Ei tää tänne kuulu.

että sosiaalinenkyvyttömyys on helvetti nykymaailmassa jossa korostetaan sitä. On turpatauluja, kännykkää, twitteriä muuta paskaa. Vituttaa, kun ei osaa kykene.
10142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Niin. Niitä on helppo käyttää, mutta jos ei ole tuttuja / kavereita niin aika tarpeetonta sälää ne on.

Sekin on ikävää.

Äänestä

Mä en halua olla naamakirjassa tai missään twitterissä, minkä takia pitäis olla. Ei mulla oikeassakaan elämässä ystäviä ole ollut ja olen saanut muilta ihmisiltä ihan tarpeeksi asti henkisesti turpaan, niin miks vitussa menisin johonkin facebookiin tai twitteriin kerjäämään lisää turpaan. Aina olen ollut ujo ja arka tutustumaan ihmisiin. Enää ei edes tee mieli tutustua kehenkään koska on liian usein saanut paskaa niskaan toisilta ihmisiltä. En yhtään ihmettele että jotkut päättää päivänsä, kun tarpeeksi pistetään 6-0 lyttyyn ihan huvin vuoksi, ei mikään ihme, että jotkut ei enää jaksa. En mäkään jaksa, mutta mitäs sitten, ketä se kiinnostaa, ei maailma yhtä ihmistä kaipaa.

Äänestä
  • Jooh. Tsemppiä sullekkin, vaikken tunnekaan. Koitetaan jaksaa vaikka piruuttaan.

    Äänestä

  • Näinpä. Täytyy vaan koittaa olla niiku ei oliskaan.

    Äänestä

  • Onko ihmisillä jokin tarve olla esillä koko ajan ja kuulla mitä heistä puhutaan ja kommentoidaan, sekö sinun mielestäsi on elämää, jota ikävöit ja kaipaat?

    Kait ihmisiin nyt muutenkin voi tutustua ettei tarvitse olla jossain somessa. Kahvilassakin voi tutustua ihmisiin, istua ja saada seuraa, joku tulee aina juttelemaan, eikä tarvitse itse tehdä aloitteita.

    Tuollainen asenne näyttää olevan kaikilla, jotka ovat facebookissa tai twitterissä, siellä ei muuta tehdäkään kuin huvin vuoksi arvostellaan toisia ja puhutaan paskaa.

    "Mitä minusta tänään puhutaan"----niin se kai on tärkeämpää kuin ihan oikeasti tavata niitä mukavia ihmisiä silmästä silmään...

    Äänestä

  • juurikin näin kirjoitti:

    Jooh. Tsemppiä sullekkin, vaikken tunnekaan. Koitetaan jaksaa vaikka piruuttaan.

    tule mitään lärvikirjaa tai twitteriä.
    Ei ole aikaa, mutta se suurin syy on haluttomuus minnekkään olla jatkuvasti kamuille postamassa millon olen ollu vessassa, tai millon olen lähdössä harrastusteni patriin. Jos joku tuttavistani haluaa tietää olenko tavoitettavissa, niin soitto vain, ja se on siinä!
    Jokut ovat näyttäneet omia lärvikirjojen sivujaan, niin sanattomana olen katsonu! Ei voi lapsellisempaa olla kun jonkun lärvin päivittäminen!

    Äänestä

Kaiken sarkasmin kruununa itse turpataulun perustaja Mark Zuckerberg on itse myös assi.

:D

Aspergerien perusongelmat on juuri sosiaalisissa suhteissa ja niiden muodostamisessa ja ylläpidossa.

Äänestä
  • Tuo tyyppihän kusetti ja käytti kavereitaan hyväksi facebookia tehtäessä. Se itse ei tehnyt sitä vaan sen kamut, se vaan oli ovelampi niitä toisia. Sehän on julkisesti naureskellut sillekin miten ihmiset sinisilmäisesti luottavat tuohon facebookiin.

    Äänestä

  • jotain kuultua kirjoitti:

    Tuo tyyppihän kusetti ja käytti kavereitaan hyväksi facebookia tehtäessä. Se itse ei tehnyt sitä vaan sen kamut, se vaan oli ovelampi niitä toisia. Sehän on julkisesti naureskellut sillekin miten ihmiset sinisilmäisesti luottavat tuohon facebookiin.

    Ei se assius sitä sano etteikö olisi viisas tai fiksu. monilla neroilla on ollut kys. ominaisuus. Sosiaaliset ongelmat on vaan jotenkin tuntemattomia.
    Sanoisin, että kys. ominaisuuden omaavilla naisilla on helpompaa, koska miehelle on anettu tämän suhteen aloitus, kautta kiinnostuksen näyttäminen. Eikä kannata alkaa väitellä vastaan...

    Äänestä

  • mutta. kirjoitti:

    Ei se assius sitä sano etteikö olisi viisas tai fiksu. monilla neroilla on ollut kys. ominaisuus. Sosiaaliset ongelmat on vaan jotenkin tuntemattomia.
    Sanoisin, että kys. ominaisuuden omaavilla naisilla on helpompaa, koska miehelle on anettu tämän suhteen aloitus, kautta kiinnostuksen näyttäminen. Eikä kannata alkaa väitellä vastaan...

    Sosiaaliset suhteet ja kaverustuminen on outoa ja joskus epätoivosta. Jotenkin vaan hukassa, Ihmiset on oikeasti aika typeriä. Ei edes periaatteessa kiinnosta tutustua uusiin ihmisiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mutta. kirjoitti:

että sosiaalinenkyvyttömyys on helvetti nykymaailmassa jossa korostetaan sitä. On turpatauluja, kännykkää, twitteriä muuta paskaa. Vituttaa, kun ei osaa kykene.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu