Syntini anteeksi vai...

Tein syntiä ja sain anteeksi mutta nyt miettien että sainkin sittenkään anteeksi? Kuulin että synnistäni juorutaan, on valitettavaa jos opetetaan että synnit upotetaan "pohjattoman järveen" miten nyt olenko saanut anteeksi vai ei?
874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

••jos opetetaan että synnit upotetaan "pohjattoman järveen••

Joo mut hellarihihhulit upottaa paikalliseen jorpakkoon, samalla huitoo tyhjää ilmaa, mulkoilee ja tosi isosti huutaa. Varsinkin Kesitas tekee noita kaikkia yhtä aikaa sekä spontaanisti, että suunnitellusti.

Äänestä
  • Valita helluntailista heidän omalla palstallaan. Tämä palsta on keskustelua vanhoillislestadiolaisuudesta.

    Äänestä

  • Seksipalstako??? kirjoitti:

    Valita helluntailista heidän omalla palstallaan. Tämä palsta on keskustelua vanhoillislestadiolaisuudesta.

    Kun palstalla esitetään helluntailaisia näkemyksiä liki 90%:sti, niin kai niitä voi komenntoida vai?

    Äskeinen oli puujalkavitsi, joten myönnän ettei liittynyt aiheeseen, sorry ;)

    Äänestä

Jos olet arvostellut Ry:n puheenjohtajan vaimon penkkivalintaa ruokalaan ja vielä tuonut oman vaihtoehtosi rinnalle, olet vl-jumalan armon ulkopuolella ja sinusta juorutaan läpi Suomen. Mutta jos olet syyllistynyt ainoastaan kahden tyttäresi kahdeksan vuoden mittaisen raiskaamisen pikkusyntiin, saat kaiken etulajhana anteeksi jeesuksen pyhässä nimessä ja kalliissa maahan vuotaneessa sovintoveressä aina rauhaan, vaputeen ja iloon saakka. Jokaisen pikkuraiskaussynnin jälkeen erikseen. Loputtomiin.

Äänestä
  • Tuosta on eri uskonnoissa erilaisia käytäntöjä. Esim. Helluntailaisuudessa lapsenraiskaaja saa ylennyksen pastoriksi. Lestadiolainen pannaan rikosoikeudelliseen vastuuseen 8 vuodeksi. Taivaallinen anteeksianto on Jumalan kädessä. Lestadiolainen tekee vain sen minkä oppi antaa myöden katumuksen jälkeen symninpäästö, Luoja yksin päättää onko katumus aito.

    Tietenkin ehto on se, että raiskaaja suorittaa maallisen rangaistuksen ns. ehdoitta.

    Äänestä

  • 1+666 kirjoitti:

    Tuosta on eri uskonnoissa erilaisia käytäntöjä. Esim. Helluntailaisuudessa lapsenraiskaaja saa ylennyksen pastoriksi. Lestadiolainen pannaan rikosoikeudelliseen vastuuseen 8 vuodeksi. Taivaallinen anteeksianto on Jumalan kädessä. Lestadiolainen tekee vain sen minkä oppi antaa myöden katumuksen jälkeen symninpäästö, Luoja yksin päättää onko katumus aito.

    Tietenkin ehto on se, että raiskaaja suorittaa maallisen rangaistuksen ns. ehdoitta.

    Onko suvussa laajemminkin valehtelijoita ?

    Äänestä

  • onoko kirjoitti:

    Onko suvussa laajemminkin valehtelijoita ?

    Kansanedustaja Hirvisaari kertoi avoimesti kymmenien vuosien kokemuksen helluntailahkosta jossa hänen kertomansa mukaan vallitsee pedofilinen ilmapiiri.

    Mm. Wikipedia kertoo järkyttävän totuuden tuosta pedofilistisestä ilmapiiristä ja lasten raiskaajien YLENTÄMISTÄ harrastavasta lahkosta seuraavasti:

    Hyväksikäyttötapauksista kertoneen evankelista Pirkko Muhosen mukaan hän on kuullut uhreja, jotka ovat kertoneet tulleensa hyväksikäytetyiksi. Mediassa on kerrottu helluntaiseurakunnan tapauksesta, jossa nuorisotyöntekijä käytti hyväkseen poikia -70 luvulla. Hyväksikäyttäjä palkattiin sittemmin seurakunnan pastoriksi.[17]

    Äänestä

  • onoko kirjoitti:

    Onko suvussa laajemminkin valehtelijoita ?

    Vain totuutta. Lähde mainittu, toisin kuin teillä helluntaitolloilla ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Solemiolina kirjoitti:

Tein syntiä ja sain anteeksi mutta nyt miettien että sainkin sittenkään anteeksi? Kuulin että synnistäni juorutaan, on valitettavaa jos opetetaan että synnit upotetaan "pohjattoman järveen" miten nyt olenko saanut anteeksi vai ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu