Antiikkia antiikkia - ohjelmassa kaksi asiantuntijaa antaa hinta-arvionsa vanhoista esineistä. Esineiden omistajat pitävät näitä arvioita oikeina, mites muutenkaan. Näitä hintoja soveltavat myös ne henkilöt, joilla on kotonaan samanlainen esine kuin tv-ohjelmassa. Tietysti esineen myyjä on itse vastuussa, että saa tavarastaan "oikean" hinnan. Mutta eikö ole uskaliasta julistaa satojen tuhansien tv-katsojien silmen edessä tietyille antiikkiesineille "oikea" hinta? Tuossahan voisi olla keinottelumahdollisuus sillä, joka tietää hinta-arvion olevan alakantissa: laitetaan lehteen ilmoitus, jossa halutaan ostaa kyseisiä esineitä. Ja hinta on tietysti tv-ohjelman mukainen hinta.
eletäänkö Hagelstamin mukaan
tiikkiä tiikkiä
3413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos olet myymässä niin kysy siltä joka arvioi esineen onko hän valmis maksamaan kertomansa hinnan,kuten tv:ohjelmasa.Ihmisiä voi mielistellä kertomalla yläkanttiin hinnan.Harvemmin kyseisessä ohjelmasa on alakanttiin hinnat.On myös asiota josta ei makseta kuten tunne arvo,sitä ei voi mitata rahalla.Suomessa on markinat kuitenkin pienet,keräilijöitä vähän verrattuna moneen muuhun maahan,joten jos esineelle sanotaan hinta mikä hyvänsä,ei sillä ole suurta arvoa jos et voi vaihtaa sitä rahaksi.Olisi hyvä jos kyseinen ohjelma jättäisi kertomatta rahallisen arvon ja keskittyisi esineisiin ei tulisi yli lyöntejä puoleen tai toiseen.Et ole ainoa joka on kiusaantunut ohjelman hinnoitteluista.Kyseisillä henkilöillä on erittäin kova ammatti taito sitä ei voi kieltää.
Kun ohjelman juontajilla kerran on kova ammattitaito, niin miksipä eivät hinnoittelisi esineitä samalla, se omistajiakin kuitenkin kiinnostaa. Jossain vaiheessa se realisointi ehkä tulee eteen ja onhan hyvä kun on ammattilaisen arvio.
mielenkiintoinen ohjelma tuo antiikkia antiikkia.itse olen ollut tyytyväinen hinnoitteluun.yleensä,jos tiedot ovat hyvät päädyn samoille linjoille.jokaisen täytyy ymmärtää,että hinta ei ole sama kahdessa samanlaisessakaan esineessä.esineen historia on merkittävä hinnanmuodostaja.historiaa on vaikea ostaa.on myös tapauksia,joissa jotain hyvin harvinaisena pidettyä kohdetta yllättäen löytyykin useita kappaleita.vaikuttaa hintaan.itse pidän kyseistä ohjelmaa maallikoja valistavana,mielenkiintoisena ja rehellisenä.rinnalle kaipaisin kyllä lisää vain harvoin esitettyjä nykyantiikin ohjelmia.uutta arvokasta esineistöä syntyy jatkuvasti.huomenna tämäkin kirjoitus on historiaaä