Alla Passatti jonka varustelutasosta ei ole tietoa. Mistäköhän löytyisi tietoa ko. aiheesta? Trendline, Comfortline, Highline jne.?
Kiitti kaverit!
Pepe
Mikä varustelu? Comf, High, Trend jne???
5
13250
Vastaukset
- Kale
Huoltokirjan tarra? Takakontissa kankaan alla olevassa pellissä tarra missä auton varusteet jne. Ainakin golffissa lukee siellä varustelutaso.
Jos ei noilla lähde niin rupea sitten luettelemaan varusteita. Highlinessa jalopuuta sisällä. Trendlinessa on aurinkolasikotelo kuskin kauhukahvassa katossa.- Passat Trendline
Varustelu selviää parhaiten www.volkswagen.fi sivuilta, siis ainakin suunnilleen jos kyyseessä on tämä uusin faceliftattu malli (3BG).
Esimerkkejä:
Firstline: Ei ole keskikyynärnojaa edessä, ei lehtitaskuja etupenkkien takana selkänojassa, ei kromilistoja sivuikkunoiden ympärillä (näitä ei tosin ollut missään mallissa 97-00), etumatkustajan penkissä ei ole muuta kuin pituus- ja kaltevuussäätö, sähkölasit vain edessä.
Comfortline: Lisänä firstlineen mm....plyyshiverhoilu, keskikyynärnoja etupenkkien välissä, lehtitaskut etuselkänojissa, takana sähkölasit, molemmissa etupenkeissä korkeus ja ristiseläntuen säätö.
Trendline: Lisänä comfortlineen....mm. kolmipuolainen nahkaratti, alumiinipaneeleita kojelaudassa ja ovissa, sporttipenkit joissa mm. pidempi reisituki ja parempi sivuttaistuki.
Highline: Nahka-/alcantara sisustus, jalopuupaneelia kojelaudassa (tai alumiinipaneelia). Sivulistoissa ja puskurin listoissa kromilistat (ei 97-00 mall
eissa).
Sen sijaan tuota aurinkolasikoteloa ei ole trendlinessä eikä muissakaan Passateissa kuskin kauhukavan paikalla vakiona. Itse asiassa se on VW Beetlen varuste, mutta käy myös Passatiin, ruuvasin semmoisen omaan uuteen trendlineeni.
- pohatta
No sisään astuessa sen heti hajusta erottaa. Highlinessä tuoksuu raha, sillä nahkapenkit antavat miellyttävän ylellisen tuoksun (näin itselläni). Myös kromia on enemmän ja farkussa kiiltävät kattokaiteet. Jalopuuta ei ole kaikissa vaan esim tyylikkäitä mattahopean hohtoisia listoja.
Comfortissa pölähtää sisään vääntäytyessä pölyn lemahdus, sillä pehmoiset plyyshipenkit keräävät pölyä.
Trendlinessä haisee hiki, sillä kovat, karkeakankaiset "urheiluistuimet" ovat sivuilta niin ahtaat että reisiä ja selkää alkaa pahkottaa ja kroppa hikoilee.
Ja sitten on pahnan pohjimmmaisena Firstline. No tietäähän mikä haju siellä on.- Passat Trendline
Jaa-a, pohatoilla on sitten vissiin myös pohatan kroppa jos ei mahdu Trendlinen penkkeihin. Niissähän on nimenomaan hyvä reisi- ja sivutuki. Tietenkään leveempi kaveri ei niihin mahu, mutta täytyy sitten olla jo tosi levee kaveri.... niin ja vielä hikoiluttaa niissä ... joopa joo, väitänpä, että nahkapenkeillä kuitenkin hikoiluttaa vielä enemmän, niin tyylikkään näköisiä kuin ne onkin.
- TDI PD
Passat Trendline kirjoitti:
Jaa-a, pohatoilla on sitten vissiin myös pohatan kroppa jos ei mahdu Trendlinen penkkeihin. Niissähän on nimenomaan hyvä reisi- ja sivutuki. Tietenkään leveempi kaveri ei niihin mahu, mutta täytyy sitten olla jo tosi levee kaveri.... niin ja vielä hikoiluttaa niissä ... joopa joo, väitänpä, että nahkapenkeillä kuitenkin hikoiluttaa vielä enemmän, niin tyylikkään näköisiä kuin ne onkin.
Eipä tarvitse kropan olla mitenkään erikoinen. Itse olen 186cm ylöspäin ja 85kg sivuille, autossa sporttipenkit ja selkä kipeytyy pidemmässä ajossa. Kun autoon istuu niin olo on ihan ok, mutta maantiellä huomaan etten saa keskiselkää penkkiin kiinni (paitsi ojentamalla kädet tikkusuoriksi eteenpäin) Muuten sivutuet painavat selän lavat sisäänpäin ja vääntävät yläselän kaarelle :( Nämä ovat niitä asioita mitkä eivät IMHO lyhyellä koeajolla selviä.
Toinen ongelma on ratin säädöt: ylös ja alas sitä saa veivattua, mutta en saa rattia tarpeeksi eteen millään. Jos taas vedän penkkiä lähemmäksi niin polvet ottavat ensin virta-avaimeen kiinni (typerästi suunniteltu) ja sitten rattiin :( Sitten kun penkki on tarpeeksi kaukana polkimista, niin vasemman käden kyynärpäätä ei tahdo saada tuettua ovenkahvaa vasten. Moniongelmainen olen juu ;)
Moni tuttuni on Golffia kehunut, ja siksi itsekin ostin sen. Nyt huomasin että "common nominator" näille kavereilleni on max 170cm pituus ja painoa puolen sataa kiloa...
Jottei ihan provoksi menisi, niin kerrottakoon TDI koneen olevan tosi miellyttävä. 74kW mallikin vääntää mukavasti maantiellä. Kävin ajamassa Mazda 6:n 2.3GT mallia viikonloppuna, ja dieseliin tottuneena jäin ihmettelemään mihin se vääntö unohtui ;) Jos Passatin saisi niin hyvä olisi, mutta nyt on reikä taskussa ja velkojat ovella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273613- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362284Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72057Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431562- 381499
- 1271292
- 131289
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2651265Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451255