Ylityöt...

epätietoinen023

Hei!

Olen tässä selvittämässä ylitöitä vuodelta 2011. Niitä on todella paljon. En ole juuri koskaan puhunut työnantajani kanssa niiden tekemisestä, mutta työ on ollut sen luonteista (asennustyö työmailla), että niitä on pitänyt jäädä tekemään, jotta on pysytty aikataulussa eli saatua valmista ajoissa. Voinko periä jälkeenpäin näitä korvauksia oikeusteitse ja kuinka pitkältä ajalta?

t. epätietoinen023

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bolse

      www.rakennusliitto.fi

    • Tanneöli

      Kai oot tuntilappuihin kirjannu oikeat tunnit? Ja nämä paperit on sulla ja työnantajalla? Tilinauhat tallessa ettei ole tunteja korvattu? Muutoin 2011 tunneista huutelu voi oikeudessa tuottaa jotain mutta oikeasti tollasille Taneleille ei kuuluisi mitään. Ylitöistä pitää olla työnantajan pyyntö jäädä töihin, ei työmaalle jäämisestä päivän jälkeen makseta.

    • Mene Kotias !

      Jätkä tekee salaa ylitöitä.

      Hehhe. Ja sitten vaatisi niistä palkan jälkikäteen.

      Selkeästi YTK:n jäseniä.

      Tyhmä mikä Tyhmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      117
      11089
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      155
      10308
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      183
      6499
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      49
      5574
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4364
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      67
      4044
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3604
    Aihe