Olen 31V. nainen ja sairastanut allergista astmaa lapsesta saakka. Eli saan eniten astma oireita juuri eläinpölystä. Nyt vanhemmiten on astma mielestäni pahentunut. 2-3 kertaa vuodessa tai useamminkin ääni lähtee ja alan yskimään limaa. Lääkkeinä nykyään käytän Seretide 50/500 ja siihen ihan itse halusin lisätä montelukast 10mg. Ennen käyttänyt sitä vain kuureina mutta nyt jo monta kuukautta ja astma ollut hyvässä kunnossa. Ennen tarvitsin aina ennen nukkumaan menoa buventolia(kohtauslääkkeeni), mutta nykyään ei ole tarvinnut käyttää.
Eniten mietityttää että voiko tätä montelukastia käyttää säännöllisesti astman hoidossa? tuntuu että sen jälkeen kun aloitin tämän on lihaksia särkenyt jonkin verran levossa. Olen ymmärtänyt että jos astma on kunnossa ei pitäisi tarvita minkään moisia avaavia lääkkeitä. Eli kortisonilla pitäisi pärjätä. Mutta en kyllä pärjäisi ilman pitkävaikutteista avaavaa ja luulen että oireita alkaa tulla enemmän jos lopetan montelukastin. Lääkäri jolta tämän sain oli työterveyslääkäri eikä tainnut tietää hölkäsenpölähtämää astmasta. Joten itse halusin montelukastin, kun on ennenkin auttanut kuureina.
Seretide ja montelukast
keuhkojaa
1
697
Vastaukset
- apudana
Itse käytän montelukastia (10mg) koko ajan. Astmalääkärini lisäsi sen mulle noin vuosi sitten. En sen jälkeen ole tarvinnut avaavia säännöllisesti. Vaan kortisonisuihkeen (alvesco, vahvin 2x2). Ainostaan sairaana ollessani otan avaavaa. Ja diagnoosina on kuitenkin keksivaikea astma. Suosittelen montelukastia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835