417
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1273
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      53
      756
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      93
      727
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      715
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe