Hei!
Olisin kiinnostunut hankkimaan rotukissaa ulkomailta.
Onko kukaan ostanut aiemmin ulkomailta kissaa? Esim. Ruotsi. (Eurooppa)
Mistä löydätte nämä ilmoitukset?
MISTÄ OSTATTE KISSANPENNUN ULKOMAILTA?
2
107
Vastaukset
- SVERAK esim.
Maan omien rotukissayhdistysten kautta löytyy kasvattajat sekä heidän yhteystietonsa. Riippuu mitä olet etsimässä, eli osa roduista ei ole hyväksyttyjä kaikkien kattojärjestöjen alaisuuteen. Ruotsissa mm. SVERAK on sellainen josta voisi aloittaa kyselemään ja heidän sivuillaan on varmasti lista kasvattajista ihan roduittain. Mutta jos kuvittelet, että sieltä on halvempaa hankkia kissa, niin varaudu siihen, että saattaa maksaa tuplasti sen mitä täällä.
- mun neuvo
Jos ostat rotukissan puhtaasti lemmikiksi, on turhaa hakea sitä ulkomailta. Prosessi on työläs ja matkoineen kallis. Suomessa on samoja rotuja kuin Ruotsissa. Sitä paitsi jokseenkin kaikissa suomalaisissakin rotukissoissa on myös ulkomaalaista verta.
Jos taas aiot kasvattaa kissallasi, ulkomailta tuominen voi olla perusteltua. Siinä tapauksessa et kuitenkaan uskoakseni kyselisi tällä palstalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352136
- 841283
- 561248
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...321172- 601129
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39864Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121739- 27684
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55555Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi20541