Hei!
Lapseni ryhmän lastentarhanopettaja on jäämässä eläkkeelle.
Miten Suomessa on tapana jotenkin kittää häntä lapseni hoidosta?
Olen ulkomaalainen ja mulla on ensimmäine lapsi, ja ei juuri ole pikkulapsiperheitä lähipiirissä, joten en tiedä miten toimitaan Suomessa?
Kerätäänkö vanhemmiltä rahoja lahjaksi (ainakin tähän asti ei ole mitään ilmoiteltu vaikka olen kuullut että ensi viikolla hän lähtee) tai tuoko jokainen vanhempi haluatessa kukkia tai jotain tai riittääkö vain lämmin kiitos?
Kiitos, jos joku osaisi vastata.
Eläkkeelle lähtö
6
806
Vastaukset
- näin 90-luvulla
Mulla jäi aikanaan ekaluokan ope meidän vuoden jälkeen eläkkeelle. Taidettiin kerätä pari euroa per oppilas ja ostaa kukkakimppu, kortti ja joku iittalan maljakko. :)
- tarkennus
tai siis silloin oli markkoja ja oisko ollu 20mk/ oppilas :)
- stina-liisa
On hienoa, että haluat muistaa lapsesi lastentarhanopettajaa hänen jäädessään eläkkeelle. Lahjaksi käy ihan mikä vain, muistaminen on tärkeintä. Jos vielä lapsesi ja perheenne muistavat kortilla, jossa jotain henkilökohtasta, jää eläkkeelle lähtijälle ihana muisto.
- ja kiitos
kosteeta reikää takahuoneessa heppi per see seen.
- kukkajakortti
Suomessa ei ole sellaista tapaa, että vanhemmat yhdessä keräisivät tietyn rahasumman esimimerkiksi. Aina on niitä joilla ei ole halua huomioida mitenkään ja toisaalta niitä jotka haluavat muistaa hoitajia. Lapsen omatekemä kortti, kukka tai muu pieni muistaminen on kaunis ele perheeltä, josta lahjan saaja varmasti on mielissään. Mitään suurta sen ei siis tarvitse olla:)
- suomalainen äiti
Täällä päin suomea on sellainen tapa että muistetaaneläkkeele jäävää hoitajaa yhteisesti. kesälomien alkaessakin joskus muistamme yhteisesti kerätyllä lahjakortilla, tai sitten jokaine tuo oman muistamisensa omalle hoitajalleen. jos ei ole oma hoitajasysteemiä hoiajien kahditiloihin on kiva viedä kahvipaketti/teepaketti/pipareita, kukkia jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 888042
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on917998Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1726151- 115375
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585158En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛224231Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53980- 393850
- 373769
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..483620