Jos pienet ja isot gerbiilit nukkuu samassa läjässä...

huoli tulevasta

... niin onko ne silloin hyväksyneet toisensa?
Meillä on 2 urosta reilu vuoden ikäisiä ja 2 pienempää n. 7 viikkoisia uroksia.
Ne on nyt kaikki saatu samaan terraan totutuksen jälkeen. Aina välillä saavat sätkyjä ja juoksevat toistensa perässä vinhaa vauhtia, mutta kun eivät kuitenkaan pure toisiaan niin olen laittanut sen arvojärjestyksen määrittelemisen piikkiin.
Te jotka olette yhdistäneet gerbiilejä, niin onko teillä tullut takapakkia ja olette joutuneet ne erottamaan tai laittamaan kokonaan eri terroihin?
Onhan se pelottavaa kun pojat juoksee välillä oikein kunnolla toistensa perässä mutta kun kuitenkin nukkuvat samassa paikassa niin voinko luottaa siihen, että tulevat toimeen. Kertokaa niin positiivisista kuin negatiivisista kokemuksista ja kuinka olette ongelmatilanteen ratkaisseet jos niitä on syntynyt.

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gerbu <3

      No en ole asiantuntia, mutta luultavasti ne vain leikkivät. Mutta jos tuossa takaa-ajossa gerbut purevat toisiaan,tai jos haavoja syntyy niin silloin se EI ole leikkiä,vaan tappelua jolloin ne erotetaan. Mutta kyllä luulen että se on vain leikkiä.(:

    • alkup

      kiitos ja jos joku haluaa vielä kertoa omista kokemuksista niin mielelläni luen niistä ja otan opiksi.

      • Gerbiilihullu 100992

        Minulla on kaksi poika gerbua ja nukkuvat samassa pesässä ja joskus juoksentelevat toisensa perässä hurjaa vahtia pitkin terraa ja sitten ne ottavat pienen "painiottelun" jonka jälkeen ne vain on normaalisti ja puhdistelevat toisiaan. Ellikkä gerbiilisi ovat aivan normaaleja kun poiga gerbiilit tykkää vähän leikkiä terran kunkkua ja ottaa leikki painiotteluita.


    • nokup

      Mulla on kaksi toisiinsa totutettua poika gerbaa ja nukkuu samassa läjässä eikä ikinä oo mitää tappeluita ollu ja jahtaa toisiaa vinhaa vauhtia ympäri terraa ja se on ihan selvää leikkiä meillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe