Mitä sitten, kun lapsi rikkoo sääntöjä?

KylläSelvitään

Varmaan teiltä löytyy mielenkiintoisia mielipiteitä ja vinkkejä tähän asiaan (:

Olen siis 16v tyttö,ja olin 10-13 vuotiaiden lasten kerhonohjaaja. Minulla ei ole koulutusta tehtävään ja kerho oli seurakunnan järjestämä, aijon toimia kerhonohjaajana jatkossakin mikäli se on mahdollista, siksi haluaisin vastauksia tälläiseen "ongelmaan".

Pidin kerhoa vuoden ajan ja olen huomasin, että vaikeimmille tuntuivat ne tilanteet, kun piti saada lapset tottelemaan sääntöjä.
En halua korottaa ääntäni ja haluaisin, että kaikilla olisi mukavaa. Siksi tuntuu pahalta, kun joutuu samaa lasta käskemään useasti ja hän pahoittaa mielensä. Mutta säännöt on säännöt.

Miten toimia, kun lapsen käytös häiritsee muiden tekemistä?
Miten asiat pitäisi sanoa ja ilmaista, jotta lapsi ymmärtää ne parhaiten? Tietysti selkeys on hyvä, mutta onko jollain jotain erityistä keinoa?
Onhan näitä kaikkia erilaisia tapoja ratkoa asioita, jäähyt yms. itse kuitenkin uskon sanalliseen voimaan ja haluaisin puhua ja miettiä lapsen kanssa yhdessä mikä meni pieleen.
Olisiko kenties hyvä kerhon lopuksi yleisesti sanoa missä tänään onnistuttiin ja missä ei ? Onko jollain jotain ideaa?

Meidän kerhossa lapset ovat kirjoittivat säännöt eri värisille papereille, ne lajiteltiin ja kerrattiin yhdessä. Eli olivat selkeät ja joka kerta näkyvissä.
Säännöt koskivat mm. puhelimia, hartauksia, kohteliaisuutta ja turvallisuutta. Ja yleensä, kun sääntöjä rikottiin, niin säännöistä muistutettiin, että mikäs täällä olikaan tapana. Jos tuli esim. kiista esineestä, niin kumpikaan ei saanut sitä. Hankalia olivat kuitenkin tilanteet, missä samasta asiasta huomautettiin samalle lapselle usein ja kun käytös häiritsi todella paljon muita lapsia.

MITEN TE TOIMISITTE, KUN LAPSI RIKKOO SÄÄNTÖJÄ? Kiitos vastauksistanne!

3

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vieras3

      Kiittäminen on paras kielto.

      Ala palkitsemaan niitä, jotka onnistuvat sääntöjen noudattamisessa hyvin. Tee se viisaasti ja oikeudenmukaisesti niin, että kaikki saisivat kiitoksen edes jostakin. Erityisen hankalissa tapauksissa kiitä edes pienestä onnistumisesta.

      Jos pystyt kehittämään kiitoksiin myös voiton mahdollisuuden esim sopimalla ryhmän kanssa, mitä se voisi olla monia alkaa säännöt kiinnostamaan.

      Käy tämä kaikki ryhmäsi kanssa läpi ja laita ryhmäläiset miettimään säännöt sinun kanssasi.

    • ongelmatapauksia

      Itse näen työssäni sekä lapsia, että aikuisia laidasta laitaan. Tosiasia on, että joukkoon mahtuu aina häiriköitä. Niitä on aikuisissa ja niitä on lapsissa. Älä pidä mitenkään omana vikanasi, jos kaikkien kanssa ei pysty toimimaan. Samat lapset ovat yleensä ongelmia niin hoidossa, kerhossa, koulussa kuin sitten joskus työelämässä... Jos sinusta tuntuu, että olet pystynyt muuttamaan edes yhden lapsen käytöstä parempaan suuntaan, niin olet onnistunut.
      Ja monesti on myös niin, että ne ongelmat lähtee jo sieltä kotikasvatuksesta. Jos sitä ei ole ollut, niin lapsista tulee "häiriköitä". Ja yleensä myös vanhemmat väsyy näihin omiin ongelmalapsiinsa ja silloin he myös laittavat näitä lapsia pois silmistään....esim. kerhoihin, leireille, kaupan hyllyjen väliin "leikkimään" yksin, sitten isompina, kun liikkuvat yksin, maleksimaan ostareihin yms. Samaan aikaan joukossa on fiksuja ja kotoa hyvät opit saaneita lapsia, jotka sitten jäävät varjoon, kun häiriköt vievät kaiken huomion.
      Minä en yhdy edelliseen kirjoittajaan. Minusta ei ole oikein niitä kunnon lapsia/nuoria kohtaan, että häiriköitä kiitellään mennen tullen ja palatessakin. Kiitos kuuluu ansaita ja sitä pitää antaa aiheesta ja tasapuolisesti kaikille!!!!!!!!
      Mielestäni häiriköitä ei saisi huomata ollenkaan, vaan jos tarve vaatii, niin sulkea pois ryhmästä. Yleensä he vain hakevat huomiota ja huonoa käytöstä ei mielestäni saisi palkita ylimääräisellä huomiolla...eikä ainakaan pistää tästäkin asiasta jotain kilpailua pystyyn. Millä perusteella "voitot" jaettaisiin????Häirikön kyynärpäätaktiikka vain voimistuisi...

    • kotkotkoo

      keskustele häirikön kanssa kahden kesken. kerro miten muut kärsii hänen käytöksestään. suunnittele kysymykset valmiiksi, esim miksi hän häiritsee ? miksi käy kerhoa jos ei vaikuta viihtyvän ? onko hänen käytöksensä oikeaa hänen mielestään ? j n e. ja jos sinulla on valtuuksia kerro hänelle että joka kerta kun hän häiritsee liikaa laitat hänet ulos siltä kerho päivältä. tuon ikäiset kyllä ymmärtää puhetta. silmästä silmää vain asiat selviksi ja säännöt.

      sinun on näytettävä kuka määrää ja saada se kunniotus mikä häiriköltä puuttuu sinua kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      165
      4605
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      198
      3311
    3. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2902
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      113
      2891
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      40
      2829
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      46
      2188
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2127
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2015
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1915
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      66
      1469
    Aihe