öppet forum

ensam1

Är en man som känner sig utanför jämt och ständigt, min kvinna är på jobb jämt och ständigt inget fel med det inte-själv är jag också i arbetslivet. Men mitt jobb kräver inte så mycket av vår gemensaamma liv och livet. Jag är oftast ensam under veckoslut och helger då hon jobbar, jag försöker att förstå henne också- hon är trött då hon kommer hem- vem är inte det. Jag försöker att hitta på olika saker att göra i min ensamhet, men det skulle vara trevligt att ha nån kompis att göra nåt tillsammans med. Men som ordspråket säger# Så som man bäddar så- får man ligga! Vore trevligt om nån kunde ge mig goda råd. Tack på förhand!

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sympati åt dig...

      Då när hon är på jobb under veckosluten,visst brukar du väl sköta hushållsarbetetstädning,tvätt osv.Jag var alltid så arg på min ex.man när han aldrig hade lust att göra de här inte så trevliga hemjobbena.Någon gång lagade han ändå mat också litet festligare och det uppskattade jag ,när jag kom trött hem.Vad gör din "fru eller sambo " när hon har ledigt då ?Har hon egna kompisar och intressen ?Det finns ju massor av föreningar och dylikt för den som är intresserad, alla vill ju inte ha så "ledd " verksamhet förstås.Det här svamlet blir du säkert inte hjälpt med,men ibland måste man bara leva litet eget liv också,hur gift eller sambo man än är.

      • ensam1

        Jodå, jag städar och tvättar handlar mat och lagar mat osv. Min fru hon läser eller går ut på länk när hon är ledig- men inte har hon tid för mig inte! Några andra få vänner har hon och vi har ett gemensamt intressen att vara ute i naturen men vi går ut i turor och gå, sällan är vi tillsammans. Jag tycker att vi lever båda våra egna liv fast vi är gifta med varandra, ibland käns det som om jag vore singel fast jag inte är det! Man orkar inte alltid klaga på allt!


      • tant blå
        ensam1 kirjoitti:

        Jodå, jag städar och tvättar handlar mat och lagar mat osv. Min fru hon läser eller går ut på länk när hon är ledig- men inte har hon tid för mig inte! Några andra få vänner har hon och vi har ett gemensamt intressen att vara ute i naturen men vi går ut i turor och gå, sällan är vi tillsammans. Jag tycker att vi lever båda våra egna liv fast vi är gifta med varandra, ibland käns det som om jag vore singel fast jag inte är det! Man orkar inte alltid klaga på allt!

        Gå med henne på länk , om du är ledig på samma gång.Ibland blir det bara så att man mera lever som kompisar,då måste man ta sig en funderare om det är det här jag vill de följande tjugo åren.Man kan vara så otroligt ensam i ett äktenskap eller samboförhållande.Det är annat om man SJÄLV väljer att leva ensam.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      137
      13124
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3599
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2884
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1359
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      272
      1351
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      144
      1279
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1236
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1031
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      923
    Aihe