Mikä on kesän kestokukkija kukkalaatikkoon ?

Kestokukkija ?

Kauanko kestää, että marketta/päivänkakkara tekee uusia kukkia ?
Hankin monta, ne ovat paahteessa kukkimisensa kukkineet, ihan pieniä nuppuja on syvällä lehdistössä.
Olen yrittänyt kastella oikein ja leikannut kulahtaneet kukat kukkavarren tyvestä pois sitä mukaa kun kulahtelevat.
Terassilaatikot näyttävät surkeilta ilman päivänkakkaran kukkia, on niissä jokunen harvassa.
Mietin ostanko muuta tilalle. Ja mitä ? Mikä olisi kesän kestokukkija ? Kenties petuniat ?
Pelakuita on jo, niitä en haluaisi lisää, vaikka ovat kovia kukkimaan, mutta tulee liian yksitoikkosen näköistä.

12

1289

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tikkerperi

      Samettikukka kukki koko kesän ja viihtyy auringossa ja paahteessa, kunhan vain muistaa kastella.

    • 123123

      petuniat ja surfinat parhaita auringossa viihtyviä, kastelu on tärkeää, näillä keleillä 2 kertaa päivässä, ne parvekelaatikot on yleensä multatilaltaan liian pieniä mille tahansa kasville.

    • Pioni

      Marketat tosiaan nuupahtavat helposti kukittuaan. Itse siirrän ne leikattuani "takavasemmalle", pihan talouspuolelle, keräämään voimia. Loppukesästä kukkivat uudelleen. Ja orvokeille teen saman jutun.

      Ehkä joku yhtä kovaa paahdetta kestävä laji pelakuiden kaveriksi? Valkoinen petunia, sininen lobelia ja punaiset pelakuut yhdessä ovat tosi kauniita, raikkaita, kukkivat kauan vähälläkin huolenpidolla.

    • en tykkää pelakuista

      Jos roikkuvaa haluat laatikoiden reunalle, siniviuhka , lumihiutale sekä riippapelakuu ovat kestävimmät.

      Erilaiset neilikat ja matalat daaliat on kiitollisia kukkijoita..myöskin petuniat, mutta niiden kuihtuneita kukkia joutuu katkomaan ja se on rasittavaa.

      Myös matala tupakka on kaunis ja helppo, niitä on punaisena valkoisena ja limenvärisenä.

    • merkki000

      mikä on surfina ?
      en ole kuullutkaan.

    • vitsikästäkö

      Laitappa googleen sana surfina, niin näet mitä tulee...etkä enään ole viin typerä.

    • ei aloittaja

      Niin siis tarkoitatte s u r f i n i a a ?

    • 88//88

      siis surfina on surfinia... ihan niinkuin pelakuu on pelalargonia..... pitääkö pikkujuttuihin ja yleiseen puhekieleen takertua noin...käytätkö itse kaikista asioista niiden virallista kirjakielen nimitystä....ettet vaan sortuisi mokomaan itsekin ja vielä vähän väliä.... mutta mitä väliä---

    • kukkelispukkelis

      Sinisilmä kukkii koko kesän eikä sitä tarvitse juurikaan hoitaa. Vein sen kerran eläintenhautausmaalle koirieni haudalle toukokuussa ja se oli rehevä ja kukkiva aina lokakuulle asti.

      Toinen ikikukkija on lobelia, joka myös rönsyilee ulos ruukusta. Voit myös kokeilla Annansilmää, joka sekin kukkii pitkään.

    • strooperi

      Laita parvekelaatikkoihin amppelimansikkaa - kukkii syksyyn saakka ja saat muutaman marjankin syötäväksi.

      • aluper

        Mitä herkullisin ehdotus tuo amppelimansikka !
        Sitä hankin ainakin !!!


    • vaan....

      ..etkö kysynytkään kukkijaa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1223
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      565
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe