Omaan huutoonsa herääminen

Ei se voi kertoa mistään muusta, kuin fyysisestä aivovammasta. Kuinka siihen muka joku mielialalääkekuuri, tai varsinkaan joku terapia voisi edes teoriassa auttaa?

Kyllä minä olen täysin eutanasian kannalla joka ikiselle sitä tosissaan vaativalle, vapaaehtoiselle halukkaalle.

Tässä ensimmäinen jonossa.
12366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miten sinulla on aivovamma: sorry, älä loukkaanu, jospa sinulla on asennevamma?
Tai saat kyllä loukkaantuakkin jos koet sen oikeutetuksi.

Äänestä
  • Aloittaja

    Joko synnynnäinen, tai sitten ne 4 aivotärähdystä, jotka koin lapsena. Isäni paljasti.

    Äänestä

Onko olemassa muita kuin fyysisiä aivovammoja? Jeesusteippiä suun päälle, katto auttaako. Mun entisessä asuintalossa yläkerroksessa mies huusi usein öisin et "auttakaa, auttakaa". Päivisin meni muina miehinä, mutta sudet tuli öisin. Ei niitä karkottanut terapia eikä lääkkeet.

Äänestä
  • On niitä muitakin, itse tästä kävelevänä esimerkkinä. Tämän syntymähäikän nimi on asperger. Kysymyksessä syntyperäinen aivojen kehityshäiriö. Jos olet jäänyt koulutuksesta ulkopuoliseksi, olet sitä hautaan asti.
    Surkeinta asiassa, ettei vanhoille asseille ollut muuta hoitokeinoa kuin kahlita häkkiin tai liekaan. Sama hoito tietysti psykoottisille lapsille. Lukupäätä olisi ollut, mutta uskovaiset vanhempamme katsoivat; herrojen lapsien vouhotusta.

    Äänestä

Uskon, ettei naapurinne tee sitä tahalleen. Se voi olla todella rasittavaa, mutta hän itse ei välttämättä voi sille yhtään mitään.

Äänestä
  • Itse vain huudaan kurkku suorana, tai mölisen hirveällä äänellä jotain sekavaa. Nuo avunhuudot taas voivat olla täysin aitojakin?

    Äänestä

Entisen naapurimme avunhuudot oli jatkuneet useamman vuoden kun muutettiin taloon. Ensikuulemalta meinasin saada slaagin ja juoksin rimputtamaan ovikelloa, mut eihän tämä herra avannut. Samasta rappusta rouva tuli kertomaan, että sen täytyy vaan antaa huutaa. Et päivällä on ihan ok.

Kysyin tuolla pelot-osiossa, onko jollain muulla pellepelkoa, et käykää ystävällisesti kertomassa jos on muita mun lisäkseni. Tiedän ettei liity aloittajan aiheeseen, mut vaivaa kun ei kukaan lähipiirin ihmisistä usko et on mahdollista pelätä klovneja kuollakseen. Voisin näyttää heille, et muitakin on.

Äänestä
  • Naapurisi kärsi aidoista paniikkikohtauksista, veikkaisin. Mulla oli pitkään vastaavanlainen naapuri, mutta nainen. Se paiskoi tavaroita samalla ympäriinsä, kun huusi APUA APUA!

    Moni varmasti soittanut hänelle 112. Pitkään aikaan kuulunut mitään. Joko lääkitys kohdillaan, taikka muuttanut poijes.

    Äänestä

Aloittaja

Itse havahdun yht'äkkiä siihen, kun koko keho on krampissa ja kipu sen mukaista. Saan hiukan lievitystä vastenmieliseen olooni kun yritän huutaa, se on pelkkää suhisevaa korinaa hampaiden läpi. Lisäksi pystyn sätkimään sängyssäni kuin hylje.

Aivan yllättäen se lakkaa ja havahdun täysin vapaasti kulkevaan huutooni. Kroppa tavallaan antaa periksi ja karjuminen pääsee ilmoille paljon kovempana, mitä edes tarkoitin.

Äänestä
  • Viinakramppi.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Vaahtokassi. kirjoitti:

    Viinakramppi.

    Viinakramppi on pahempi, ja siihen saattaa kuolla.

    Tämä liittyy unihalvauskohtauksiin.

    Äänestä

Eutanasia tulee. Harmi, että ehkä vasta 100 vuoden päästä.

Nykyiset naiivit naisministerit eivät tiedä yhtään mistään mitään, mistä puhuvat, koska ovat niin onnellisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_52408 kirjoitti:

Ei se voi kertoa mistään muusta, kuin fyysisestä aivovammasta. Kuinka siihen muka joku mielialalääkekuuri, tai varsinkaan joku terapia voisi edes teoriassa auttaa?

Kyllä minä olen täysin eutanasian kannalla joka ikiselle sitä tosissaan vaativalle, vapaaehtoiselle halukkaalle.

Tässä ensimmäinen jonossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu