Kukkavarsi ruskistui ja "veltostui"

Mirsku

Orkideassani on kaksi kukkavanaa ja toisessa on kukat toista kertaa. Toinen vana on nopeesti ruskistunut ja käytännössä kuollut, kun on ihan veltto. Leikkaanko sen pois, kun ei kai se siitä varmaan tokene, tuleekohan niitä sitten uusia. Tämä on ensimmäinen kukkani, joten ei paljon ole kokemuksia.

5

655

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AnelmaS****

      Joskus ne tekevät vai yhdet kukat ja sitten kuivuvat pois. Olen leikannut ne kukinnan jälkeen ensimmäisen silmun yläpuolelta. ellei sen jälkeen ole tapahtunut kasvua silmussa, olen leikannut pois.
      Uusi kukkavana tulee, mutta odotusaika on joskus pitkä joskus lyhyt.

    • 16+19

      Leikkele vasta sitten kun se muuttuu oljenkeltaseks.
      Monesti uus kukkavarsi kasvaa vanhaan.

      • Vuosi sitten ostamani kukkiva, keltainen orkidea on säilyttänyt vihreänä vanhan kukkavanansa, mutta kasvatti uuden, joka on nyt nuppuineen noin 50 cm pitkä.
        Ehkä parin viikon päästä ensimmäiset kukat aukeavat.
        6-vuotiaassa orkideassa on nyt yhtäaikaa auki 42 kukkaa samassa kukkavarressa, joka on haarautunut neljäksi, aivan mahtavan näköinen pahkakaapin päällä koillisikkunan äärellä.Nuppuja on vielä kymmenkunta, kun ensimmäiset kukat alkavat jo lakastua ja tippua.Katsotaanpa, kuinka kauan koko kukinta kestää.


      • timarni kirjoitti:

        Vuosi sitten ostamani kukkiva, keltainen orkidea on säilyttänyt vihreänä vanhan kukkavanansa, mutta kasvatti uuden, joka on nyt nuppuineen noin 50 cm pitkä.
        Ehkä parin viikon päästä ensimmäiset kukat aukeavat.
        6-vuotiaassa orkideassa on nyt yhtäaikaa auki 42 kukkaa samassa kukkavarressa, joka on haarautunut neljäksi, aivan mahtavan näköinen pahkakaapin päällä koillisikkunan äärellä.Nuppuja on vielä kymmenkunta, kun ensimmäiset kukat alkavat jo lakastua ja tippua.Katsotaanpa, kuinka kauan koko kukinta kestää.

        Toissapäivänä aukaisi tuo keltainen ensimmäisen kukkansa.Siirsin sen eteläikkunan puolelle, kun on niin vähän valoa tähän aikaan. Huomenna voi aueta jo toinen, näkyy kuusi nuppua siitä eteenpäin. Iloitaan yhdestäkin kukasta.


    • Anonyymi

      Sain 3 eri orkideaa kukkiman nyt samalla kertaa. Juuri avasivat kukkansa, vaikka tammikuu. Antanut vuosi vain lorauksen vettä silloin tällöin, ei lannotteita ei muuta. Juuret roikkuvat lattialle asti ja imevät lämpöpatterista lämpöä talvisin. Aurinkoinen etelä-ikkuna, parveke ja sen lasit myös välissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2081
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      200
      1686
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1532
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1396
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1216
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      257
      1022
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      938
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      848
    9. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      17
      844
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      715
    Aihe