Mulla on vähän yli vuoden ikäinen kääpiövillakoira uros. Se on täysin sisäsiisti, tottelee hienosti, osaa kävellä remmissä nätisti, ei rähjää muille koirille, ei järsi tavaraoita eikä hauku ovikellolle yms. , mutta se ei osaa olla kunnolla vapaana. Jos pidän sitä vapaana niin välillä se vaan jotenkin sekoaa ja rupeaa juoksemaan päättömästi joka suuntaan rähisten. Se ei myöskään anna ottaa aina kiinni vaan rupeaa haukkumaan ja murisemaan. Tämä on todella ärsyttävää ja ongelmia on myös koirapuistossa ellei sillä ole siellä koirakaveria. Koirapuistossa se haukkuu koko ajan vaikka heittelisin sille keppiä. En myöskään millään keksi mistä tämä käytös johtuu. Osaisiko joku auttaa? :(
Apua kaivataan!
Harmistunut
282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aloita irrallaan oloharjoitukset alusta. Paljon luoksetuloja, jotka eivät johda hihnaanjoutumiseen, vaan kannattavaan palkkioon. Suosittelisin myös käskyn vaihtoa. Tarkkaile omaa toimintaasi, älä hermostu, luultavasti teillä on kehittynyt sellainen ärsyttävä leikki tuosta asiasta jo nyt. Älä vaan lähde hillumaan ja varsinkaan juoksemaan koiran perässä, käytä alussa vaikka liinaa tukena (tai oikeastaan, ihan alussa opetat sen uuden oikean tavan tehdä luoksetulo häiriöttömissä paikoissa, mielellään sisällä. Ole selkeä. Koirasi saattaa olla turhautunut ja hämmentynyt, vain siksi, että ei ole oppinut luoksetuloa oikein alusta asti.
Tarvitset siis selkän muutoksen omaan toimintaasi, ja tuo tapa osaa olla tiukassa, siksi suosittelen uuden tavan opettelua alusta saakka ja pieni askelin idioottivarmaksi. Ja opetteluvaiheessa ei riskejä siitä, että koira saa tilaisuuttakaan tuohon opittuun leikkiinsä. Se pitää sinua ihan uunona. Se leikkii kustannuksellasi mahdollisesti. Eli poista se asia, mikä tuossa nykymeiningissä koiraa palkitsee ja saa mahdollisesti ylikierroksille. Ja korvaa se asia vielä paremmin palkitsevalla jutulla. Mutta palkkion saadakseen sen on tosiaankin tultava luoksesi. Lähtisin palkkaamaan sen vasta siinä vaiheessa, kun se on edessäsi rauhallisesti. Alussa voit joutua kääntymään selin, tai kävelemään poispäin, jos ei koira reagoi ensimmäiseen pyyntöösi.
Minun collie/belgini teki tuota samaa. Annoin sen riehua aikansa niin se yleensä riitti. Eli se vain purki liikaenergiaa.
Kiinni sain sen lähtemällä juoksemaan poispäin siitä. Huusin sitä nimeltä pari kertaa ja juoksin. Se lähti perään. Voit myös mennä piiloon jonkin pensaan tai kiven tai puun taakse että se joutuu etsimään sinua. Silloin se alkaa pitää sinua silmällä ettet katoa siltä.
( Sain tämän neuvon eräältä naiselta kun kävin Lempäälässä joitain vuosia sitten ja manasin koirani käytöstä hänelle. ) Hän tuntui tietävän mitä puhuu.