Palstaa seuraamalla minulla on asiasta toisenlainen käsitys. Onhan se ikävää jos purjevene purjehtii huonosti.
Voiko uppotukkiveneily olla kivaa?
12+18
25383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
En tiedä, kun en ole koskaan purjehtinut uppotukilla.
Hyvin purjehtivalla ja tilavalla Bavariallani purjehtimisesta ainakin nautin kovasti, se on kivaa.
Bavariat ovat kesämökkejä, uppotukkeja ja saksanseisovia.
Tämä UTV kaveri se vaan jaksaa - tätä se avohoito teettää
Tuollaista huonoa käytöstä se utveneily teettää.
Jos on uppotukkivene, niin purjehdusta koskevat ajatukset ja tekstit ovat olemattomia, kuten palstalla näkyy.
kyllä se harmittaa, jos osuu uppotukkiin, eli uppotukkiveneily ei ole kivaa. Onneksi tukinuitto on tosi vähäistä nykyään saaristomerellä...
Mikä tahansa vene etenee huonosti, jos osuu uppotukkiin..
Tätähän sä tarkoitit.
"Onneksi tukinuitto on tosi vähäistä nykyään saaristomerellä..."
Yleistä se on, Itämerellä 9 asuttavaa purjevenettä kymmenestä ovat uppotukkeja.
No, tänään sitten kisataan muitten uppotukkien kanssa tiistaikisassa. En usko tosin että meillä on tylsää edes uppotukeillamme:)
http://www.koivusaarenpursiseura.fi/index.php/tiistaikisat/tulokset-2013
Veneitä 23, 10 uppotukkia. Siitä voi laskea moniko suomalainen paatti harrastaa sosiaalisia tapahtumia ja päästä tulokseen, että Itämerellä 9 asuttavaa purjevenettä kymmenestä ovat uppotukkeja.
Kyllä uppotukkivpurjehdus on ihan kamalaa, hyvä että tämä meriä vaivaava sikamaisuus on nostettu avoimeen keskusteluun ja noviiseja voidaan varoittaa sen vaaroista. Olen itkenyt itsekseni sitloodassa monet kerrat kun pitkäkölinen ketsi ei visko vettä kannelle kulkiessaan, purjeet aukeavat itkuisesta loodastani rullalta vetäen ja jääpalakoneen lisäpaino syö lomareissulla niin tärkeän solmun sadasosan 14m vesilinjasta jota sitäkään ei ole optimoitu mokomassa synkkyyden proomussa.
Suurin suru kuitenkin koittaa kun tulee ruoka-aika veneellä. Veneellä tarjoillaan pakastimesta painavaa pihviä ja jälkkärinä saattaa olla jäätelöäkin kun kunnon suorituskyvyn ydin on kevyet pakastekuivatut pussiherkut koko perheelle. Ankkurointikin on kamalaa kun napista painaa ison ankkurin reilulla ketjulla alas ja laskee sähköisesti ribin perästä veteen lähirantojen tutkiskeluun ennen kuin parantaa iltasella painasti puuverhoilussa salongissa maailmaa. Nauttisin paljon enemmän kosteuden kyllästämästä putkipunkasta hartsintuoksuisessa nakusisustassa jossain syväsatamassa tietäen että painonsäästö ja suuri syväys on tehnyt retkestämme nopean. Toivottavasti tämä kokemukseni jako pelastaa edes jonkun uhrin uppotukkiveneiden sielua repivältä veneilykokemukselta!!!
Kiitos valaisevasta ja asiallisesta kirjoituksesta. Itsekin joudun jatkamaan epämiellyttävää uppotukkiveneilyä, kun eihän siitä pääse millään eroon. Kaikki haluavat hiilikuitumastoisia raasereita, joilla kyntää matalan rannikkomme pohjamutia.
Hauska juttu, komplimenttini!
Tuohan on kesämökkeilyä ja upputukkiveneilyä eikä ole mitään tekemistä purjehduksen kanssa.
http://www.youtube.com/watch?v=ev0Dbjpty7I
Tuohon on yksinkertainen vastaus: Olet väärässä
Jos olisit edes puoliksi oikeassa, omistaisit itse Mummin tai jotain sen tapaista.
"Tuohon on yksinkertainen vastaus: Olet väärässä"
Itse olet, todisteet:
"jääpalakoneen lisäpaino"
"Veneellä tarjoillaan pakastimesta painavaa pihviä ja jälkkärinä saattaa olla jäätelöäkin kun kunnon suorituskyvyn ydin on kevyet pakastekuivatut pussiherkut koko perheelle. "
"laskee sähköisesti ribin perästä veteen lähirantojen tutkiskeluun ennen kuin parantaa iltasella painasti puuverhoilussa salongissa maailmaa"
Kesämöökeilyä tuo on jos mikä.
Yhtä onneton olisi väite, että vain Ferrarilla tai Porchella autoilu olisi kivaa. Kyllä purjehduksessa on monenlaisia kategorioita ja joillekin on tärkeämpiä muut ominaisuudet kuin nopeus. Näin useille matka- ja perhepurjehdusta harrastaville. He nauttivat purjehduksestam vaikka vene ei olekaan kokoisekseen nopea. Ja kilpailussahan näitä eroja tasoitetaan tasoitussäännöillä, joten ei esimerkiksi veneen suhteellinen painavuus ja alirikaus estä kisailuakaan. Esimerkiksi mainitulla Bavarialla on voitettu lukuisia kisoja. Jos nopeus olisi ykkösteema, pitäisi kaikkien ostaa monirunkoisia.
"Yhtä onneton olisi väite, että vain Ferrarilla tai Porchella autoilu olisi kivaa"
Ihan fakta väite on ettei tavisautoilla ajaminen ole kivaa. Suomessa tosin ei tee mitään kunnon autoilla, ddr tiestön ja jalkakäytäväkorotuksien takia pitää olla mm. maavaraa ja lada niva on sopiva laite tänne kommunistivaltioon, sen on tosin sittemmin korvannut mm skoda octavia ja daciat.
"Bavarialla on voitettu lukuisia kisoja."
Niin on kastellitaloillakin, täysi paska puurimpula se silti on jos lammitaloon vertaa. Suomalsiten pyhä skeida kolmiyhteys, bava, skoda ja kastelli.
Tuskin olet edes ollut em. Autoissa. Jos haluaa tärisevää ja äänekästä kyytiä vauhdikkaasti niin sitten valinta on ko. Autot. Jos haluat mukavuutta, tilaa ja edetä sujuvasti, niin valitset ns. Käyttöauton.
Kommunismivaltioita taitaa olla vain P-Korea, muut ovat sen jo unohtaneet ajat sitten. Näin myös Kuubassa ja Kiinassa. Koitahan taas rauhoittua UTV.
Ei prrrr.... sehän on Älvsby. Mitä kisoja muka kastelleiila on voitettu?
Jopa jodlarilla pahasti päästä viiraa, nyt tulee purjehduskeskusteluun jo ferrarit, puutalot ja lampitalot
viiraava tietääki kaikki mielipiteet puolestanne : )
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8644711
Ensinnäkin purjehdus ja nopeus sopivat aika huonosti samaan lauseeseen ;). Tuskin kukaan on purjehdusta sen takia aloittanut, että haluaisi edetä vesillä nopeasti. Reippaat 20 vuotta purjeveneessä sai aikaiseksi sen että alla on moottorivene joka kelaa vauhtia 60 knotsia. Toki hauskaahan se purjehduskin on silloin kun on riittävän navakka keli. Todellakin mielummin bavaria kuin leija.
Huvittavaa.
Moottoriveneilijän tavoite on melun keskellä päästä toiseen satamaan.
Purjeveneilijä on perillä kun köydet on irti.
Kunnioittakaa toisianne merellä. Olette siellä eri lähtökohdista.
Oletan että uppotukilla tarkoitat tällaista hitaampaa suuren uppoaman omaavaa tilavaa purjevenettä.
Kyllä tuollaisella veneily on kivaa, voin monen vuoden kokemuksella kertoa. Usein mennään vain vaimon kanssa kahvittelemaan veneelle viitsimättä edes lähteä mihinkään. Jos ilma on kaunis, jyräytetään diesel käyntiin, ja mennään jonnekin ankkuriin viettämään päivää. Sopivissa olosuhteissa ja kevyessä sivumyötäisessä leväytetään purjeet auki ja liu’utaan hiljaa veden pintaa pitkin. Ihan kivaa on ollut, kiitos kysymästä.
Mitenkäs teillä kevytveneilijöillä, pystyykö tuollaisesta akrobatiasta nauttimaan.
Kyllä se vaan taas oli kivaa uppotukilla Suursaaren kierto. Ja siinä samoissa oli nopeudetkin ei-uppotukkien kanssa. Jotkut oli nopeempia, jotkut hitaampia. Ja jotkut jäi tasoituksillakin taakse.