Mitä sitten, kun lapsi rikkoo sääntöjä?

KylläSelvitään

Varmaan teiltä löytyy mielenkiintoisia mielipiteitä ja vinkkejä tähän asiaan (:

Olen siis 16v tyttö,ja olin 10-13 vuotiaiden lasten kerhonohjaaja. Minulla ei ole koulutusta tehtävään ja kerho oli seurakunnan järjestämä, aijon toimia kerhonohjaajana jatkossakin mikäli se on mahdollista, siksi haluaisin vastauksia tälläiseen "ongelmaan".

Pidin kerhoa vuoden ajan ja olen huomasin, että vaikeimmille tuntuivat ne tilanteet, kun piti saada lapset tottelemaan sääntöjä.
En halua korottaa ääntäni ja haluaisin, että kaikilla olisi mukavaa. Siksi tuntuu pahalta, kun joutuu samaa lasta käskemään useasti ja hän pahoittaa mielensä. Mutta säännöt on säännöt.

Miten toimia, kun lapsen käytös häiritsee muiden tekemistä?
Miten asiat pitäisi sanoa ja ilmaista, jotta lapsi ymmärtää ne parhaiten? Tietysti selkeys on hyvä, mutta onko jollain jotain erityistä keinoa?
Onhan näitä kaikkia erilaisia tapoja ratkoa asioita, jäähyt yms. itse kuitenkin uskon sanalliseen voimaan ja haluaisin puhua ja miettiä lapsen kanssa yhdessä mikä meni pieleen.
Olisiko kenties hyvä kerhon lopuksi yleisesti sanoa missä tänään onnistuttiin ja missä ei ? Onko jollain jotain ideaa?

Meidän kerhossa lapset ovat kirjoittivat säännöt eri värisille papereille, ne lajiteltiin ja kerrattiin yhdessä. Eli olivat selkeät ja joka kerta näkyvissä.
Säännöt koskivat mm. puhelimia, hartauksia, kohteliaisuutta ja turvallisuutta. Ja yleensä, kun sääntöjä rikottiin, niin säännöistä muistutettiin, että mikäs täällä olikaan tapana. Jos tuli esim. kiista esineestä, niin kumpikaan ei saanut sitä. Hankalia olivat kuitenkin tilanteet, missä samasta asiasta huomautettiin samalle lapselle usein ja kun käytös häiritsi todella paljon muita lapsia.

MITEN TE TOIMISITTE, KUN LAPSI RIKKOO SÄÄNTÖJÄ? Kiitos vastauksistanne!

3

440

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vieras3

      Kiittäminen on paras kielto.

      Ala palkitsemaan niitä, jotka onnistuvat sääntöjen noudattamisessa hyvin. Tee se viisaasti ja oikeudenmukaisesti niin, että kaikki saisivat kiitoksen edes jostakin. Erityisen hankalissa tapauksissa kiitä edes pienestä onnistumisesta.

      Jos pystyt kehittämään kiitoksiin myös voiton mahdollisuuden esim sopimalla ryhmän kanssa, mitä se voisi olla monia alkaa säännöt kiinnostamaan.

      Käy tämä kaikki ryhmäsi kanssa läpi ja laita ryhmäläiset miettimään säännöt sinun kanssasi.

    • ongelmatapauksia

      Itse näen työssäni sekä lapsia, että aikuisia laidasta laitaan. Tosiasia on, että joukkoon mahtuu aina häiriköitä. Niitä on aikuisissa ja niitä on lapsissa. Älä pidä mitenkään omana vikanasi, jos kaikkien kanssa ei pysty toimimaan. Samat lapset ovat yleensä ongelmia niin hoidossa, kerhossa, koulussa kuin sitten joskus työelämässä... Jos sinusta tuntuu, että olet pystynyt muuttamaan edes yhden lapsen käytöstä parempaan suuntaan, niin olet onnistunut.
      Ja monesti on myös niin, että ne ongelmat lähtee jo sieltä kotikasvatuksesta. Jos sitä ei ole ollut, niin lapsista tulee "häiriköitä". Ja yleensä myös vanhemmat väsyy näihin omiin ongelmalapsiinsa ja silloin he myös laittavat näitä lapsia pois silmistään....esim. kerhoihin, leireille, kaupan hyllyjen väliin "leikkimään" yksin, sitten isompina, kun liikkuvat yksin, maleksimaan ostareihin yms. Samaan aikaan joukossa on fiksuja ja kotoa hyvät opit saaneita lapsia, jotka sitten jäävät varjoon, kun häiriköt vievät kaiken huomion.
      Minä en yhdy edelliseen kirjoittajaan. Minusta ei ole oikein niitä kunnon lapsia/nuoria kohtaan, että häiriköitä kiitellään mennen tullen ja palatessakin. Kiitos kuuluu ansaita ja sitä pitää antaa aiheesta ja tasapuolisesti kaikille!!!!!!!!
      Mielestäni häiriköitä ei saisi huomata ollenkaan, vaan jos tarve vaatii, niin sulkea pois ryhmästä. Yleensä he vain hakevat huomiota ja huonoa käytöstä ei mielestäni saisi palkita ylimääräisellä huomiolla...eikä ainakaan pistää tästäkin asiasta jotain kilpailua pystyyn. Millä perusteella "voitot" jaettaisiin????Häirikön kyynärpäätaktiikka vain voimistuisi...

    • kotkotkoo

      keskustele häirikön kanssa kahden kesken. kerro miten muut kärsii hänen käytöksestään. suunnittele kysymykset valmiiksi, esim miksi hän häiritsee ? miksi käy kerhoa jos ei vaikuta viihtyvän ? onko hänen käytöksensä oikeaa hänen mielestään ? j n e. ja jos sinulla on valtuuksia kerro hänelle että joka kerta kun hän häiritsee liikaa laitat hänet ulos siltä kerho päivältä. tuon ikäiset kyllä ymmärtää puhetta. silmästä silmää vain asiat selviksi ja säännöt.

      sinun on näytettävä kuka määrää ja saada se kunniotus mikä häiriköltä puuttuu sinua kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe