Kompressorijääkaapin häiriöt

Sähköräiriöt

Uudessa venelehdessä oli lukijan asiallinen teksti liittyen jääkaapin ym. tuotamaan sähköiseen häiriöön.
Itselläni kun jääkaapin laittaa päälle, niin se tuottaa häiriötä VHF:lle, kyseessä on Danforssin komponenteista tehty jääkaappi.
Onko mitään keinoa saada tuota häiriötä (helposti) pois, ilman ammattimiehen pätevyyttä. Etäisyys laitteiden välilä n 1,5 m.

6

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Mika-

      Vaikeaa se on saada ne häiriöt kuriin. Syynä on jääkaapeissa käyttöönotettu invertteritekniikka. Yksi tapa koittaa niitä häiriöitä rajoittaa on suojattu virtakaapeli akulta jääkaapille saakka. Samanlaista suojattua johtoa käytetään nykyään taajuusmuuttajan ja IV-koneen välissä ihan samasta syystä.

      Ja siihen vielä häiriönpoistoferriittejä mahdollisimman lähelle jääkaappia. Se virtajohto toimii lähetysantennin tavoin ja "rähisee" RF-häiriöitä naapuriveneeseen saakka.

      • turhaa höpöhöpöö

        Motonetin sammuttimet lainvoimaisia ja puoliilmaisia kaksi veneilykautta 19,95€ turhaa on " höpöhöpö katsastusrahastus..


      • totta....
        turhaa höpöhöpöö kirjoitti:

        Motonetin sammuttimet lainvoimaisia ja puoliilmaisia kaksi veneilykautta 19,95€ turhaa on " höpöhöpö katsastusrahastus..

        No oli turhaakin turhempaa höpöhöpöö.


      • 16,90
        turhaa höpöhöpöö kirjoitti:

        Motonetin sammuttimet lainvoimaisia ja puoliilmaisia kaksi veneilykautta 19,95€ turhaa on " höpöhöpö katsastusrahastus..

        hinta oli jossain vaiheessa 16,90 - sori


      • Mites jos virransyöttöön laittaisi yksinkertaisen häiriönpoistosuodattimen (kela ja konkka)? Miten se pitäisi mitoittaa?


    • sammujo

      Mitenkähän nuo sammuttimien hinnat liittyvän tämän "keskustelun" aiheeseen. Ei ymmärrä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe