Myisin kerrostalo asunnon ja oisin sen remontoinutkin, miksi välittäjä ja remonttimies torppasivat kaikki suunnitelmani? Ei kannata remontoida, ei kannata laittaa mitään lattioita, keittiötä ym.???? Eikö se kuitenkin kannattaisi että asunto erottuisi muista edukseen ja ehkäpä menisikin kaupaksi? En oikein ymmärrä tällasta mentaliteettiä? Itse ainakin ostaisin mieluummin jo valmiiksi kivannäkösen ja korjatun, kuin arpoisin parin kolmen huonon ja remonttia vailla olevan kohteen kesken.
Asunnon myynti
fghfdghtrydfhfg
2107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kannata, että et kuitenkaan onnistuisi remontoimaan asuntoa sellaiseksi, että se vastaisi tulevan ostajan makumieltymystä. Kukaan ei halua maksaa uusista kaakeleista, joista ei tykkää.
Kannattaa varmaankin, jos saat tehtyä remontin halvalla. Siisti koti kiinnostaa vaikka kaakelit ei olisi juuri ne jotka itse olisi valinut. Jos taas joudut maksamaan "täyden hinnan" rempasta, kannattaa miettiä. Arvo ei välttämättä nouse kuitenkaan remontin hintaa.
Jos aluellasi on myynnissä paljon kämppiä, voit sieltä verrata paljonko pyynnit on hyväkuntoisilla vs. heikkokuntoisiin. Kyllä hyväkuntoiset yleensä kalliimpia ovat, eli on ihmiset valmiita maksamaan remontista vaikka se ei olisi aivan täysin oman maun mukaan tehty.
Sanomattakin lienee selvää, että jos remppaa, kannattaa valita aika "neutraaleja" materiaaleja ja värejä.