kaunokirjoja

scarabaeus

Vinkkejä vastaanotetaan

korkeakaunokirjallisista kirjoista,
jotka juuri nyt järisyttävät Telluksella maailmankirjallisuutta. Siis laittakaapas kaikki uudet kaunokirjat, jotka on ihan luettava, jotta pysyisi kärryillä.

En ole lukenut vielä sitä Knausgårdiakaan, mutta haitanneeko ? Eikös sitä ole tuhansia sivuja ja eikös se ole jo vähä niinko ohi?
Ai ei ole.
Onko muuten suomalaisia vastaavia jo tulossa ?

Mutta ihan oikeesti hei eniten lukisin
taidepläjäyksiä.

Onko niitä edes viimeisen parin vuoden aikana kirjoitettu?
Siis saa olla suomeksi kääntämättömiäkin, kunhan on englanninkielisiä eikä mitään japaniaa.

Kiitos!

5

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      aijoo
      lauantai
      kaikkihan on beatchilla

      • scarabaeus

        ai kukaan ei ole närkästellyt kun olen näköjään kirjoittanut
        beatchilla

        mutta hei kuulkaas, laittakaas nyt niitä taidekaunokirjoja, sellaisia 300 sivuisia, että voin osallistua siihen kirjoituskilpailuun mikä nyt on näköjään meneillään ja pitänee olla jotenkin sitten todella sitä porvariston hillittyä charmia. Mutta miten osallistua, jos ei ole tiedossa kirjaa, josta voisin kopsata.

        Huoh !


    • Pupuboy

      Ehdotan erästä runokirjaa. Kirjoittajan nimeä en muista, mutta kokoelman nimi on: Juokse pupu, juokse.

    • Ai scarabaeuskin on vielä maisemissa. Kiva. Toivottavasti saat hyviä vinkkejä. Mun pää ei toimi täysillä tähän aikaan vuorokaudesta. Öitä. :)

    • Kysehän oli siis tällä hetkellä maailmaa myllertävistä teoksista, ei välttämättä minun suosikeistani. Näillä reunaehdoilla: Haruki Murakamin "1Q84".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe