Kylmälaukut kompressorilla

ostaisiko va eikö

Kertokaappa pls. kokemuksianne kylmälaukuista jotka ovat varustettu kompressorilla jonka käyttöjännitev 12v. Ovatko suuria sähkösyöppöjä yms. kiitokset jo etukäteen.

6

8338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olut kylmänä

      Itsellä Waecon 40l "kylmälaukku" ja se orggis suojapussi päällä ja olen ollut tyytyväinen, minusta vie vähän sähköä ja takuulla pysyy ruuat kylminä.
      Näköjään tullu uudempikin versio myyntiin.

    • -Mika-

      Omaa ei ole, mutta broidin waecoa olen lainannut välillä. Kuluttaa noin 4 ampeeria kun käy, mutta käy vain noin 25% ajasta. Siis kulutus suurin piirtein 24 Ah vuorokaudessa. Aika hyvä mun mielestä.

      • On hyvä, ellei peräti loistava ainakin verrattuna termoelementeillä toteutettuihin halpamallisiin sähkökylmälaukkuihin. Sama on kokemus kuin Mikalla, käyntiaika 1/4, 1/5 tai jopa alle, riippuen ympäristön lämpötilasta siitä miten paljon tavaraa jäähdyttää.


    • 544545454554

      Mulla on waecon 23litranen malli, viime kesänä laskeskelin kulutuksia ja normaali kesälämmöllä, kaapin ollessa sisältä 3 päästiin 11Ah/vuorokausi kulutukseen. Tämä siis tuolla uusimmalla mallilla.

      Mielestäni ERITTÄIN vähän vie virtaa nämä, jos vertaa esim peltier rojuihin mitkä imasee vuorokaudessa koko akun ja jäähdytys tehoa ei ole nimeksikään.

      Kaverilla on autossa tuo pienin malli, toimii normaali 64amp akulla yli viikonlopunkin vaikka autolla ei ajeta. Kiva autojääkaappi :)

    • huutisnet

      Huuto.netissä näyttää olevan taas yksi myynnissä. Itse ostin omani samalta myyjältä. Paras hankinta aikoihin.. toimii jopa kuumassa autosa

    • CFD-18

      Itsellä oli edellisessä botskissa tuollainen kylmälaukkuratkaisu jääkaapille, Waecon 18 L malli. Lyhyt yhteenveto:

      todella energiapihi, aurinkopaneeli tuottaa sen mitä laukku kuluttaa
      Kunnollinen lukitussysteemi kannessa, voi käyttää yhdellä kädellä
      muokattavat sisätilat (väliseinät jne)
      - painaa kuin synti
      - tehonsäätö onneton, portaaton nuppi "lounaasta kaakkoon". Menee kaljat helposti jäähän jos hitusen vaikka hipaisee nuppia - pyörii melkein puhaltamalla
      - sen yhden ja ainoa johdon liitin kaapin seinässä alkoi natisemaan jo ekan kesän jälkeen -> kontaktihäiriöt.
      - Erittäin kranttuja jännitteen suhteen. Vedin sähköt suoraan akulta "yli-isolla" kaapelilla, sulakepaneelin kautta ei käynnistynyt. Ehkä siksi kaapin töpselissä on sulake sisällä...

      Kelpo peli, "does the job". Mutta ei se mikään helposti kannettava kylmälaukku ole, paitsi ehkä ulkomuodon suhteen. Noin kalliiksi laitteeksi myös ne koneiston sisuskalut rämisivät oudon paljon, onneksi en koskaan pudottanut sitä, ja muistin sitoa kunnolla kun lähdettiin kryssille. Tuskin kestää kovaa kolhua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16923
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4614
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2637
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1928
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1559
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      395
      1504
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1379
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1293
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      17
      1034
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      9
      1002
    Aihe