Elikkäs oiskos helppo vaihtaa ite, aattelin vaan kun verstaat ottaa tiivisteseen verrattuna moninkertaisen hinnan vaihdosta . Auto ol Evanda 2.0 A -05
Venttilikopantiiviste
2
177
Vastaukset
- Jokke4656
On helppo vaihtaa itse. Venttiilikopan pultit ovat ns. ulkopuoliset Torxit kokoa E10 eli sellaisella hylsyllä aukeaa. Lisäksi pitää irrotaa nokka-akselin anturin pistoke ja venttiilikopan jakopään puoleisessa päässä oleva ohut johto/letku pidikkeistään.
Suurin ja aikaa vievin homma tuossa on kyllä vanhojen tiivistejämien puhdistaminen sekä sylinterikannesta että venttiilikopasta. Kannattaa puhdistaa todella hyvin, jotta ei sitten vuoda öljyä. Oma resepti sylinterikannen tiivistepinnan putsaamiseen oli käyttää jarrujen puhdistusspraytä (CRC Bräkleen) suihkutettuna sellaiseen karhunkieleen vai mikä lie kattilanpuhdistussieni se nyt onkaan. Sillä saa pinnan todella puhtaaksi. Lopuksi kannattaa vielä suihkuttaa tuota puhdistussprayta paperiin ja pyyhkiä pinnat öljyttömiksi. Varsinaiset kumitiivisteenpalat lähti hyvin talttamaiseksi veistetyllä pienellä puunpalalla. Toki on olemassa ihan tiivisteen irrotustalttojakin.
Itse venttiilikopan tiivisteuran voi puhdista tuolla puhdistussprayllä ja kaapimalla tiivistejämät pois. Kannattaa muuten ostaa venttiilikopan tiivisteen lisäksi o-renkaat, jotka tulevat koppaan pultinreikien ympärille. Omassani vm. 2006 ne olivat jo kovettuneet.
Lopuksi laitoin venttiilikopan uraan Permatex Ultra Black-tiivistesilikonia ja siihen sitten varsinaisen tiivisteen. Tiivisteeseen laitoin vielä samaa silikonia sylinterikantta vasten tuleville pinnoille. Koppa kiinni ja varovainen pulttien kiristys ja mieluinten järjestyksessä keskeltä ulospäin ja vähän ristikkäin. Ei kannata kiristää paljoa. Noille on momentti vain joku 8 Nm. Itse kiristin ilman momenttiavainta.
Noilla em. tarveaineilla pitäisi kyllä onnistua. Tein tuon vaihdon viime kesänä ja ei ole vielä ainakaan alkanut vuotaa.- Evanda 2,0-05
Kiitos Jokke vastauksesta, eiköhän noilla ohjella pärjätä ja saahaan vuodot loppumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1751980- 1721711
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691588Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241393Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys981355Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1541028- 1001027
Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731017Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228856Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,57788