Mistä asiantuntemusta veneen kunnon arviointiin?

Eräs vene kiikarissa, myyjä ei luultavasti tiedä veneestä ns mitään
koska ei itse ole sitä käyttänyt. Samoin taas itse ei ole
juurikaan kokemusta veneistä varsinkaan vähän isommista
ja vanhalla tekniikalla. Joku puurunkoinen kuidutettu kyseessä
melkein 10 metrinen paatti.

Vene on maissa että mahdollinen koeajo jää sitten
vähän kysymysmerkiksi.
10241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Puurunkoinen, kuidutettu, ei mahdollista koeajaa, myyjä ei tiedä veneestä mitään. Hyvä neuvo; älä osta!

Äänestä
  • oletko niin tumpelo sitten ettet OSAA TARKASTAA VENETTÄ? itse en tee myyjän tiedoilla mitään kun osaan tarkastaa veneen ja laitteiden kunnon.

    ja kuidutettu puuvene on aina hyvä vaihtoehto kunhan kuitu on kiinni rungossa.

    Äänestä

  • 5785585858 kirjoitti:

    oletko niin tumpelo sitten ettet OSAA TARKASTAA VENETTÄ? itse en tee myyjän tiedoilla mitään kun osaan tarkastaa veneen ja laitteiden kunnon.

    ja kuidutettu puuvene on aina hyvä vaihtoehto kunhan kuitu on kiinni rungossa.

    "ja kuidutettu puuvene on aina hyvä vaihtoehto kunhan kuitu on kiinni rungossa. "

    Niin.... Eihän niissä yleensä mätäne kuin kölipuu, ja sehän on aika turha muutenkin...

    Äänestä

  • valittaja_lkv kirjoitti:

    "ja kuidutettu puuvene on aina hyvä vaihtoehto kunhan kuitu on kiinni rungossa. "

    Niin.... Eihän niissä yleensä mätäne kuin kölipuu, ja sehän on aika turha muutenkin...

    Valehtelet! Sinulla ei ole kaikkia Korkkareita hyllyssäsi! Valehtelet! Tex Willer ampui myös vasemmalla! Valehtelet, kun sulla ei ole virallista valvojaa jeesuksen syntymässä. Valehtelet, kun et äänittänyt tai kuvannut dioille sitä! Minä olen Klenkka ja mulla on kaikki sota-arkistot kotonani. Varastin ne ollessani Isosaaren saunakoskettelijavääpeli!

    Äänestä

  • valittaja_lkv kirjoitti:

    "ja kuidutettu puuvene on aina hyvä vaihtoehto kunhan kuitu on kiinni rungossa. "

    Niin.... Eihän niissä yleensä mätäne kuin kölipuu, ja sehän on aika turha muutenkin...

    vieläkö välittäjä jynssäät perämoottorin konehuoneessa isukin kanssa?

    Äänestä

Omistan yhden kuidutetun saman kokoluokan puuveneen. Lisäksi pari muuta, vähän pienempää puuvenettä. sanoisin että jos myyjä "ei tiedä veneestä mitään" -kannattaa hälytyskellojen alkaa soida. Yleensä se on merkki siitä että oikeasti myyjä tietää muttei halua kertoa.

Vanha lasikuidutettu puuvene,etenkin noin iso voi olla melkoinen pommi jonka ostamista voi katua koko loppuikänsä. Ensinnäkään lähtökohtaisesti ei kannattaisi ostaa kuiditettua vaan oikea puuvene tai sitten pelkkä muovi/lasikuitu sillä (ei aina) mutta useimmiten kuiduttaminen tehdään kun veneelle ei enää kannata alkaa muuta remonttia tekemään.

Suosittelen luopumaan koko hankkeesta mutta jos et pääse eroon kiusauksesta, pyydä esim. joku veneenveistäjä katsomaan kanssasi paattia ja arvioimaan kuntoa/remontin tarvetta. Jos et sellaista mistään löydä, etsi vaikka jonkin paikallisen venekerhon katsastusmies ja pyydä maksua vastaan kanssasi katsomaan paattia.

Kuidutetussa veneessä on kymmeniä ansan mahdollisuuksia joten sellaisen hankkimiseksi kannattaa todella maksaa ensin arviosta jollekin asiaa tuntevalle muutama kymppi -satanen niin sillä voi pahimmillaan välttää monen tuhannen euron heittämisen hukkaan. Tuon kokoluokan veneen (suht. hyvässä kunnossakin olevan) remontointiin menee rahaa tuhansia euroja, puhumattakaan jos siinä on pahoja vikoja kuten köli laho, kuidutus irronnut, vantaat lahot tms.

Usko pois! Olen tehnyt 9 metriseen fiskariin kahden vuoden remontin ja tiedän mistä puhun. Mutta, ei kuidutettua aina voi tuomita, joskus saattaa hyvällä tuurilla löytyä ihan kelvollinenkin jolla vielä hyvin hoidettuna ajaa sen 20 vuotta. kaikki riippuu kaikesta.

Äänestä

Niin, kaippa se muovivene tietysti on varmin valinta yleisesti.
Perikunta tuossa myy että siksi veneen myyjä ei ns tiedä veneestä mitään,
edullinen mutta luultavasti tulee hinnan päälle yhtä sun toista hankittavaksi.
Käyn tsekkaa sen lauantaina luultavasti.

Äänestä

unohda se

Äänestä

Keskuskauppakamarin HTT-tarkastaja ( hyväksytty tavarantarkastaja ), jonka eritystarkastusalue on huviveneet on veneiden tarkastamiseen erittäin pätevä. Yhteys siis Keskuskauppakamariin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rantaveneilijä.. kirjoitti:

Eräs vene kiikarissa, myyjä ei luultavasti tiedä veneestä ns mitään
koska ei itse ole sitä käyttänyt. Samoin taas itse ei ole
juurikaan kokemusta veneistä varsinkaan vähän isommista
ja vanhalla tekniikalla. Joku puurunkoinen kuidutettu kyseessä
melkein 10 metrinen paatti.

Vene on maissa että mahdollinen koeajo jää sitten
vähän kysymysmerkiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu