Miksi järjestyksenvalvoja tuli kysymään papereita ja kielsi pelikoneen pelaamisen? Olen nähnyt että vartijat tekevät tuota mutta onko järkkärilläkin oikeus tulla kyselemään henkkareita? Eipä ollut mukana kun ei ole olemassakaan.
Järjestyksenvalvoja ja pelikoneet
pelimies12313
12498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
järkkärillä on hitusen enemmän oikeuksia kuin vartijalla.
''järkkärillä on hitusen enemmän oikeuksia kuin vartijalla.''
No ei se nyt kyllä ihan noinkaan ole. Lueppa laista asiaa turvallisuuspalveluista.
Jos nyt oikeammin ruvetaan vertaamaan niin kannattaa lukea järjestyksenvalvojista annettu laki, sitten yksityisistä turvallisuuspalveluista annettu laki ja pelikoneiden osalta arpajaislaki.
elä unohda järjestyslakia!
Josta palataan taas järjestyksenvalvojista ja yksityisistä turvallisuuspalveluista annettuihin lakeihin...
No sehän riippuu siitäkin, missä olet pelannut pelikoneita (kaupan sisällä, kauppakeskuksen käytävällä jne) Todennäköisesti asiakas (esim. kaupan kassa) on pyytänyt JV:n paikalle sinua vähän ojentamaan.
Se kauppa/kauppakeskus joutuu valvovaam pelikoneiden käyttöä ja henkilökunta usein laittaa vartijan tai järjestyksenvalvojan tarkastamaan pelaajien ikä. Jos ei ole henkkareita näyttää eli ei kykene todistaa ikää niin pelin joutuu valitettavasti lopettamaan. Mutta ei siitä sen enempää kannata kenenkään hermostua. Se nyt vaan menee noin. Vartija/jv siinä vain pieni pelinappula joka joutuu näitä tehtäviä suorittamaan työkseen.
"Ei ole olemassakaan"...? Huh huh!
Et sitten tiedä,että JOKAISEN ihmisen on tarvittaessa pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä VIRANOMAISILLE ja en nyt tarkoita mitään järkkäreitä tms. Siis paperit kuuluu olla aina mukana pelasit tai et!
""paperit kuuluu olla aina mukana""
No ei todellakaan kuulu! Mikään laki ei vaadi pitämään henkilöllisyystodistusta mukanaan. Henkilöllisyys pitää kyllä pystyä tarvittaessa todistamaan, mutta se on eri asia.
tuota käykö opiskelija kortti iän todistamiseksi?? ku ei oo itellä ajokorttia eikä passia mut opiskelija kortti on ja ikää 18v
Miten ihmeessä ole päässyt johonkin opiskelemaan jos tiedonhankintataitosi ovat tuota luokkaa?
Ja jos ne taitosi todella rajoittuvat tänne Suoli24:en, olisit kyllä löytänyt ne tiedot täältäkin aiemmista ketjuista.
Ja lopuksi: yhdys sana on yhdyssana, eikä Suomen kielessä taida olla yhtäkään sanaa, jossa on kolme kertaa sama vokaali peräkkäin.
Eihän se opiskelijakortti ole virallinen henkkari, eikä näin ollen käy myöskään henkilöllisyyden todistamiseen esim. kassalla tai ravintolassa.
Kun on kyse peliautomaatista ja henkilön omista rahoista, antaisin pelaamisen jatkua, mikäli henkilö on kortista tunnistettavissa, ja kortti on myönnetty hiljattain.