Noni moi siis, oon 15v tyttö jolla on ärrä vika. Ongelmana on se että R ei tule sanoihin mukana. Siis, osaan pärisyttää R:ä mutta kun koitan sanoa vaikka koira niin kieli lopahtaa alas R:n kohdalla. Koulussa mun numerotkin on tippunu koska en voi vastata mihinkää kysymyksiin jossa on R.
Puheterapeutit ei oo auttanu yhtään eli niistäkin maksettiin tyhjänkanssa. Tässä on 2kk aikaa opetella sillä haluisin kesäloman lopussa osata jo sanoa R.
ärrävika
5
302
Vastaukset
- toinen epätoivoinen
Et elä yksin tän ongelman kanssa :( Tärisee kevyesti, mutta sanat ei suju.
- yksi r-vikainen myös
Et ole ainoa "ongelmasi" kanssa. Itse olen lähemmäs 30-vuotias ja olen hävennyt puhumistani koko ikäni. Vanhempana ihmiset eivät välitä enää tuollaisista asioista, mutta muistan kuinka nuorempana monet ihmiset pilkkasivat minua sen takia ja se jätti arpensa. Mutta tsemppiä, ei maailma tuohon lopu :)
- Ärrävikainen
Itse olen piahkoin 16 vuotta täyttävä tyttö ja erittäin selvästi kuuluva kurrkuärrä aina kun satun sen kunnolla sanomaan. Kävin joskus ala-asteella pari vuotta korjauttamassa ärrävikaani muttei se mitään auttanut. Olen vuosien varrella oppinut jotenki häivyttämään ärrät joistain sanoista ja kaikki luokallani eivät edes huomanneet minulla olevan ärrävikaa. Kuitenkin kaikkien sanojen kohdalla se ei onnistu ja kuuluu selvä kurkkuärrä. Olen huomannut että monia on pilkattu ärrävikojen tai muiden puhevikojen takia, muttei minua vaan olla ikinä kiusattu tai edes huomautettu siitä. Yläasteelle tullessani halusin oppia sanomaan ärrän normaalisti mutta nyt en edes halua enää korjauttaa sitä, koska pidän sitä uniikkina ja persoonallisena osana minua:) Jos joku minua sen takia hakkuisi niin ainoa asiani heille olisi sorry but i don't care:D
- ujo kirnupiimä
Tässä samassa Ujous-ketjussa on pitkä viestiketju juuri R-vian korjaamisesta. Kokeilepa, että löytyisikö siitä apua. Tarvitset paljon harjoitusta sekä ennakkoluulottoman ja rohkean asenteen niin, että uskallat yrittää ja epäonnistuakin. Usein nimittäin juuri sen rohkean asenteen kautta tulee ihan hassujakin äänteitä, mutta voi tulla se oikeakin:)
- trpautti
Harjoittelemalla voi päästä r-viasta eroon jos vika on kielen jänteissä,mutta aina kannattaa yrittää.
Linkki ohjeisiin : http://puhevika.blogspot.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1782122
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851529Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821434Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141234Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401086Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101023- 43949
- 97885
- 85835
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49805