Wifi hotspot ei toimi känny/tabu miksi?

spottailija

Asetukset oikein kännyssä (LG) ja Samsungin tabletissa eli wifi ja hotspot ruksattu ja salasana syötetty tabuun oikein mutta silti tabletti ei muodosta verkkoyhteyttä kännyn hotspottia käyttäen. Kyseessä mökki missä ei nettiyhteyttä ja kännyn hotspot (tethering) yritän saada nettiyhteyden tablettiin. Tabu vastaa, että wifi verkko löydetty ja yhdistetty mutta sitten kun klikkaa selainta niin herjaa ettei voi yhdistää.

Kerran aikaisemmin olen saanut näin hetken toimimaan mutta ei enää. Kännyssä on laitettu max aika eli 15min että hotspot wifi sulkeutuu jos ei käytetä ja tätä ei ole ylitetty, että ei siitäkään kiinni. Onko kellään tietoa miksei toimi tai samanlaista kokemusta? Vai estääkö operaattori jotenkin ettei toimi (Saunalhati). Koska heidän säännöissää kyllä sanotaan, ettei saisi käyttää tetheringiä verkkoyhteyden luomiseen, mutta hlö sieltä sanoi minulle , että kaikki sitä käyttävät eivätkä voi estää. Voivatko kuitenkin? Operaattorin intressissä ei tietenkään tämä ole, kun haluavat että ihmiset ostaisivat nettikortin tabletin mökki- ym.käyttöön missä ei verkkoyhteyttä.

2

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä LG mallista on kyse? Oletko kokeillut wlan jakoa ilman salasanaa/suojausta?

      Saunalahti tuskin estää tuota koska itselläni on kyseinen liittymä ja hyvin on pelannut aina kun on tarvinnut jakaa Samsung Android mallin yhteys wlanin yli.

    • ffwffffweeffffwwwfff

      "Kerran aikaisemmin olen saanut näin hetken toimimaan mutta ei enää"

      tuohan osoittaa että periaatteessa systeemi toimii,oletko kokeillu sammuttaa tabletin välillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3097
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2984
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      191
      2504
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2205
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      27
      1529
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1416
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe