Eli sain selville että lapsesta asti tuntemani henkilö suorastaan parasystäväni oli yhtenä viikonloppuna suudelleet humalapäissään miesystävääni tai siis he olivat suudelleet kun olin jo lähtenyt kotiin,mitään muuta ei kuulema tapahtunut ja on siis muita silminnäkijöitä jotka todistaa. Ystäväni tuli minulle tämän suoraan kertomaan ja oli kovin pahoillaan tapahtuneesta ja humalan piikkiin pisti.. No olin tietysti erittäin loukkaantunut ja vihainen ja päätin kertoa asiasta hänen miesystävälleen jonka tiesin olevan myös todella mustasukkainen ystävästäni ja heillä siis 2 yhteistä lasta.
No mies sitten jätti tämän ystäväni ja lapset jäivät äidille.
No nyt olen saanut kuulla yhteisöiltä ystäviltämme ja monilta muilta että tein väärin kun tuhosin heidän perheensä yhden viattoman pusun takia...!!!!!
Tietysti harmittaa heidän eronsa mutta salaa sitä toivoinkin, olen siis vieläkin todella vihainen,tapahtuneesta noin kuukausi aikaa.
Mitä mieltä olette, teinkö muka väärin? Olisiko pitänyt antaa vain olla?
Tällä miehellä ja ystävälläni oli kuitenkin hyvä parisuhde ja tietäisin jos ystäväni oli pettänyt miestään,mutta ei ole.
Joku pieni osa minusta vähän katui että menin kertomaan:(
No mies sitten jätti tämän ystäväni ja lapset jäivät äidille.
No nyt olen saanut kuulla yhteisöiltä ystäviltämme ja monilta muilta että tein väärin kun tuhosin heidän perheensä yhden viattoman pusun takia...!!!!!
Tietysti harmittaa heidän eronsa mutta salaa sitä toivoinkin, olen siis vieläkin todella vihainen,tapahtuneesta noin kuukausi aikaa.
Mitä mieltä olette, teinkö muka väärin? Olisiko pitänyt antaa vain olla?
Tällä miehellä ja ystävälläni oli kuitenkin hyvä parisuhde ja tietäisin jos ystäväni oli pettänyt miestään,mutta ei ole.
Joku pieni osa minusta vähän katui että menin kertomaan:(
Vastaukset 18
Vanhimmat
Todennäköisesti teit palveluksen ystävällesi. Jos liitto yhteen pusuun kaatuu, niin he olivat etsineet syytä eroon jo pitkään.
Meillä on erittäin vahvalla pohjalla oleva liitto, mutta jos mieheni suutelisi jotain toista naista niin siihen päättyisi.
Siinä olet oikeassa, ettei kukaan suutele muita kuin puolisoaan jos tätä rakastaa. Humalan piikkiin ei kannata hätäpäissään yrittää sitä laittaa.
Jaa, en ole itse antanut miehelleni vielä kenkää vaikka ravintolassa humalainen nainen tuli ja suuteli miestäni suoraan suulle. :D
On eri asia kun joku tulee ja yllättäen pussaa toista, kuin se että pussataan yhteisymmärryksessä toisiaan. Sun tapauksessa vain naureskelisin asialle mieheni kanssa. Aloittajan tapauksessa, no tuskin eroaisin tuon takia, mutta asiasta puhuttaisiin kyllä.
Ei tuossa avauksessa puhuttu yhteisymmärryksestä mitään. Ehkä jos nainen tuossakin oli aloitteen tekijänä ero oli jo "ilmassa" tai voi olla että nainen muuten vaan on sitä tyyppiä joka pussaa humalassa kaikkea mikä liikkuu. Jotkut ovat sellaisia. :D
Suomessa tämä suutelukulttuuri on vähän toisenlaista kuin muualla Euroopassa, jossa pusuja jaellaan tuon tuostakin.
Sanotaanhan siinä että "he olivat suudelleet". Kyllä tuo sanamuoto kertoo yhteisymmärryksestä.
Harva jättää vastaamatta suudelmaan - etenkin humalapäissään.
"...lapsesta asti tuntemani henkilö suorastaan parasystäväni oli yhtenä viikonloppuna suudelleet humalapäissään miesystävääni tai siis he olivat suudelleet kun olin jo lähtenyt kotiin..."
Eipä meilläkään olisi tullut tuollaisessa tilanteessa mitään ongelmaa.
Kyse oli kuitenkin siitä, että aloittajan mies oli suudellut jonkun kanssa, joka onneksi meillä lasketaan pettämiseksi.
Poskisuukotkin ovat ihan eri juttu kuin suuteleminen, jossa kummatkin ovat mukana.
Onneksi mieheni kuuluu noihin harvoihin itseni kera.
Jos mua joku tulee ilman lupaa suutelemaan, niin varmasti en siihen vastaa, vaikka olisin jotain ottanutkin. Litsarin sais kaupan päälle. Suutelen vain mieheni kanssa. Vaikken mikään tiukkapipo olekkaan, niin suutelu on intiimiä. Mut ei kai yksi suuteleminen voi eroa aiheuttaa, taustalla lienee muutakin kinaa.
No, mutta sinähän et olekaan mies! Harva mies tuossa tilanteessa alkaisi naista lyömään. ;)
vaihtoehdot?
Lyöminen tai suudeltavaksi alistuminen?
Inhottaa ajatuskin, että joku ventovieras alkaisi pussailemaan..yäk...
Mielestäni tosiaan olisit voinut jättää kertomatta ystäväsi miehelle kun kerta vielä tiesit että on kovin mustasukkaista sorttia tai olisit ainakin antanut ystävällesi mahdollisuuden itse kertoa asiasta.
Vaikka olisi kuinka hyvä parisuhde niin kyllä se vaan kaatuu jos toinen on kovin mustasukkainen niin se on kova pala kyllä:(
Toivon että ystäväsi ja hänen miehensä saisivat sovittua ihan lastenkin takia..!
Mielestäni et tehnyt väärin. Olisin itse toiminut samoin, ja odotan, että minullekin kerrottaisiin jos mieheni tekisi jotain selkäni takana.
Sehän riippuu ihan mitä kukin pariskunta pitää pettämisenä. Ehkä heillä suuteleminen on sitä. Itsekään en todellakaan hyväksyisi, että mieheni suutelisi muiden naisten kanssa. Tai mieheni ei pitäisi, että minä suutelen toista. Toiset ehkä suhtautuu erilailla. Jos ystäväsi tiesi vielä miehensä olevan mustasukkainen niin kyllä tuo oli hänen omaa syytään. Ei sinua ainakaan pelkästään voi syyttää. Ja ehkä eron taustalla oli muutakin. Toisaalta oletko kunnon ystävä sinäkään, jos toivot ystävällesi avioeroa?
Eikä niistä parhaistakaan ystävistä aina tiedä. Entinen kaverini meni sänkyyn parhaan ystävänsä kanssa. Oli ystävälleen luvannut vielä pitää miestä silmällä, kun ystävä epäili, että mies pettää. Ja he siis sattuivat samaan ravintolaan.
ei se mittään.Meillä päin mennää parhaan kaverin kanssa monia kertoja jatkoille.Ja ihan seksiin asti.Vieläpä niin että jälkikasvu kotona!
Pakko nyt kirjoittaa vielä kun on nyt alkanut kaduttaa että menin tämän sille miehelle kertomaan:( olisin kyllä voinut vaan antaa asian olla he ovat mukavia ihmisiä ja rakastan ystävääni enkä todellakaan heille mitään pahaa halunnut, sillä hetkellä vaan olin niin loukkantunut.
Taisitten antanut ystäväni tosiaan itse kertoa niin kuin joku ehdotti, ehkä mieskin sitten olisi paremmin suhtautunut.
Me jatketaan oman miesystävän kanssa ihan normaalisti kun tiedän että se oli vaan yksi kännisuudelma molemmille osapuolille, mutta tietysti kyllä välillä asia tulee mieleen ja harmittaa. Ystäväni oli kuitenkin reilu ja kertoi asiasta minulle toisin kuin oma miesystäväni.
Ystäväni mies ja oma mies olivat myös hyviä kavereita että tässä meni nyt samalla todennäköisesti heidänkin välinsä. Alkanut tuntua että asia sai nyt vähän turhan isot mittasuhteet varsinkin kun kuulin että ystäväni on lapsiensa kanssa vähäksi aikaa muuttanut äidilleen kun on erosta niin rikki:(!
Tuntuu nyt että minä tässä olen se pahis ämmä!!!!
Mun mielestä teit oikein, jos mun puoliso suutelisi toista naista niin haluaisin tietää vaikka se eroon johtaisikin. Rehellisyys maan perii. Mikään ei ole inhottavampaa kun toimitaan selän takana ja nauretaan kun itse ei ole tietoinen.
Parempi kuulla tuollainen asia heti eikä vuosien päästä. Joskus olen ollut tilanteessa jossa sain kuulla että tapailemani mies oli mennyt sänkyyn toisen naisen kanssa. Ja siis me olimme sopineet ettei sekaannuta muihin. Kuulin siitä vasta kun aikaa oli kulunut ainakin puoli vuotta ja olimme päättäneet että ns. virallistamme suhteemme eli virallisesti seurustelemme. Tuo tieto olisi satuttanut paljon vähemmän jos olisin kuullut asiasta saman tien. Olisin silloin vielä kerennyt perääntyä ja olla rakastumatta kyseiseen mieheen.