Varjoaine TT-kuvauksessa

jännää_on_

Voiko siitä päätellä jotain, että ei käytetä varjoainetta TT-kuvauksessa, vaikka lähetteen mukaan sen käyttö "on tarvittaessa mahdollista".

Minulla tutkitaan magneettikuvauksessa selästä löytynyttä pesäkettä, joka voisi olla hemangiooma tai sitten jokin muu. Tutkimus oli viime viikolla ja varjoainetta ei laitettu. Lääkäriaika loppuviikosta.

4

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jännää_on_

      ..siis ajattelin, että olisko sitten varmistunut hemangioomaksi, kun ei tarvinnut aineita laittaa. Vai onko sitten niin selvä syöpä... ?

    • MaHoLehMä

      Jos kuvauksen aikana röntgenlääkäri näkee siellä jotain tulkinnallisesti epäselvää, minkä tulkintaa helpottamaan tarvitaan varjoainetta, niin silloin sitä laitetaan. Esim. jotkut kasvaintyypit ovat "runsasverisuonisia" ja ne on helpompi tunnistaa erotusdiagnostisesti varjoaineen avulla. Mutta on monia muitakin syitä käyttää varjoainetta. Eli sen käyttäminen tai käyttämättä jättäminen ei suoraan anna viitteitä siitä näkyykö siellä jotain poikkeavaa vai ei.

      Tiedän miten piinaavaa voi olla tulosten odottelu, mietin itsekin muun muassa juuri tuota varjoaineasiaa kuvauksen aikana ja jälkeen. Mulle on tehty tänä keväänä magneettikuvaus ilman varjoainetta sekä TT-kuvaus varjoaineella. Ymmärtääkseni tämään kombinaatio on aika tehokas paljastamaan kaikki kasvaimet ja verisuoniepämuodostumat jne.

    • jännää_on_

      Kiitos vastauksesta. Sainkin jo tulokset, ja mitään pahanlaatuista ei löytynyt. Siitä, mikä tuo kasvannainen selkänikamassa on, ei niin ikään ole tietoa. Vähän jäin ihmettelemään, että miksei varjoainetta sitten laitettu... Lääkärin mukaan hyvänlaatuinen muutos kuitenkin. Vaikka mietin kyllä, että mikä se sitten mahtaa olla. Ilmeisesti meissä kaikissa on pieniä "virheitä", joille ei löydy selitystä.

      • MaHoLehMä

        Tuli mieleen vanha sanonta - ei ole terveitä ihmisiä, on vain liian vähän tutkittuja ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe