Mitäköhän

Kotini on ...

Laki sanoo seuraavanlaisesta tapauksesta: Olet perheesi kanssa nukkaumassa ja poliisi paukkaa sisään raamit kaulassa, jolloin heräät ja tirvaiset muutamaa poliisia kuonoon kättäpidemmällä, tulee molemille osapuolille luunmurtumia ym., asunto enemmän ja vähemmän säpäleinä. Ja hups, olikin väärän asunnon ratsaus ja/tai vinkki oli väärä. Kuka tai ketkä joutuvat edesvastuuseen??

5

836

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reiska

      Pimeä asunto ja äkillinen herätys keskellä yötä, myös täysin väärä kämppä. Siis korostan että täysin väärä, tehty osoitemoka. Ei myöskään asunnossa ketään jolla olisi ollut pienintäkään "epäpuhtautta" rekisterissä.

      Keskellä yötä ykskaks havahtui että pari ukkoa kimpussa ja nyrkki viuhahti ihan refleksina eikä todellakaan mitään hajua että kyseessä oli poliisi, yksi poliisi nurin, aivotärähdys ja käsi poikki kaatumisen seurauksena.

      Itse en saanut tuosta yhtään mitään, tehtiin syyttämättäjättämispäätös. Syy oli juuri tuo että edes valoja ei ollut päällä plus täysin äkkiherätys. Ja vauriot asunnossakin korvattiin jotka olivat tulleet operaation aikana, tosin ne nyt olivat muutamasata markkaa ja en itse edes hakenut mitään. Päinvastoin kysyttiin mitä mahdollisesti hajosi.

      Eli oleellista on varmaankin näissä kaksi asiaa:

      a) tilanne muuttuu oletetusti sillä hetkellä kun varmasti tajuaa että kyseessä on poliisi. Siitä eteenpäin sitten muuttuu vastaanpaneminen rikokseksi vaikka olisit paavi.

      b) varmaan aika tärkeää myös missä asemassa olet itse eli oletko poliisin vanha tuttu tai muuten ei-niin-puhtoinen kaveri vaiko on täysin katastrofaalisen väärä paikka jonne on tehty isku. Kyllä nuo tehoiskut vaikka itsessään olisikin suunnattu väärään kämppään kuitataan aikalailla pienenä mokana jos nyt kämppä ja henkilöt yleisesti ovat epämääräisiä. Tosin korvausvelvollisia ollaan kyllä sitten kämpän tuhojen suhteen...

      Eli jos olet vanha tuttu ja alat tapella vastaan varsinkin jos satavarmasti tiedät vastassa olevan poliisin niin ei lieventäviä tekijöitä paljoa varmaan löydy. Puhtoisemmalla kuten onneksi itse olin, voi tilanne olla vähän toinen. Etköhän ihan normaalitaksojen mukaiset rapsut saa tuosta riehumisesta olettaisin kun kuitenkin kohdistit sen tarkoituksella poliisiin. Omat vammasi ja väärä iskukohde nyt tietenkin voivat vähän tilannetta muuttaa lievempään suuntaan mutta sen päättää sitten aikanaan oikeus.

      • Kotini on ...

        tiedoista. Aikaisemmin paikallani asuneet n. 2 vuotta sitten olivat, ties mitä venkuloita. Ajattelin vain mahdollisuutta poliisin hutiin vahingossa/kiireessä, onhan edellisten asukkaiden jäljitä tietty maine. Itselläni ei ole tahran tahraa, jo työni edellyttää sitä. On täällä ihan virka-aikana käyty asiallisesti tiedustelemassa edellisiä asukkeja ja heidän kavereitaan. Toisaalta eivät ketkään perheen ulkopuoliset pääse ehjinä asuntoomme ( 2 kpl.koulutettuja kodin turvaajia )


      • Coofy1
        Kotini on ... kirjoitti:

        tiedoista. Aikaisemmin paikallani asuneet n. 2 vuotta sitten olivat, ties mitä venkuloita. Ajattelin vain mahdollisuutta poliisin hutiin vahingossa/kiireessä, onhan edellisten asukkaiden jäljitä tietty maine. Itselläni ei ole tahran tahraa, jo työni edellyttää sitä. On täällä ihan virka-aikana käyty asiallisesti tiedustelemassa edellisiä asukkeja ja heidän kavereitaan. Toisaalta eivät ketkään perheen ulkopuoliset pääse ehjinä asuntoomme ( 2 kpl.koulutettuja kodin turvaajia )

        Joo, kyllä Reiska antoi oikeita neuvoja. Poliisin
        osalta kyseessä on Error in objecto ja valtio
        maksaa korvaukset vahingoista. Mutta heti kun ole tietoinen, että kyseessä on poliisi ja vastustat, niin syyllistyt rikokseen.


      • Sekin vielä.
        Coofy1 kirjoitti:

        Joo, kyllä Reiska antoi oikeita neuvoja. Poliisin
        osalta kyseessä on Error in objecto ja valtio
        maksaa korvaukset vahingoista. Mutta heti kun ole tietoinen, että kyseessä on poliisi ja vastustat, niin syyllistyt rikokseen.

        Toivottavasti tällaisia tapauksia ei satu enempää.


      • juhani palmuko
        Sekin vielä. kirjoitti:

        Toivottavasti tällaisia tapauksia ei satu enempää.

        Tapaisia tilanteita varten minulla on ase lähettyvillä tervetuloa!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      79
      1178
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      29
      855
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      725
    4. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      589
    5. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      577
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      180
      552
    7. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      123
      520
    8. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      520
    9. On ollut syyllinen olo viime päivinä

      Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si
      Ikävä
      23
      450
    10. Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla

      Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/
      Maajussille morsian
      3
      447
    Aihe