Lumia vai joku muu?

Vaikea valinta, minkä puhelimen hankkisi. Kertokaa nyt asiantuntijat mikä olisi sopivin älypuhelin meikäläiselle? Sähköpostit, laskujen maksu, ym. nettijutut, kamera hyvä, musiikkin toisto ok, ym. Ei kallein eikä välttämättä 4G (maksaa sikana)

8

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se selviäisi parhaiten testaamalla kaupassa. Me ei voida tietää että mistä käyttöliittymästä pidät. Ja se on aika suuri ominaisuus.

      • Mutta esim S3,Lumia 920 mallit ovat ihan hyviä noihin sinun mainitsemiisi juttuihin


      • apupapunen

        vapunen 8.6.2013 16:39

        "Se selviäisi parhaiten testaamalla kaupassa. Me ei voida tietää että mistä käyttöliittymästä pidät. Ja se on aika suuri ominaisuus."

        Mutta ei kaikki puhelimen käyttäjät ole yhtä hidasoppisia kuin sinä.
        Nopealla järjenjuoksulla ja hyvällä oivalluskyvyllä varustettu
        henkilö saa minkä tahansa käyttöliittymän rullaamaan hetken harjoittelulla.
        Eikä tarvitse mokoman asian takia viettää vuosikausia netissä vahtaamassa
        teknologiakeskusteluja.


    • Tolanen olis sulle..

      Joo.. Sony Zperia Z
      500 satkuu saa..

    • Lumia & Tietoturva

      >> Sähköpostit, laskujen maksu, ym. nettijutu

      Mikäli tietoturva kiinnostaa, niin kannustan harkitsemaan kahteenkin kertaan ennen Androind-alustaisen laitteen hankkimista.

      - http://keskustelu.suomi24.fi/node/11513121

    • Tietoturva on Androidissa hyvä jos lataa vain tunnettuja, ladatuimpia, kommentoituja (positiivisia) sovelluksia. Ja tietenkin käyttää maalaisjärkeä.

    • Lumia & Tietoturva

      Toistetaan tämä edelleen täälläkin jos menisi jakeluun.

      Nykyisiä älypuhelimia käytetään pitkälti tietokoneiden tavalla ja nillä monikin hoitaa myös pankkiasioita ja muita erityisen korkeaa tieturvaa vaativia asioita.

      On edesvastuutonta vähätellä tietoturvan merkitystä, joka on kaiken informatiikan yksi keskeisin vaatimus. Pelkät speksit ja appsit ilman korkeatasoista tietoturvaa ovat nollan arvoisia.

      Tautipesien käyttäjät ovat myös toisten laitteiden aktiivisia saastuttajia, tautien levittäjiä.

      "Tutkijat löysivät kehittyneimmän Android-haitakkeen - käyttää aiemmin tuntematonta haavoittuvuutta"

      "Backdoor.AndroidOS.Obad.a-troijalainen kykenee lähettämään tekstiviestejä maksunumeroihin, lataamaan muita haittaohjelmia ja asentamaan ne laitteelle. Se pystyy myös lähettämään haitakkeita eteenpäin bluetooth-yhteyden välityksellä ja suorittamaan komentoja laitteen konsolissa."

      "Backdoor.AndroidOS.Obad.a käyttää myös kolmatta aiemmin tuntematonta Android-haavoittuvuutta, jonka avulla sovellus saa laitteen pääkäyttäjän oikeudet, mutta ei näy pääkäyttäjän oikeudet omaavien sovellusten listassa."

      - http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/tutkijat loysivat kehittyneimman androidhaitakkeen kayttaa aiemmin tuntematonta haavoittuvuutta/a907594

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13178
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9621
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9113
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7746
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6724
    6. 148
      6158
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3124
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1209
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1154
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1000
    Aihe