tyhjäkäynti

skoda vaihtoon

Ocu Ambiente 1,6 bensa, v.2003.Epätasainen tyhjäkäynti,auto potkii todella pahasti, kierrokset 700-1000.Etsitty syytä toista vuotta.Ensimmäinen huolto kun ajettu 1800km, nyt ajettu 21000, tilanne pahenee kokoajan.Käynnin epätasaisuuteen ei vaikuta kaasun painaminen, ilmastoinnin päälle laitto ym. kokeilut.Vaihteisto alko pelaamaan kun säädettin ja vaihdettin öljyt. Huomenna vien taas auton tutkittavaksi ja toivon että vihdoin syy löytyy mutta onhan ollut halpa vuosi näillä bensan hinnoilla kun autolla ei viitsi ajaa ruuhka liikenteessä koska täristäminen punaisissa valoissa on niin kova.Onko kenelläkään vinkkejä vian korjaamiseksi.

4

1400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kierrosten vaellus

      No tällä palstalla taisi olla puhetta joskus viallisesta moottorin lämpötila-anturista (jäähdytysvesi?), joka aiheutti vaeltavaa tyhjäkäyntiä. Asiasta ei ole omakohtaista kokemusta, mutta oma viisivuotias Ocu 1,6L moottorilla kyllä käy kuin ompelukone. Kylmänä yli 1000 rpm:ää, lämpimänä jotain n. 750 - 800.

    • Kiinnostunut

      Mikäs siinä vaihteistossa oli vikana?

      Itselläni pienen pientä rutinaa? kun ykkösellä lähtee liikkeelle.

    • Ocu 03

      Mulla samat viat Vaihdelaatikko korjattu ja nykiminen johtuu huollon mukaan kaasuläpästä uusi tilattu!!Auto on myös 1,6 ambiente 2003.

      • Ocu 03

        Tuli just huollosta tyhjäkäynti korjattu.
        Vian syy tietokoneen mukaan:
        -kaasuläppä ei saavuta joutokäntivastetta lian,esim.öljyhiilikeräytymisen ,vuoksi.

        -kaasuläpän ohjausyksikkö tai johdinliitäntä on viallinen.

        -pakokaasujen kierrätysventtiili tai johdinliitäntä on viallinen.

        no nyt toimii ja tyhjäkäynti on tasainen ja nykiminen loppui!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11407
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9770
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      143
      5537
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2573
    Aihe