Varmaan teiltä löytyy mielenkiintoisia mielipiteitä ja vinkkejä tähän asiaan (:
Olen siis 16v tyttö,ja olin 10-13 vuotiaiden lasten kerhonohjaaja. Minulla ei ole koulutusta tehtävään ja kerho oli seurakunnan järjestämä, aijon toimia kerhonohjaajana jatkossakin mikäli se on mahdollista, siksi haluaisin vastauksia tälläiseen "ongelmaan".
Pidin kerhoa vuoden ajan ja olen huomasin, että vaikeimmille tuntuivat ne tilanteet, kun piti saada lapset tottelemaan sääntöjä.
En halua korottaa ääntäni ja haluaisin, että kaikilla olisi mukavaa. Siksi tuntuu pahalta, kun joutuu samaa lasta käskemään useasti ja hän pahoittaa mielensä. Mutta säännöt on säännöt.
Miten toimia, kun lapsen käytös häiritsee muiden tekemistä?
Miten asiat pitäisi sanoa ja ilmaista, jotta lapsi ymmärtää ne parhaiten? Tietysti selkeys on hyvä, mutta onko jollain jotain erityistä keinoa?
Onhan näitä kaikkia erilaisia tapoja ratkoa asioita, jäähyt yms. itse kuitenkin uskon sanalliseen voimaan ja haluaisin puhua ja miettiä lapsen kanssa yhdessä mikä meni pieleen.
Olisiko kenties hyvä kerhon lopuksi yleisesti sanoa missä tänään onnistuttiin ja missä ei ? Onko jollain jotain ideaa?
Meidän kerhossa lapset ovat kirjoittivat säännöt eri värisille papereille, ne lajiteltiin ja kerrattiin yhdessä. Eli olivat selkeät ja joka kerta näkyvissä.
Säännöt koskivat mm. puhelimia, hartauksia, kohteliaisuutta ja turvallisuutta. Ja yleensä, kun sääntöjä rikottiin, niin säännöistä muistutettiin, että mikäs täällä olikaan tapana. Jos tuli esim. kiista esineestä, niin kumpikaan ei saanut sitä. Hankalia olivat kuitenkin tilanteet, missä samasta asiasta huomautettiin samalle lapselle usein ja kun käytös häiritsi todella paljon muita lapsia.
MITEN TE TOIMISITTE, KUN LAPSI RIKKOO SÄÄNTÖJÄ? Kiitos vastauksistanne!
Mitä sitten, kun lapsi rikkoo sääntöjä?
3
421
Vastaukset
- vieras3
Kiittäminen on paras kielto.
Ala palkitsemaan niitä, jotka onnistuvat sääntöjen noudattamisessa hyvin. Tee se viisaasti ja oikeudenmukaisesti niin, että kaikki saisivat kiitoksen edes jostakin. Erityisen hankalissa tapauksissa kiitä edes pienestä onnistumisesta.
Jos pystyt kehittämään kiitoksiin myös voiton mahdollisuuden esim sopimalla ryhmän kanssa, mitä se voisi olla monia alkaa säännöt kiinnostamaan.
Käy tämä kaikki ryhmäsi kanssa läpi ja laita ryhmäläiset miettimään säännöt sinun kanssasi. - ongelmatapauksia
Itse näen työssäni sekä lapsia, että aikuisia laidasta laitaan. Tosiasia on, että joukkoon mahtuu aina häiriköitä. Niitä on aikuisissa ja niitä on lapsissa. Älä pidä mitenkään omana vikanasi, jos kaikkien kanssa ei pysty toimimaan. Samat lapset ovat yleensä ongelmia niin hoidossa, kerhossa, koulussa kuin sitten joskus työelämässä... Jos sinusta tuntuu, että olet pystynyt muuttamaan edes yhden lapsen käytöstä parempaan suuntaan, niin olet onnistunut.
Ja monesti on myös niin, että ne ongelmat lähtee jo sieltä kotikasvatuksesta. Jos sitä ei ole ollut, niin lapsista tulee "häiriköitä". Ja yleensä myös vanhemmat väsyy näihin omiin ongelmalapsiinsa ja silloin he myös laittavat näitä lapsia pois silmistään....esim. kerhoihin, leireille, kaupan hyllyjen väliin "leikkimään" yksin, sitten isompina, kun liikkuvat yksin, maleksimaan ostareihin yms. Samaan aikaan joukossa on fiksuja ja kotoa hyvät opit saaneita lapsia, jotka sitten jäävät varjoon, kun häiriköt vievät kaiken huomion.
Minä en yhdy edelliseen kirjoittajaan. Minusta ei ole oikein niitä kunnon lapsia/nuoria kohtaan, että häiriköitä kiitellään mennen tullen ja palatessakin. Kiitos kuuluu ansaita ja sitä pitää antaa aiheesta ja tasapuolisesti kaikille!!!!!!!!
Mielestäni häiriköitä ei saisi huomata ollenkaan, vaan jos tarve vaatii, niin sulkea pois ryhmästä. Yleensä he vain hakevat huomiota ja huonoa käytöstä ei mielestäni saisi palkita ylimääräisellä huomiolla...eikä ainakaan pistää tästäkin asiasta jotain kilpailua pystyyn. Millä perusteella "voitot" jaettaisiin????Häirikön kyynärpäätaktiikka vain voimistuisi... - kotkotkoo
keskustele häirikön kanssa kahden kesken. kerro miten muut kärsii hänen käytöksestään. suunnittele kysymykset valmiiksi, esim miksi hän häiritsee ? miksi käy kerhoa jos ei vaikuta viihtyvän ? onko hänen käytöksensä oikeaa hänen mielestään ? j n e. ja jos sinulla on valtuuksia kerro hänelle että joka kerta kun hän häiritsee liikaa laitat hänet ulos siltä kerho päivältä. tuon ikäiset kyllä ymmärtää puhetta. silmästä silmää vain asiat selviksi ja säännöt.
sinun on näytettävä kuka määrää ja saada se kunniotus mikä häiriköltä puuttuu sinua kohtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4173107SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis732411Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj792036Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1241763- 1431657
- 721278
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi51126Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2941101Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li151073Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021049