Kohteena jo aiemmin maalattu (onnistuneesti maalarin maalaamana, joten pohjassa ei vikaa) kipsilevyseinä, maalina puolihimmeää säv ytettyä (vaaleanharmaa) Remontti-Ässää. Ohennettu ohjeen mukaan. Väri ja kiiltoaste piti valita huoneen muiden seinien mukaan, niitä ei voi vaihtaa. Ei vaan meinaa onnistua, huoh.
Suurimpana ongelma viimeisen alhaalta ylös tehtävän vedon jättämät raidat ja laikullisuus paikoittain. Seinässä on pistorasiat kahdessa paikkaa, valokatkaisijoita, oviaukko. Näiden kanssa suurin ongelma tuon maalaustuloksen epätasaisuuden suhteen.
Vetääkö vedot lomittain vai just vierekkäin? Entä jos jättää tekemättä ja maalaa vain pystysuunnassa?
Ja varmistusta vielä, olihan se niin että telan varren mutkapää menosuuntaan maalatessa?
Nyt osaavat niksit kehiin, kiitos!
seinän maalaaminen ei onnistu, asiallisia neuvoja, kiitos!
14
13302
Vastaukset
- FfvFbbgg
Kato tikkurilan sivuilta ohjeet ja niksit. Muistaakseni siellä oli ihan hyvin kuvattuu.
Itse maalaam näin:
- pistorasiat yms irti jos vain mahd.
- ensin rajaukset esim pahvinpalaa tai teippiä käyttäen pienellä pensselillä (esim 40 mm)
- hyvälaatuinen tela
- riittävästi maalia telaan
- ensin ristiinrastiin telaten noin puolen metrin levyinen kaista
- tasoitus alhaalta ylös rauhallisin mutta ripein vedoin ja niim että telaukset menee 4-5 cm päällekäin
- seinä pitäisi saada maalattua aika nopeasti ja ilman taukoja jottei maali kuiva (jolloin tulee raitoja).
Maalausta kannattaa välttää hellekeleillä koska silloin maali helposti ehtii kuivamaan kesken työn jolloin tulee niitä raitoja. Varsinkin jos on kuiva ilma.
Omasta mielestäni olem käsittämättömän hyvä maalari, mutta kyllä meilläkin melkein joka huoneessa on joku seinä josta sopivassa valossa erottaa telan jäljen. Eli ei niistäkään kannata ottaa liikaa stressiä. Sälekaihdin ikkunassa viimeistelee seinäpinnan... :) - khjb k hj nhl lnln
Taitaa olla liian kuumaa, maali kuivuu liian nopeasti. Kokeile ohentaa enemmän ja maalaa useampaan kertaan ohuita kerroksia, aina kuivan päälle.
- mikruliini
Kiitos vastauksista! :) Apua oli näistäkin, pitää telata viimeiset vedot osin päällekäin, ehkä juuri se auttaa. Hankala vaan nähdä aina oikeaa kohtaa, kun pohja ja uusi maali samaa väriä.
Pistorasiat ja lattialistat onkin irti. Tikkurilan ohjeet ja videot katsottu, monta asiaa niistäkin puuttuu, vaikka sinänsä ihan hyviä ovatkin. Esim. tuo telan suunta, kummin päin se pitää olla, en ole löytänyt mistään ohjeesta, vaan kuullut timpurilta (Ja unohtanut kumminko se sanoi ;). Lämpöä olen yrittänyt laskea tai viileämpänä päivänä maalata ja kosteutta lisätä, jos ei ole ulkona muutenkin kosteaa. Varmaan silti lämpöä liikaa.
Oikea maalin määrä on mulle hankalaa jostain syystä myös, usein tuntuu että liian vähän tai liikaa, etenkin viimeistelyvetoa varten.
Osaa olla vaikeaa vaikka ei olisi uskonutkaan. Ajattelin että helpostikos tuon sutasee, että tekemisen vaiva olisi suurin ongelma ;) - aapo..
ihan ekana, miks ohensit maalia? Remonttiässä on sen vert luirua ja huonosti peittävää maalia muutenkin ettei kannattas ohentaa. se osasyynä miks niitä raitoja jää. sillä ei ole oikeastaan merkitystä et kumpaan suuntaan se telan pää on kun tasoittelet sitä maalia. myöskään sillä et tasoitatko alhaalta ylös tai päinvastoin.. ei merkitystä. "laikullisuus" taas tulee siitä et käytät maalia liian vähän. ts. levitä sitä maalia sinne seinään kunnolla ja tasoitat sitten vasta vaiks n. puolen metrin leveydeltä ja lomittain..eikä saa painaa liikaa.. ..myös käytettävällä telalla on merkitystä maalaustyössä. ostit kalliin maalin, toivottavasti et sen levittämiseen mitään halpaa telasettiä.
- aapo.
eikä lämpötilalla ole oikeastaan merkitystä varsinkin kun oot jo ohentanutkin sitä maalia.
- Måålare
Ja leikkaa saksilla ne "pitkät" karvat siitä telan reunoilta eli pyöristät ne että on molemissa päissä lyhyemmät karvat kuin muualla telassa. Silloin ei se maali kerry siihen reunaan. Eikä sillä viimeisellä vedolla ole mitään väliä vedätkö alhaalta ylös vai ylhäältä alas, kunhan vedät ne viimeiset samaan suuntaan. En kyllä itse maalaa ristivetoja missään kohdin.
- Bc. Nhv.
Alhaalta ylös on siitä parempi että silloin ei tule niin helposti valumia kun painovoima ja tela vaikuttaa vastakkaisiin suuntiin.
Eipä tuolla nyt kyllä oikeasti ole sen enempää merkitystä kuin silläkään että mihin suuntaan se telavarren koukku osoittaa... Tärkeämpää että tasoittaa aina samaan suuntaan ja että ei kääntele sitä telaa pahemmin kesken maalauksen.
Ja sit se, että vaikka kallis tela ei takaa hyvää lopputulosta niin huonolla telalla on vaikeampi tehdä hyvää. Itse olen käyttänyt keltaraitaa hyvällä menestyksellä.
Ja joskus vaan käy niin että seinä ja maalari ei sovi yhteen. Maalasin itse kerran yhtä seinää ihan tosissani ja jälki oli aivan kamalaa. Kokeilin toiseen kertaan ja sama homma. Tuhrasin pari tuntia sen kanssa kunnes luovutin. Seuraavana päivänä kaveri tuli paikalle, nauroi ensin paskaisesti seinän nähdessään, sitten otti telan ja maalasi pinnan kerralla vartissa virheettömäksi. Omituiseksi homman tekee se, että yleensä olen itse meistä se parempi ja tarkempi maalari...
Konjakkia voi kokeilla myös. Nautitaan sisäisesti jotta saadaan oikea rentous ranteeseen.
- hankaahankaa
Kuulostat tyypilliseltä kotitarvemaalarilta, joten tingi nyt ihmeessä siitä kiiltoasteesta ja osta täyshimmeää remonttimaalia (edullisiakin vaihtoehtoja maalikaupassa).
Täyshimmeällä et oikeastaan voi m i t e n k ä ä n epäonnistua, koska on aivan sama, miten päin pensseliä ja telaa hankaat siihen seinään. Pääasia on, että väri vaihtuu sellaiseksi, kun olet suunnitellut.
Niin. Jos nyt sattuu käymään niin, että se jälki ei kummene entisetään, niin ota se "onnistuneesti maalarin maalaamana, joten pohjassa ei vikaa"- maalari tekemään. - Onnistuin 88
Yks oikee maalari valisti mua kun olin aloittelemasa amatööriremppaa: "Vain yhdensuuntaisia, eli ylös -alas vetoja telalla" Kaikki muu on tuhoon tuomittua sähellystä. Aika kovalta kuulosti, mutta toimii. Ei epätasaista laikutusta. Kaikki pistorasiat ja lattialistat piti tietty irrottaa...
- malrimstr
Vain yös alas vetoja mutta päällekkäin voi kyllä vetää.. tärkein riittävä maalin määrä.. ei liian litkua ohennettua ja uusi kerros jos edellinen ei miellytä. Kyllä tasoittuu..
- ei tule raitoja
Hyvä tela kannattaa hankkia. 2-3 telan leveyttä kerrallaan maalata seinältä. Telatessa muistaa viimeistellä jäljen alhaalta ylös keventäen.
- Sutari
Palkkaat suomalaisen ammatti maalarin niin saat mieleisen tuloksen
Tosin se voi olla vaikeaa kun on kohta sukupuuttoon kuollut laji - nostoexpertit
Toisin kuin nämä vanhojen ketjujen nostelijat jotka näkyvät voivan hyvin
- Anonyymi
Haluatko vertailla seinien maalauksentarkemmat hinnat tai tarvitsetko apua seinien maalauksen hankinnassa? kodinplaza.fi/ auttaa, koska sen avulla tavoitat alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet yritykset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624392Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551833Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141553Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !401331Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681093- 58939
- 79925
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.170855Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791