Ylityöt...

epätietoinen023

Hei!

Olen tässä selvittämässä ylitöitä vuodelta 2011. Niitä on todella paljon. En ole juuri koskaan puhunut työnantajani kanssa niiden tekemisestä, mutta työ on ollut sen luonteista (asennustyö työmailla), että niitä on pitänyt jäädä tekemään, jotta on pysytty aikataulussa eli saatua valmista ajoissa. Voinko periä jälkeenpäin näitä korvauksia oikeusteitse ja kuinka pitkältä ajalta?

t. epätietoinen023

3

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bolse

      www.rakennusliitto.fi

    • Tanneöli

      Kai oot tuntilappuihin kirjannu oikeat tunnit? Ja nämä paperit on sulla ja työnantajalla? Tilinauhat tallessa ettei ole tunteja korvattu? Muutoin 2011 tunneista huutelu voi oikeudessa tuottaa jotain mutta oikeasti tollasille Taneleille ei kuuluisi mitään. Ylitöistä pitää olla työnantajan pyyntö jäädä töihin, ei työmaalle jäämisestä päivän jälkeen makseta.

    • Mene Kotias !

      Jätkä tekee salaa ylitöitä.

      Hehhe. Ja sitten vaatisi niistä palkan jälkikäteen.

      Selkeästi YTK:n jäseniä.

      Tyhmä mikä Tyhmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2017
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2014
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1979
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe