Milloin herätä pääsykoeaamuna???

Onko olemassa jotain sääntöä aivojen kannalta siihen, että milloin olis järkevintä herätä pääsykoeaamuna? Kannattaako aamulla vielä kerrata vai jättää viimeiset lukemiset edellisiltaan? Tietääkö kukaan, että haittaako esim. liikunta aamulla keskittymistä?
6430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pääsykoepäivänä kannattaa herätä 17.00

Äänestä

ei siitä kertaamisesta enää mitään hyötyä kuitenkaan ole niin pitäisin tärkeimpänä kunnon yöunia. Jaksaa sitten antaa parhaansa :) Eli kunhan herää sen verran ajoissa että ihan rauhassa ehtii syödä, tsekata vielä että on kaikki mukana mitä tarvii ja on varmasti ajoissa koepaikalla.

Äänestä

Kevyt liikunta auttaa verenkiertoa pitkän aikaa, tosin raskaampi liikunta kannattaa jättään väliin se väsyttää.

Oot niin tutinoissa joka tapauksessa. Sitä helpottaa aikaisin pääsykoepaikalla olo 8) Kannattaa unohtaa se viime hetken luku, aina niitä huvittavia ihmisiä jotka lukee kirjaa vielä 5 min ennen pääsykoetta. Ei kannata.

Äänestä
  • Itse pidin pääsykoeaamuna täyden lukupäivän: heräsin neljältä lukemaan ja lopetin viittä vaille kokeen alkua. Hyvin jaksoi. Sain tällä päivän etulyöntiaseman muihin verrattuna. =)

    Äänestä

En tiedä, mikä on paras tapa, mutta itse tein näin: Heräsin kuudelta, jolloin kertasin muistiinpanoista koko koealueen. Aikaa meni noin neljä tuntia. Ja sisällä ollaan, kohta itse asiassa jo ulkonakin :)

Äänestä

Kannattaa jo edellisenä päivänä pakata kaikki valmiiksi ettei tule stressiä aamulla.

Itse heräsin joskus 9 maissa. Sen jälkeen otin pitkän rauhallisen rentouttavan suihkun (20 min vähintään) ja jonka jälkeen nautin vatsaystävllisen herkullisen ja raikkaan aamupalan parvekkeella samalla kertaillen vaikeimpia juttuja.

klo 11 projekti päättyi ja suuntasin kohti yliopistoa, jonne saavuin noin 20 min ennen kun ihmisiä alettiin huutelemaan sisälle.

Sisälle mentiin niin, että hujahti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helle_abi kirjoitti:

Onko olemassa jotain sääntöä aivojen kannalta siihen, että milloin olis järkevintä herätä pääsykoeaamuna? Kannattaako aamulla vielä kerrata vai jättää viimeiset lukemiset edellisiltaan? Tietääkö kukaan, että haittaako esim. liikunta aamulla keskittymistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu