Ammatti täysin etänä (siis ei AMK vaan toisen asteen)

Huusssi

Tuolla alempana oli jo ketju "tutkinto 100% etänä" mutta siinä oli aika paljon korkeakouluvinkkejä.

Itsellä siis paniikkihäiriö, peruskoulu käytynä.

Harkitsen myös lukiota, mutta etäopiskelunakin joutuisi aika paljon käymään koululla.

Mitään työharjoittelujaksoja en siis voisi käydä läpi, voiko jonkun ammatin lukea pelkästään etänä?

5

3525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maratoonari

      Hankit diagnoosin ja haet erityisammattioppilaitokseen. Siellä saa juosta kesken tunnin karkuun jos siltä tuntuu...

    • poiuygfd

      Käytännössä haluat siis ammatin, jossa voi tehdä töitä kotona? Ethän selviydy työssäkään jos et työharjoittelusta. Ei tule mieleen kuin datanomi. Luulenpa kuitenkin, että kaikkiin koulutuksiin liittyy työharjoittelua.

      Etkö siis pysty käymään koulussa edes kerran kuukaudessa?

    • Molemmat suoritettu

      "Harkitsen myös lukiota, mutta etäopiskelunakin joutuisi aika paljon käymään koululla."

      Nettilukion voi käydä täysin etänä: http://www.nettilukio.fi/tervetuloa-nettilukioon/

      Vaikea kuvitella, että ammatillista tutkintoa voisi suorittaa kokonaan etänä ja ilman työharjoitteluja. Ja jos pelkästään työharjoittelut muodostuvat ongelmaksi, miten pärjäisit tulevaisuudessakaan ammatissasi?

      Kannattaisi ehkä vielä miettiä lukiota. Ammattikoulussa opiskelu ylipäätään on yhteisöllisempää ja niitä sosiaalisia taitoja tarvitaan. Lukiossa taas voi keskittyä vain omiin opintoihinsa, eikä muille tarvitse välttämättä edes puhua mitään. Lukio-opiskelun luonteesta johtuen koulu onkin helppo suorittaa myös etänä, kuten monet tekevätkin. Ammattikoulussa opiskelu on erilaista, 100 % etäopinnot tuskin onnistuisivat.

    • kannusta

      Hei Huussi!

      Kannattaa hakea diagnoosi ja mennä opiskelemaan ammattia, mutta joustavalla hopsilla. Voit mahdollisesti saada myös kuntoutustukea opiskeluidesi ajalta. Työllistymisen kannalta olisi tärkeää, että pystyisit "opettelemaan elämään" paniikkihäiriön kanssa ja toimimaan tilanteissa, joissa paniikkihäiriö on iskemässä.

      Omalla tyttärelläni on sosiaalistentilanteiden kammo ja ahdistuhäiriöitä, joiden vuoksi opiskelu on ollut haastavaa (ja josta syystä opiskelu paikak meinasi jäädä saamattakin), mutta samalla tyttäreni on oppinut hallitsemaan omaa sairauttaan ja pitämään sen aisoissa.

    • Eselso

      Lukion voi opiskella TÄYSIN etänä! Ei tenttejä ellet halua. Vaatii paljon itsekuria ja itseopiskelua, koska opettaja ei ole sinua piinaamassa ja piiskaamassa. Käypäs tutustumassa Otavan opiston sivustoa. Siinä on jokuseksi vuodeksi tekemistä ja toivottavasti paniikkihäiriö helpottaisi siinä ajassa sen verran, että voisit etänä ammattia opiskella ja suorittaa työharjoittelut ja selviäisit työstäsi! Tsemppiä ja onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe