Miksi käytettyjä

Toyotia tuodaan ulkomailta niin vähän. Esimerkiksi Saksasta ja Ruotsista niitä ei tuoda juuri ollenkaan, mikä syynä ?
32184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

ostaja ostaa autonsa uutena Suomesta. Saksantuontiautot ovat ihan eri kohderyhmän autoja. Ja sitäpaitsi Toyotaa löytyy käytettynä Suomesta aika moneen lähtöön. Uudenkarheasta aina 70-luvun käyttöautoihin.

Äänestä
  • .

    Äänestä

Yksi tyhmä kysyy enemmän kuin kymmenen viisasta ehtii vastata!
Ihmettele vaan ihan vapaasti jos ei oma äly riitä!
Kerrotaan tyhmälle: Toyotan ostajat ovat niin fiksuja etteivät halua
tulla huijatuksi väärennetyillä mittarilukemilla. Ostavat autonsa uutena
ja tietävät mitä saavat. Tyhmimpiä ja köyhimpiä varten on luotu
Saksan hylkyautomarkkinat. Saksalaisia ostajina ne eivät kiinnosta.

Äänestä
  • Vai on Kiala Viulu aka. nippon denso aka. AE111 vaihtanut jälleen nimimerkkiä. Harmi kun ei osaa muuttaa kirjoitustyyliään helppoa tunnistaa vaikka millä nimimerkillä kirjoittelisi...

    Äänestä

  • On tuo autokaupopiaan elämä vaikeaa, kun selkeästi ei kauppa käy ja joutuu peloittelemaan muilla asioilla.

    Äänestä

  • Et tiedä mitään kirjoitti:

    On tuo autokaupopiaan elämä vaikeaa, kun selkeästi ei kauppa käy ja joutuu peloittelemaan muilla asioilla.

    Niin mutta jos Toyota olisi oikeasti myös haluttu auto tuotaisiin sitä Suomeen tuhansittain kuten saksalaisia merkkejä. Totuus on kuitenkin se että Toyota ei ole haluttu mutta sitä ostetaan koska rahat eivät muuhun riitä. Saksassa Toyotan myynti on myös niin heikkoa ettei sieltä tuotavaa olisi.

    Äänestä

  • tässä syitä kirjoitti:

    Niin mutta jos Toyota olisi oikeasti myös haluttu auto tuotaisiin sitä Suomeen tuhansittain kuten saksalaisia merkkejä. Totuus on kuitenkin se että Toyota ei ole haluttu mutta sitä ostetaan koska rahat eivät muuhun riitä. Saksassa Toyotan myynti on myös niin heikkoa ettei sieltä tuotavaa olisi.

    Kyllä se on niin ,että jotkut urpot kuvittelevat olevansa jotakin ,kun rahtaavat Saksasta Mersun joka ei siellä enää kelpaa kellekkään ja luullan naapureiden olevan kateellisia ! Minä en ole kateellinen kellekkään joka on 10vuotta vanhan tuonti mersun erehtynyt ostamaan tai jonkun Audin aidosta mittarilukemasta ei ole mitään takeita päin vastoin otan osaa! Kyllä se niin on ,että tyhmästä päästä kärsii koko ruumis! Tuokin ollut myynnissä jo ties kuinkakauan kun ei myy niin ei myy! Mitä paskalla tekee kun ei ole peltoakaan!

    www.nettiauto.com/mercedes-benz/ce/5264436#yritys=tygyhtyma

    Äänestä

Väärin ,väärin ,väärin, Voiko joku olla noin tyhmä?
Saksalaisia,saksalaisille kelpaamattomia ylijäämäautoja joista
mittarit mahdollisesti on viritetty "oikealle kilometrimäärälle"
myydään suomalaisille hyväuskoisille höynäytettäville köyhille
jotka kuvittelevat saavansa uudenkarhean menopelin pilkkahintaan.
eli juuri niille joiden rahat ei muuhun riitä.Uuden Toyotan ostajat eivät
tietenkään osta mitään vanhaa loppuun ajettua saksalaista
kiertotähteä jonka historiasta ei ole tietoa,takuusta puhumattakaan.
Itse ainakin haluan autoni uutena enkä tyydy kenenkään vanhoihin
linttoihin. Joku taso pitää säilyttää. Lapsena jo sain tarpeekseni
käytetystä polkupyörästä.

Äänestä
  • toin Etelä-Saksasta käytetyn Audin joka on koriltaan ja tekniikaltaan aivan uskomattoman hyvässä kunnossa. Ei ole ajettu suomalaisilla talvisilla suoja ja sorateillä. Autossa on täydellinen Audin huoltokirja leimoineen.

    Äänestä

  • käytetty Saksasta kirjoitti:

    toin Etelä-Saksasta käytetyn Audin joka on koriltaan ja tekniikaltaan aivan uskomattoman hyvässä kunnossa. Ei ole ajettu suomalaisilla talvisilla suoja ja sorateillä. Autossa on täydellinen Audin huoltokirja leimoineen.

    Täydellinen huoltokirja leimoineen, oletkos noin hyväuskoinen?

    Niitä leimoja kuule paasataan vihkoon kun auto pistetään myyntiin ja tämä on totisinta totta,tehdään myös suomessa.

    Mittarin ruuvaus on saksassa erittäin yleistä.

    Ainahan se on uskomattoman hyvässä kunnossa minkä itse ostaa...tulee vaan mieleen vareksen elokuva kun automyyjä myi vanhaa corollaa joka oli ollut vanhalla opettaja naisella joka oli jäänyt eläkkeelle.....:))

    Onhan se hyvä kun olet saanut uskomattoman hienon käytetyn audin joka pelaa kuin unelma, kunpa joskus sais suomessa uutena ostetun audin pelaamaan kuin unelma...on se saksa ihme maa

    Äänestä

  • paskasta kultaa kirjoitti:

    Täydellinen huoltokirja leimoineen, oletkos noin hyväuskoinen?

    Niitä leimoja kuule paasataan vihkoon kun auto pistetään myyntiin ja tämä on totisinta totta,tehdään myös suomessa.

    Mittarin ruuvaus on saksassa erittäin yleistä.

    Ainahan se on uskomattoman hyvässä kunnossa minkä itse ostaa...tulee vaan mieleen vareksen elokuva kun automyyjä myi vanhaa corollaa joka oli ollut vanhalla opettaja naisella joka oli jäänyt eläkkeelle.....:))

    Onhan se hyvä kun olet saanut uskomattoman hienon käytetyn audin joka pelaa kuin unelma, kunpa joskus sais suomessa uutena ostetun audin pelaamaan kuin unelma...on se saksa ihme maa

    .

    Äänestä

Käytettynä tuodaan ylipäänsä vähän erikosempia (uutena kalliita) autoja jotka muuten ovat useimmille pelkkä haave. Ei sieltä juuri tuoda myöskään käytettyjä Fordeja, Skodia tai Volkkareita tai muita perusperheautoja.
Tarjonta ja hintataso vaikuttaa myös. Tojoja on saatavilla euroopassa paljon Briteissä mutta oikeanpuoleinen ratti on kynnyskysymys.

Äänestä
  • Kyllä sieltä ainakin Volkkareita tuodaan,Passatteja ja Transportereita.
    Yhteinen tekijä kuitenkin on kaikille: Ne ovat jonkun vanhoja autoja
    jotka ovat jo parhaat päivänsä nähneet ja joista suomalaiset maksaa
    enemmän kuin saksalaiset. Huoltokirjojen väärentäminenkin on
    yhtä helppoa kuin mittarin viritys. Ainakin helpompaa kuin rahan väärentäminen
    Mitenkä takuu toimii?

    Äänestä

  • .

    Äänestä

Käytettyä Toyotaa tuodaan siksi vähän ulkomailta kun niitä ei ole siellä myynnissä, omistajien pitäessä niitä hyvin pitkään. Toyotaa kun ei maailman laadukkaimpana ja kestävämpäna tarvitse omistatan vaihtaa kuin n. 13 v välein.

Muita heikkoja automerkkejä esim. Audeja, Volkkareita ynm. vaihdetaan joka toinen/kolmas vuosi kun takuu loppuu. Ilman takuuta kun ei heikkoa merkillä kannata omistaa, koska kalliit korjaukset täytyy maksaa itse. Omistjat ovat oppineet tämän kantapään kautta "kipurahoineen"

Toyotaa voi pitää huoletta yli 13 v, mutta heikkoja räpsiä joudutaan vaihtamaan 2 ja 3 vuoden välein, ettei korjaukset osu kohdalle.

Toyota on tunnetusti maailman pitkäikäisin auto kestävyyden vuoksi ja Suomessakin Toyotan keski-ikä on n.17 v kun muilla merkeillä on n. 10 vuotta, jonka jälkeen paalaamo ja sulatto kutsuu heikkouksia.

Suomessa Toyotalla ajetaan n. 17 vuotta, jonka jälkeen sillä vielä ajetaan toiset 17 vuotta esim. Afrikan sarven kehitysmaissa. Muut merkit ei koskaan näe Afrikkaa heikkouksien vuoksi, kun paalataan jo 10 vuoden käytön jälkeen.

Äänestä
  • Eiköhän niitä vanhoja Toyotan romuja viedä Afrikkaan hyvän varaosa saatavuuden ja yksinkertaisen tekniikan ansiosta.

    Äänestä

  • Kiala Viululta erittäin osuva ja terävä kommentti tuttuun ja nasevaan tyyliin, joka pitää paikkansa kaikelta osin

    Äänestä

  • Jos Toyotaa ei tarvitse vaihtaa kuin 13 vuoden välein, niin miksi Toyotan hyviä ominaisuuksia lueteltaessa jälleenmyyntiarvo on yleensä hyvänä kakkosena heti luotettavuuden jälkeen?

    Luulisi olevan ihan sama saako 30 000 euron autosta 13 vuoden päästä 2 500 vai 3000 euroa...

    Siinä olet kyllä oikeassa, että Toyotaa tuodaan ulkomailta niin vähän siitä yksinkertaisesta syystä, että tarjonta Keski-Euroopassa on hyvin vähäistä. Kun ei kiesi mene kaupaksi uutena, ei käytettyjäkään tule markkinoille liiaksi.

    Toinen syy löytyy siitä, että Suomeen tuodaan käytettynä paljon sellaisia autoja joita ei täällä myydä juurikaan uutena, mutta joita saa Keski-Euroopasta suhteellisen edullisesti huomattavasti suuremman tarjonnan takia. Eli avoautoja, tehokkaita sportteja, nelivetoja, uutena todella paljon maksaneita luksusautoaj, jne... Toyotalla ei tällaisia ole mallistossaan, joten ei niitä löydy Euroopasta käytettynäkään.

    Kolmas syy lienee se, että Toyotan ostajalle kaupan riskittömyys taitaa olla keskimääräistä tärkeämpi. Saksantuonneista liikkuu niin paljon kaskuja mittarin ruuvauksista, väärennetyistä huoltohistorioista, huonosti korjatuista kolariautoista, auton rääkkäämisestä moottoritiellä, että Suomalainen kokee turvallisemmaksi ostaa se naapurin Toyo-miehen vanha karvalakkimallin Avensis vaikka sitten vähän kalliimmalla.

    Äänestä


Saksassa asuneena satun tietämään että turha kuvitella että sieltä tuodut autot on vähän ajettuja. Moottoriteiden luvatussa maassa niitä kilometrejä kertyy ja mittarilukemat on helppo väärentää samoin kuin huoltokirjat. Ei siellä kukaan autoa talliin osta vaan ajoon.

Äänestä

Eihän nämä fanaattiset hitlerin palvojat sellaista halua ymmärtää.
Kuvittelevat että he ovat etuoikeutettuja ostamaan parhaat
autot Saksasta alehinnalla vaikka tosiasiassa heitä on huijattu
mennentullen ja Guntteri nauraa partaansa. 400.000 km ajetussa
mesesen mittarissa seisoo 98000 km vaikka auto on
kymmenen vuotta vanha. Suomipojalla kun on kuume korkealla ja
hintakin on asetettu suomalaisen mittapuun mukaan houkuttelevaksi
niin hyväuskoinen suomipoika uskoo vaikka minkälaiseen huoltokirjan
hatusta vedettyyn sisältöön kun leimatkin ovat vakuutena.

Äänestä
  • Saksassahan on tunnetusti oikein alaan perehtyneitä firmoja huippulaittein varustettuna, jotka tekevät vain mittarin ruuvauksia ja huotokirjojen väärennöksia.

    Vain Suomalaiset ameeba-aivoiset vajakkiaasit enää sortuvavat näihin mittariviritteisiin yksilöihin ja vetävät tänne niitä onnettomia ritsoja, jotka kuuluisivat jo paalaamoon.

    Ainoastaan typeriä ja hyväuskoisia Suomalaisia Saksassa höynäytetää olan takaa joka päivä pahasti, yksinkertaisia kun ovat ja Saksan automyyjät nauraa kipparassa vääntelehtien pölkyille Suomi-urpoille.

    Parhaimmat ja todella vähänajetut yksilöt viedään aina ensimmäisenä Saksan naapurivaltiohin todistetusti ja löykäävät omistajan kaltataiset pehmopaskakasat tuodaan Suomeen löysäpäiden vireänä innovaationa, jotka ei ymmärrä autoista yhtään mitään.

    Suomessa näitä Saksanraatoja korjataan sitten kymmenillätuhansilla euroilla merkkikorjaamoissa ja sitten omistajilla ei ole varaa lunastaa autoja itselle kalliiden laskujen vuoksi. Liike lunastaakin aina auton itselleen käräoikeuden päätoksellä ja laittaa myyntirivistöön. Näistä asioista ei vain julkisesti puhuta ja kirjoitetja yhtään halaistua sanaa; on sen verran arkaa asiaa, jota silti tapahtuu päivittäin vuodesta toiseen eikä tollon surkea suomirääppä pojuinen opi koskaan. Luulee vain saavansa Saksasta halvalla loppuunkalutun esim. Audin ja Mersun täyspaskan, jotka ovat pahimpia ritsoja kuin Suomen autoliikkeissä olevat yksilöt.

    Kaiken lisäksi on Suomen käytettyjen autojen hinnat pudonneet damaattisesti ja ovat lähes Saksan automarkkinoiden tasoa, ellei jopa edullisempia kun laskee tuontiverot ja muut hakukustannukset päälle ! ! !

    Eilen kävin velipoikani työmaalla ja siellä näytti olevan viisi käräjäoikeuden kautta lunastettua ja täysin kunnostettua autoa olevan myyntirivistössä aika sopivilla hinnoilla.

    Vielä jos autoliike ei saa myydystä ja kunnostetusta autosta kaikkia kustannustannuksia takaisin, loppu peritään asiakkaalta uloston kautta ! ! !

    Tiedän nämä tosiasiat ja faktat tarkasti/paremmin kuin kukaan muu...

    Voi...voi vajavaista suomi kahjoa...näitä piisaa nauruksi asti ja iltapierut irtoo mukavasti...

    Onnea autonhakuun...

    Vielä kun nämä Suomi-idiootit tuotavat Saksasta sellaisia autoja ja malleja, joihin ei saa edes Suomesta varaosia, on peli kertakaikkiaan selvä. Monesti ei ole mahdollista kuin hakea toinen samanlainen auto varaosa-autoksi.

    Äänestä

  • Kiala Viulu kirjoitti:

    Saksassahan on tunnetusti oikein alaan perehtyneitä firmoja huippulaittein varustettuna, jotka tekevät vain mittarin ruuvauksia ja huotokirjojen väärennöksia.

    Vain Suomalaiset ameeba-aivoiset vajakkiaasit enää sortuvavat näihin mittariviritteisiin yksilöihin ja vetävät tänne niitä onnettomia ritsoja, jotka kuuluisivat jo paalaamoon.

    Ainoastaan typeriä ja hyväuskoisia Suomalaisia Saksassa höynäytetää olan takaa joka päivä pahasti, yksinkertaisia kun ovat ja Saksan automyyjät nauraa kipparassa vääntelehtien pölkyille Suomi-urpoille.

    Parhaimmat ja todella vähänajetut yksilöt viedään aina ensimmäisenä Saksan naapurivaltiohin todistetusti ja löykäävät omistajan kaltataiset pehmopaskakasat tuodaan Suomeen löysäpäiden vireänä innovaationa, jotka ei ymmärrä autoista yhtään mitään.

    Suomessa näitä Saksanraatoja korjataan sitten kymmenillätuhansilla euroilla merkkikorjaamoissa ja sitten omistajilla ei ole varaa lunastaa autoja itselle kalliiden laskujen vuoksi. Liike lunastaakin aina auton itselleen käräoikeuden päätoksellä ja laittaa myyntirivistöön. Näistä asioista ei vain julkisesti puhuta ja kirjoitetja yhtään halaistua sanaa; on sen verran arkaa asiaa, jota silti tapahtuu päivittäin vuodesta toiseen eikä tollon surkea suomirääppä pojuinen opi koskaan. Luulee vain saavansa Saksasta halvalla loppuunkalutun esim. Audin ja Mersun täyspaskan, jotka ovat pahimpia ritsoja kuin Suomen autoliikkeissä olevat yksilöt.

    Kaiken lisäksi on Suomen käytettyjen autojen hinnat pudonneet damaattisesti ja ovat lähes Saksan automarkkinoiden tasoa, ellei jopa edullisempia kun laskee tuontiverot ja muut hakukustannukset päälle ! ! !

    Eilen kävin velipoikani työmaalla ja siellä näytti olevan viisi käräjäoikeuden kautta lunastettua ja täysin kunnostettua autoa olevan myyntirivistössä aika sopivilla hinnoilla.

    Vielä jos autoliike ei saa myydystä ja kunnostetusta autosta kaikkia kustannustannuksia takaisin, loppu peritään asiakkaalta uloston kautta ! ! !

    Tiedän nämä tosiasiat ja faktat tarkasti/paremmin kuin kukaan muu...

    Voi...voi vajavaista suomi kahjoa...näitä piisaa nauruksi asti ja iltapierut irtoo mukavasti...

    Onnea autonhakuun...

    Vielä kun nämä Suomi-idiootit tuotavat Saksasta sellaisia autoja ja malleja, joihin ei saa edes Suomesta varaosia, on peli kertakaikkiaan selvä. Monesti ei ole mahdollista kuin hakea toinen samanlainen auto varaosa-autoksi.

    No laitapa linkki siihen velipoikasi työpaikan vaihtoautoihin. Alkoi kiinnostamaan, vai tuliko taas valehdeltua?

    Äänestä

  • Kiala Viulu kirjoitti:

    Saksassahan on tunnetusti oikein alaan perehtyneitä firmoja huippulaittein varustettuna, jotka tekevät vain mittarin ruuvauksia ja huotokirjojen väärennöksia.

    Vain Suomalaiset ameeba-aivoiset vajakkiaasit enää sortuvavat näihin mittariviritteisiin yksilöihin ja vetävät tänne niitä onnettomia ritsoja, jotka kuuluisivat jo paalaamoon.

    Ainoastaan typeriä ja hyväuskoisia Suomalaisia Saksassa höynäytetää olan takaa joka päivä pahasti, yksinkertaisia kun ovat ja Saksan automyyjät nauraa kipparassa vääntelehtien pölkyille Suomi-urpoille.

    Parhaimmat ja todella vähänajetut yksilöt viedään aina ensimmäisenä Saksan naapurivaltiohin todistetusti ja löykäävät omistajan kaltataiset pehmopaskakasat tuodaan Suomeen löysäpäiden vireänä innovaationa, jotka ei ymmärrä autoista yhtään mitään.

    Suomessa näitä Saksanraatoja korjataan sitten kymmenillätuhansilla euroilla merkkikorjaamoissa ja sitten omistajilla ei ole varaa lunastaa autoja itselle kalliiden laskujen vuoksi. Liike lunastaakin aina auton itselleen käräoikeuden päätoksellä ja laittaa myyntirivistöön. Näistä asioista ei vain julkisesti puhuta ja kirjoitetja yhtään halaistua sanaa; on sen verran arkaa asiaa, jota silti tapahtuu päivittäin vuodesta toiseen eikä tollon surkea suomirääppä pojuinen opi koskaan. Luulee vain saavansa Saksasta halvalla loppuunkalutun esim. Audin ja Mersun täyspaskan, jotka ovat pahimpia ritsoja kuin Suomen autoliikkeissä olevat yksilöt.

    Kaiken lisäksi on Suomen käytettyjen autojen hinnat pudonneet damaattisesti ja ovat lähes Saksan automarkkinoiden tasoa, ellei jopa edullisempia kun laskee tuontiverot ja muut hakukustannukset päälle ! ! !

    Eilen kävin velipoikani työmaalla ja siellä näytti olevan viisi käräjäoikeuden kautta lunastettua ja täysin kunnostettua autoa olevan myyntirivistössä aika sopivilla hinnoilla.

    Vielä jos autoliike ei saa myydystä ja kunnostetusta autosta kaikkia kustannustannuksia takaisin, loppu peritään asiakkaalta uloston kautta ! ! !

    Tiedän nämä tosiasiat ja faktat tarkasti/paremmin kuin kukaan muu...

    Voi...voi vajavaista suomi kahjoa...näitä piisaa nauruksi asti ja iltapierut irtoo mukavasti...

    Onnea autonhakuun...

    Vielä kun nämä Suomi-idiootit tuotavat Saksasta sellaisia autoja ja malleja, joihin ei saa edes Suomesta varaosia, on peli kertakaikkiaan selvä. Monesti ei ole mahdollista kuin hakea toinen samanlainen auto varaosa-autoksi.

    Miten jaksat trollata noin paljon ja et yleensäkään vastaa väitteisiisi?

    Äänestä

  • 130cab kirjoitti:

    Miten jaksat trollata noin paljon ja et yleensäkään vastaa väitteisiisi?

    Ei vaikuta yhtään trolleilta, vaan täyttä asiaa on rivin täydeltä. Taitaa vain yön valvovat Keijot ottaa neniinsä kirjoitukset ja kääntää asiat väkisin trolleiksi, että asiapitoinen juttu vesittyisi ja veisi huomion

    Äänestä

  • Kiala Viulu kirjoitti:

    Saksassahan on tunnetusti oikein alaan perehtyneitä firmoja huippulaittein varustettuna, jotka tekevät vain mittarin ruuvauksia ja huotokirjojen väärennöksia.

    Vain Suomalaiset ameeba-aivoiset vajakkiaasit enää sortuvavat näihin mittariviritteisiin yksilöihin ja vetävät tänne niitä onnettomia ritsoja, jotka kuuluisivat jo paalaamoon.

    Ainoastaan typeriä ja hyväuskoisia Suomalaisia Saksassa höynäytetää olan takaa joka päivä pahasti, yksinkertaisia kun ovat ja Saksan automyyjät nauraa kipparassa vääntelehtien pölkyille Suomi-urpoille.

    Parhaimmat ja todella vähänajetut yksilöt viedään aina ensimmäisenä Saksan naapurivaltiohin todistetusti ja löykäävät omistajan kaltataiset pehmopaskakasat tuodaan Suomeen löysäpäiden vireänä innovaationa, jotka ei ymmärrä autoista yhtään mitään.

    Suomessa näitä Saksanraatoja korjataan sitten kymmenillätuhansilla euroilla merkkikorjaamoissa ja sitten omistajilla ei ole varaa lunastaa autoja itselle kalliiden laskujen vuoksi. Liike lunastaakin aina auton itselleen käräoikeuden päätoksellä ja laittaa myyntirivistöön. Näistä asioista ei vain julkisesti puhuta ja kirjoitetja yhtään halaistua sanaa; on sen verran arkaa asiaa, jota silti tapahtuu päivittäin vuodesta toiseen eikä tollon surkea suomirääppä pojuinen opi koskaan. Luulee vain saavansa Saksasta halvalla loppuunkalutun esim. Audin ja Mersun täyspaskan, jotka ovat pahimpia ritsoja kuin Suomen autoliikkeissä olevat yksilöt.

    Kaiken lisäksi on Suomen käytettyjen autojen hinnat pudonneet damaattisesti ja ovat lähes Saksan automarkkinoiden tasoa, ellei jopa edullisempia kun laskee tuontiverot ja muut hakukustannukset päälle ! ! !

    Eilen kävin velipoikani työmaalla ja siellä näytti olevan viisi käräjäoikeuden kautta lunastettua ja täysin kunnostettua autoa olevan myyntirivistössä aika sopivilla hinnoilla.

    Vielä jos autoliike ei saa myydystä ja kunnostetusta autosta kaikkia kustannustannuksia takaisin, loppu peritään asiakkaalta uloston kautta ! ! !

    Tiedän nämä tosiasiat ja faktat tarkasti/paremmin kuin kukaan muu...

    Voi...voi vajavaista suomi kahjoa...näitä piisaa nauruksi asti ja iltapierut irtoo mukavasti...

    Onnea autonhakuun...

    Vielä kun nämä Suomi-idiootit tuotavat Saksasta sellaisia autoja ja malleja, joihin ei saa edes Suomesta varaosia, on peli kertakaikkiaan selvä. Monesti ei ole mahdollista kuin hakea toinen samanlainen auto varaosa-autoksi.

    "Vielä kun nämä Suomi-idiootit tuotavat Saksasta sellaisia autoja ja malleja, joihin ei saa edes Suomesta varaosia"

    Mainitseppa nyt esimerkin vuoksi muutama yleinen tuontiauto, johon ei saa Suomesta varaosia. Mulle ei tule äkkiä mieleen yhtään sellaista...

    Joku eksoottisempi japsikikotin voisi olla sellainen, mutta niitä ei yleensä haeta Saksasta.

    Äänestä

  • Mikä auto? kirjoitti:

    "Vielä kun nämä Suomi-idiootit tuotavat Saksasta sellaisia autoja ja malleja, joihin ei saa edes Suomesta varaosia"

    Mainitseppa nyt esimerkin vuoksi muutama yleinen tuontiauto, johon ei saa Suomesta varaosia. Mulle ei tule äkkiä mieleen yhtään sellaista...

    Joku eksoottisempi japsikikotin voisi olla sellainen, mutta niitä ei yleensä haeta Saksasta.

    Ei tullut linkkiä vaihtoautoihin. Niitä ei taida olla olemassakaan, kuten ei ehkä sitä velipojan työpaikkaa kuten ei edes veljeäkään.

    Äänestä

  • Mikä auto? kirjoitti:

    "Vielä kun nämä Suomi-idiootit tuotavat Saksasta sellaisia autoja ja malleja, joihin ei saa edes Suomesta varaosia"

    Mainitseppa nyt esimerkin vuoksi muutama yleinen tuontiauto, johon ei saa Suomesta varaosia. Mulle ei tule äkkiä mieleen yhtään sellaista...

    Joku eksoottisempi japsikikotin voisi olla sellainen, mutta niitä ei yleensä haeta Saksasta.

    Onko sinulla ongelmia luetun ymmärtämisessä? Jos väittämä on että
    tuodaan Saksasta sellaisia autoja ja malleja joihin ei saa Suomesta varaosia,
    niin alat puhua "yleisistä" tuontiautosta. Onko sellaista joku väittänyt ettei
    yleisiin tuontiautoihin saa varaosia?

    Äänestä

  • parastasaksasta kirjoitti:

    Onko sinulla ongelmia luetun ymmärtämisessä? Jos väittämä on että
    tuodaan Saksasta sellaisia autoja ja malleja joihin ei saa Suomesta varaosia,
    niin alat puhua "yleisistä" tuontiautosta. Onko sellaista joku väittänyt ettei
    yleisiin tuontiautoihin saa varaosia?

    Ei, ei ole ongelmia luetun ymmärtämisessä.

    Kiala on kirjoittanut tekstinsä selvästi sillä tyylillä että Suomi-idiootteja, jotka tuovat autoja joihin ei tästä maasta saa varaosia, olisi enemmänkin. Selvästikään Kiala ei kirjoita yksittäistapauksesta, vaan näitä Suomi-idiootteja on ilmisesti huomattavan paljon.

    Myös seuraava lause kertoo selvästi, että kyseisenlaisia autoja tuodaan paljon.

    "Monesti ei ole mahdollista kuin hakea toinen samanlainen auto varaosa-autoksi."

    Virkkeen muotoilusta voi päätellä, että Kialan tiedossa ei ole yhtä tai kahta tämän kaltaista tapausta menneisyydestä. Kiala selvästikin kohtaa näitä tapauksia säännöllisesti, ja ilmeisesti vielä huomattavan usein. Jos MONESTI (ei siis joskus, ei edes silloin tällöin, vaan monesti) ainoa vaihtoehto saada varaosia on hakea samanlainen auto ulkomailta varaosiksi, niin pelkästään Kialan tiedossa näitä tapauksia pitää olla useita, ellei jopa useita kymmeniä.

    Luulisi sieltä jo löytyvän muutama automalli, jotka voisi mainita esimerkkinä.

    Vai onko kuitenkin niin, että Kiala ei sittenkään osaa mainita yhtään autoa, joka olisi Saksasta haettu mutta siihen ei löytyisi Suomesta varaosia?

    Entä sinä, pystytkö sinä vahvistamaan Kialan väitteen varaosien hankinnan vaikeudesta?

    Äänestä

  • Mikä auto? kirjoitti:

    Ei, ei ole ongelmia luetun ymmärtämisessä.

    Kiala on kirjoittanut tekstinsä selvästi sillä tyylillä että Suomi-idiootteja, jotka tuovat autoja joihin ei tästä maasta saa varaosia, olisi enemmänkin. Selvästikään Kiala ei kirjoita yksittäistapauksesta, vaan näitä Suomi-idiootteja on ilmisesti huomattavan paljon.

    Myös seuraava lause kertoo selvästi, että kyseisenlaisia autoja tuodaan paljon.

    "Monesti ei ole mahdollista kuin hakea toinen samanlainen auto varaosa-autoksi."

    Virkkeen muotoilusta voi päätellä, että Kialan tiedossa ei ole yhtä tai kahta tämän kaltaista tapausta menneisyydestä. Kiala selvästikin kohtaa näitä tapauksia säännöllisesti, ja ilmeisesti vielä huomattavan usein. Jos MONESTI (ei siis joskus, ei edes silloin tällöin, vaan monesti) ainoa vaihtoehto saada varaosia on hakea samanlainen auto ulkomailta varaosiksi, niin pelkästään Kialan tiedossa näitä tapauksia pitää olla useita, ellei jopa useita kymmeniä.

    Luulisi sieltä jo löytyvän muutama automalli, jotka voisi mainita esimerkkinä.

    Vai onko kuitenkin niin, että Kiala ei sittenkään osaa mainita yhtään autoa, joka olisi Saksasta haettu mutta siihen ei löytyisi Suomesta varaosia?

    Entä sinä, pystytkö sinä vahvistamaan Kialan väitteen varaosien hankinnan vaikeudesta?

    Ei Kiala mainitse mitään että olisi "enemmänkin" eikä anna
    ymmärtää että se olisi kauhean yleistä,mutta on varmasti oikeassa
    että näitäkin malleja tuodaan koska kaikkia malleja joita valmistetaan
    ei Suomeen tuoda maahantuojien toimesta tänne. Varaosia tietenkin
    saa Saksasta ainakin kaikkiin saksalaisiin mutta ei välttämättä merkin
    maahantuojalta koska suhtautuvat muutenkin yksittäisiin maahantuojiin
    aika ynseästi. Eivät varmaan edes halua toimitaa varaosia malleihin
    joita eivät maahan tuo. Saahan niitä tietenkin itse tilaamalla jos kanavat
    tietää. Tarvikeosiakaan ei varmaan saa mistään motonetista jos on
    joku harvinainen malli eikä merkin muiden mallien osat satu sopimaan.
    Mittarien ruuvaus ainakin on aivan yleistä ja siitä olen lukenut
    monta juttua alan lehdistä. Saksassa on ihan yrityksiä moiseen
    toimintaan lehtitiedon mukaan.

    Äänestä

  • parastasaksasta kirjoitti:

    Ei Kiala mainitse mitään että olisi "enemmänkin" eikä anna
    ymmärtää että se olisi kauhean yleistä,mutta on varmasti oikeassa
    että näitäkin malleja tuodaan koska kaikkia malleja joita valmistetaan
    ei Suomeen tuoda maahantuojien toimesta tänne. Varaosia tietenkin
    saa Saksasta ainakin kaikkiin saksalaisiin mutta ei välttämättä merkin
    maahantuojalta koska suhtautuvat muutenkin yksittäisiin maahantuojiin
    aika ynseästi. Eivät varmaan edes halua toimitaa varaosia malleihin
    joita eivät maahan tuo. Saahan niitä tietenkin itse tilaamalla jos kanavat
    tietää. Tarvikeosiakaan ei varmaan saa mistään motonetista jos on
    joku harvinainen malli eikä merkin muiden mallien osat satu sopimaan.
    Mittarien ruuvaus ainakin on aivan yleistä ja siitä olen lukenut
    monta juttua alan lehdistä. Saksassa on ihan yrityksiä moiseen
    toimintaan lehtitiedon mukaan.

    Musta tuntuu, että yks sälli joskus kertoi ehkä tuntevansa jannun jonka veli oli ostanut jonkun auton ja Pärnäsen pajalla ei kai oikein osattu korjata sitä ja korjaaja oli sanonut kuulleensa ettei näihin vissiin saa osiaakaan oikeen mistään...

    Että semmoisia ne on ne tuontiautot!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmetellyt kirjoitti:

Toyotia tuodaan ulkomailta niin vähän. Esimerkiksi Saksasta ja Ruotsista niitä ei tuoda juuri ollenkaan, mikä syynä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu