Juu ettäs tilanne on se että pöytäkoneeseen tuli jokin BIOS ongelma. Se pyytää painamaan joko tai ,mutta ongelma on se ettei näppäimistö toimi koneessa enää. Koneen malli on acer aspire x1470 ostettu vähän yli vuosi sitten ja se on toiminut lähes moitteettomasti tähän asti. Se tapahtui vain silleen että siirsin konettani kun se oli huonossa paikassa niin kone meni yhtäkkiä pimeeks. huomasin että virtajohto oli irronnu ja laitoin sen takas niin kone vaan käynnisty ja alko sanomaan jotain en muista ny mitä mutta kuitenkin siinä luki jotain biossista. Katsoin netistä siitä löysin kyllä jotain juttuja että kone pitäisi käynnistää kun joku tiedosto olisi levyllä tai tikulla.Kuitenkaan koneen mukana ei tullut mitään tällaista levyä ja en muistanut koneen tullesssa tehdä sellasta ps. en kyll osannukkaan kun olen nyt vasta 16-vuotias :D jos joku tietää asiasta jotain niin voiko kertoa?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
oho siitä hävinny tosta 2 riviltä että del-näppäintä tai F12
Biossin resetointi voisi auttaa. Tämä tosin vaatii koneen kotelun aukaisun ja bios patterin irroituksen.
meinasin yrittää sitä mutta en löytänyt kotoa sellaista uutta patteria ja koneen sisästä en ny äkkiä sitä paikkaa löytäny
Uutta patteria ei välttämättä tarvita ja se patteri on siis yleensä tämän näköinen:
http://plaza.fi/s/f/vanhat/28489.jpg
juu eli sen on pakko olla tonlevyaseman takana kiinni ja en mielelläni rupee purkaa tätä osiin kun eikös se pidä sitte maadottaa kun itä kokoaa? ja ei oo välineitä mulla kummosia
Nykykoneissa on yleensä se nollausjumpperikin siellä emolla (Clear CMOS).
se tässä saattaa ollakkin jos toi juttu on oikee mitä katon
Sillä saat BIOSin resetoitua sitten: Virtajohto irti, jumpperi 1-asentoon hetkeksi ja sitten takaisn 0-asentoon, virtajohto kiinni ja käynnistys.
juu se nollausjumpperi on ton levyaseman takana :(
Onko sinulla juuri tällainen Acer, tässä olisi kyseinen manuaali:
http://www.manualowl.com/m/Acer Computers/Aspire-X1470/Manual/257843?page=79
juu tollanen acer mulla on
Pura se kone ihan osiksi ja laita joka liitäntä uudestaan. Irrota myös BIOS:in patteri.