Meille syntyi tiistaina neljä suloista kissanpentua ja lapset tahtoisi niitä jo kovasti ottaa syliin, mutta minkäs ikäsinä niitä syliin saa ottaa? Kovasti koitin googlata mutta eipä löydy mitään. Ja asiattomat kommentit jätetään suosiolla pois. :)
Help
7
143
Vastaukset
- pentu1
Kyllä niitä jo kämmenellä voi pitää ja ihailla.....mutta varovasti.
- argäih
Älkää menkö viellä tässä vaiheessa räpeltämään pentuja ollenkaan. Emo saattaa stressaantua ja piilottaa pennut jos kokee että niitä häiritään, samoten käsistä pentuihin jäävä haju saattaa saada emon hylkimään pentuja. Antakaa nyt viikon verran olla suunnilleen vielä ihan rauhassa.
- kisunomistaja
Ei ehkä kannata syliin ottaa mutta vähän koskea ja rapsutella äiti kisun nähden :) Mutta antakaa olla myös niiden rauhassa, touhuja voin vaan katsella sivusta :) Ehkäpä noin 4-5 viikon iässä syliin.
- tarja
meillä viisiviikkoisia pentuja. en suosittele heti syliin ottamista..
- riippuu
Pentuja voi käsitellä heti syntymän jälkeen kunhan sen osaa tehdä varoen. Meillä punnitaan pennut heti synnyttyä ja sen jälkeen 2 krt/päivä 3 viikon ikään saakka ja sen jälkeen 1 krt/päivä 5 viikon ikään. Jatkossa pari kertaa viikossa punnitus. Tämä ihan sen vuoksi, että punnituksella voidaan seurata pentujen painon kehitystä ja puuttua lisäruokinnalla jos joku pennuista ei syystä tai toisesta saa riittävästi ravintoa.
Lasten käsittelystä, olisin tarkkana miten he pentuja pitelee ja opastaisin sen kädestä pitäen. Jos emo ei hermostu, voi pentuja sylitellä heti, mutta pitää huolehtia käsien puhtaudesta. Pienet pennut on kovin arkoja pöpöjen suhteen ja käsien pesulla on helppoa toruja ne. Jos emo hermoilee, antaisin sille rauhan olla pentujen kanssa ja tekisin vain välttämättömimmän eli punnitukset ja muun tarkastamisen. Hermostunut emo voi tosiaan piilottaa pennut tai pahimmillaan jopa tappaa ne. Hyvin paljon riippuu emosta ja sen luottamuksesta perheeseen.
Pienet pennut tarvitsee myös paljon unta, joten liiallinen häirintä voi vaikuttaa niiden kehitykseen. Kyllä ne lapset ehtii vielä pidellä pentuja siinäkin vaiheessa kun ne alkavat osoittaa kiinnostusta ulkomaailmaan. Mutta on ihan hyvä jos lapset pienestä pitäen osaavat käsitellä pentuja ja ymmärtävät miten niiden kanssa ollaan. heistä kasvaa ymmärtäviä ja empaattisia aikuisia joskus :) - Ei saa koskea!!!
Voi jessus sentään noita neuvoja, että voi käsitellä....voi joo, mutta yhden ihmisen kissan pennut emo tappoi, kun niitä räplättiin jatkuvasti. 2 viikkoa annatte emon ihan rauhassa hoitaa niitä vauvoja. Silmätkin avautuvat vasta pariviikkoisina.
Mieti, onko tärkeämpää pitää ne pennut hengissä, vai antaa muksujen niitä räplätä.
Siitä tiedät sitten vastauksen.
Oppii se lapsikin kärsivällisyyttä, jos opettaa ja vaatii! - kkisuuh
pentuja voi käsitellä ja ottaa VAROVASTI syliin jotta tottuvat ihmisiin.... mutta pidä ne kuitenkin ihmisten käsittelyn aikana emon lähellä ja näköetäisyydellä, jotta se ei stressaannu ja ärsyynny!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3178693Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2054754Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy353850Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002681Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171262268Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1071803- 511796
- 661743
- 1861476
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3511404