Help

hena00

Meille syntyi tiistaina neljä suloista kissanpentua ja lapset tahtoisi niitä jo kovasti ottaa syliin, mutta minkäs ikäsinä niitä syliin saa ottaa? Kovasti koitin googlata mutta eipä löydy mitään. Ja asiattomat kommentit jätetään suosiolla pois. :)

7

119

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pentu1

      Kyllä niitä jo kämmenellä voi pitää ja ihailla.....mutta varovasti.

    • argäih

      Älkää menkö viellä tässä vaiheessa räpeltämään pentuja ollenkaan. Emo saattaa stressaantua ja piilottaa pennut jos kokee että niitä häiritään, samoten käsistä pentuihin jäävä haju saattaa saada emon hylkimään pentuja. Antakaa nyt viikon verran olla suunnilleen vielä ihan rauhassa.

    • kisunomistaja

      Ei ehkä kannata syliin ottaa mutta vähän koskea ja rapsutella äiti kisun nähden :) Mutta antakaa olla myös niiden rauhassa, touhuja voin vaan katsella sivusta :) Ehkäpä noin 4-5 viikon iässä syliin.

    • tarja

      meillä viisiviikkoisia pentuja. en suosittele heti syliin ottamista..

    • riippuu

      Pentuja voi käsitellä heti syntymän jälkeen kunhan sen osaa tehdä varoen. Meillä punnitaan pennut heti synnyttyä ja sen jälkeen 2 krt/päivä 3 viikon ikään saakka ja sen jälkeen 1 krt/päivä 5 viikon ikään. Jatkossa pari kertaa viikossa punnitus. Tämä ihan sen vuoksi, että punnituksella voidaan seurata pentujen painon kehitystä ja puuttua lisäruokinnalla jos joku pennuista ei syystä tai toisesta saa riittävästi ravintoa.

      Lasten käsittelystä, olisin tarkkana miten he pentuja pitelee ja opastaisin sen kädestä pitäen. Jos emo ei hermostu, voi pentuja sylitellä heti, mutta pitää huolehtia käsien puhtaudesta. Pienet pennut on kovin arkoja pöpöjen suhteen ja käsien pesulla on helppoa toruja ne. Jos emo hermoilee, antaisin sille rauhan olla pentujen kanssa ja tekisin vain välttämättömimmän eli punnitukset ja muun tarkastamisen. Hermostunut emo voi tosiaan piilottaa pennut tai pahimmillaan jopa tappaa ne. Hyvin paljon riippuu emosta ja sen luottamuksesta perheeseen.

      Pienet pennut tarvitsee myös paljon unta, joten liiallinen häirintä voi vaikuttaa niiden kehitykseen. Kyllä ne lapset ehtii vielä pidellä pentuja siinäkin vaiheessa kun ne alkavat osoittaa kiinnostusta ulkomaailmaan. Mutta on ihan hyvä jos lapset pienestä pitäen osaavat käsitellä pentuja ja ymmärtävät miten niiden kanssa ollaan. heistä kasvaa ymmärtäviä ja empaattisia aikuisia joskus :)

    • Ei saa koskea!!!

      Voi jessus sentään noita neuvoja, että voi käsitellä....voi joo, mutta yhden ihmisen kissan pennut emo tappoi, kun niitä räplättiin jatkuvasti. 2 viikkoa annatte emon ihan rauhassa hoitaa niitä vauvoja. Silmätkin avautuvat vasta pariviikkoisina.
      Mieti, onko tärkeämpää pitää ne pennut hengissä, vai antaa muksujen niitä räplätä.

      Siitä tiedät sitten vastauksen.

      Oppii se lapsikin kärsivällisyyttä, jos opettaa ja vaatii!

    • kkisuuh

      pentuja voi käsitellä ja ottaa VAROVASTI syliin jotta tottuvat ihmisiin.... mutta pidä ne kuitenkin ihmisten käsittelyn aikana emon lähellä ja näköetäisyydellä, jotta se ei stressaannu ja ärsyynny!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      180
      8236
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4438
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4048
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      50
      3175
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3086
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2840
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2506
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      31
      2009
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1986
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      1923
    Aihe