Onko pari viikkoa pelkästään Kuala Lumpurissa liikaa? Nettiä kun on lueskellut, niin vaikuttaa että ihmiset on viihtyneet siellä vain muutamia päiviä kerrallaan.
Mekään ei mitään hirmuisia ostosfriikkejä olla, mutta tykätään kuljeskella ja katsella paikkoja ja arkkitehtuuria ja elämänmenoa yleensäkin. Tai vaan löhöillä hotellilla altaan reunalla lueskellen. Tai käydä akvariumeissa tms.
Kuala Lumpur- 2 viikkoa
5
580
Vastaukset
- kl rules
Nyt olen just täällä. Vain 1 yön, mutta vuosi sitten olin 5 päivää ja kyllä siihen tekemistä riitti, mutta 2 vkoa on kyllä aika paljon. Täältähän lentää airasialla vaikka minne 50e. Ite tulin just borneolta, kota kinabalu ja brunei.
Mukava kaupunki kuiteski tää kl on. - liikaako?
Nyt alko kyllä vähän mietityttämään. Ollaan kuitenkin enempi sellasia, että mennään yhteen paikkaan ja ihmetellään ympärillä kaikkea mahdollista, kuin että pidettäis matkalaukut pakattuina ja kohta seuraavaan kohteeseen.
- Lantis
Olisin kyllä samaamieltä kun ed vastaaja, mutta kyllä siellä varmaan kaskikin viikkoa menee, iso kylähän se on ja ihmettelemistä riittää. Itse tein viime talvena Langkawilta vuorokauden reissun, se oli liian lyhyt, mutta kun seuraavan kerran menen varaan 3-4 pv, se riittää kun en ole itse mikään kaupunkilomalainen....
- flashpacker
Mielestäni kaksi viikkoa Kuala Lumpurissa on ensikertalaiselle melko pitkä aika.
Ehdotuksena tarjoaisin vaihtoehtoa, jossa olisitte ensin muutaman päivän K.L:ssa ja sen jälkeen reissu esimerkiksi Melakaan tai Penangiin (Gerorgetown). Molemman edellämainituista kuuluvat UNESCO:n maailmanperintölistalle historiallisen arvonsa takia. Vaihtoehtoisesti, jos haluatte nähdä saarielämää Langkawille (myös UNESCO:n listalla) tai Pulau Tiomanille katselemaan rantoja. - Malaysia
Ehdottomasti kannattaa katsella muutakin Malesiaa parin viikon aikana. Eihän niitä matkalaukkuja tarvi mukana kaikkia kantaa jos piipahtaa 1-2 yöksi vaikkapa Melakaan. Sinne pääsee helposti ja halvalla bussilla tai autonvuokraus on myös loistava vaihtoehto. Singapore ei myöskään ole kaukana. Joskin sinne jos haluaa niin suosittelisin menolentoa KUL ja paluuta SIN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694921Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893404- 423308
- 502599
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451817- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971428- 131295
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027