Muutuisiko mikään, jos aseet kiellettäisiin?

ammuskelija

Mikä muuttuisi, jos aseet kiellettäisiin? Laillisesti ei enään saisi asetta.

Loppuisivatko väkivallanteot, jos aseet kiellettäisiin? Mielenterveysongelmat katoaisivat ja eikä kukaan enää vahingoittaisi toista. Ei tarvitsi parantaa kouluterveydenhoitoa, syrjäytymistä ym.

En oikein ymmärrä miten aseiden kieltäminen vaikuttaisi yhteiskunnan pahoinvointii, mutta olenkin ilmeisesti hieman hidasälyinen.

Ainoa mikä muuttuisi olisi suuri määrä laittomia aseita, joita kukaan ei pystyisi valvomaan, koska kaikki aseet olisivat kiellettyjä eikä niitä olisi missään viranomaisrekistereissä.

11

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akkros

      Noooh, hirvethän ne alkais tappaa ihmisiä autoihin.

    • kielto kielon päälle

      kielletään kaikki ,,,,jopa kieltäminenkin..ja varsinkin se

    • kuin sieniä sateella

      Mistä ihmeestä se suuri määrä laittomia aseita yhtäkkiä tulisi ?
      Rikolliset kun niitä omistavat, niin tuleeko asekiellon seurauksena tänne jostain lisää rikollisia, ja tuovatko niitä laittomia aseita jostain.

      • En tiedä, mutta

        näin kävi kuitenkin Englannissa.


      • laitappa faktaa
        En tiedä, mutta kirjoitti:

        näin kävi kuitenkin Englannissa.

        Eipä ole löytynyt mitään faktaa Englannin syy yhteyksistä.


      • mutkaluvat on

    • tasapaino löytyy

      Hirvien lisääntyminen, eikös ne sudetkin lisäänny, kun ei olisi salametsästystä ?
      Nythän kuulemma pitäisi jo olla 700 sutta, ilman salametsästystä. Kojolan laskelmien mukaan tarvittaisiin 4000 sutta pitämään hirvikanta kurissa, ilman metsästystä.
      Joten kyllä se luonto hoitaa, kun sen annetaan asia hoitaa.

      • luonnon kiertokulku

        Vai mitä sitten kun ne sudet lisääntyy ja kaikille ei sitten riitäkkään niitä hirviä? Mitä ne nälkäiset sudet sitten syö? Syrjäkylien lapset ja kotieläimet lienee seuraavana listalla mutta ei tämä siellä betonilähiössä olevaa vihersinkkua kiinnosta.

        Vai pitäisikö valtion ruveta jakamaan susille ruokapaketteja? Minulla taitaa olla ratkaisu. Mitäpä jos kaikki vastaanottokeskukset siirrettäisiin susien elinalueille. Saisi sudet mussuttaa afrikan rikastajia niin jo vain alkaisi susikannan vähentäminen kiinnostamaan myös viherkommareita.


      • ei hätä
        luonnon kiertokulku kirjoitti:

        Vai mitä sitten kun ne sudet lisääntyy ja kaikille ei sitten riitäkkään niitä hirviä? Mitä ne nälkäiset sudet sitten syö? Syrjäkylien lapset ja kotieläimet lienee seuraavana listalla mutta ei tämä siellä betonilähiössä olevaa vihersinkkua kiinnosta.

        Vai pitäisikö valtion ruveta jakamaan susille ruokapaketteja? Minulla taitaa olla ratkaisu. Mitäpä jos kaikki vastaanottokeskukset siirrettäisiin susien elinalueille. Saisi sudet mussuttaa afrikan rikastajia niin jo vain alkaisi susikannan vähentäminen kiinnostamaan myös viherkommareita.

        kyllä se susikantakin taantuu, jos alkaa olla ruoasta pulaa. Hirvien lisäksi tuollainen susikanta syö irtokoirat ja muunkin sopivan evään välipaloiksi.
        Viranomaiset varmasti ampuisivat suurimmat ihmissyöjäsudet, joten ei hätää niistä.
        Kysehän oli mikä muuttuisi, jos tulee ongelmia, niin ainahan löytyy ratkaisukin.


    • kokkikiva

      Kantaarvailijoille tiedoksi; 60% susien kuolintapauksista on susien itsensä toisilleen tekemiä. Se 700 sudesta.

      Tutustukaapa hirviekinokokkiin, ja mitä se toiminnoissamme merkitsisi.
      Tuhansien susien myötähän hirviekinokokki valtaisi Suomen.

    • myyräekinokokki

      Taitaa sulla olla ekinokokit sekaisin. Niitä kun on kaksi eri lajia. Se hirviekinokokki ei ole kovinkaan vaarallinen. Toisin on myyräekinokokki. Sitä ei onneksi Suomessa vielä ole. Sen takia esim. ulkolaiset marjat pitää aina kuumentaa, koska se voi siellä väijyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      160
      15140
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3745
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      136
      3047
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1504
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      51
      1458
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      159
      1407
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1304
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1264
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      208
      1029
    Aihe