Erehdyin hankkimaan uusikoppaisen Aveon 1,2 LT, vm. 2012 mittarissa 14.000 km. Auton laatu on osoittautunut kovin heikoksi. Etuovien tiivisteet vaihdettiin, koska ovet eivät menneet kunnolla kiinni ja tiivisteet olivatkin etureunasta mytyssä. Talvella nastoilla ajomelu hurjan kova (koeajo tietenkin kesärenkailla marraskuussa). Auto nykii etenkin kun ilmastointi nyt kesällä on päällä (tietenkin koeajon aikaan sen verran pakkasta ettei ilmastointi mennyt päälle), moottorin ohjausjärjestelmän ohjelmapäivitys ei auttanut. Etupää on jo väljistynyt ihan kestopäällysteteillä ajelusta (!) ja sinne pitää vaihtaa koiranluu. Erikoisin vika on polkimissa, kytkinpoljin narisee ja napsahtelee ja sen takia pitää vaihtaa kaikki polkimet (ovat samaa "mötikkää"). Polkimet varsineen ovat muovia! Paketti maksaa noin 500 euroa ja vaihto saman verran, vie koko päivän. Tietenkin kaikki osat pitää tilata Saksasta asti ja osien saaminen vie aina viikkoja ja useita käyntikertoja. Täytyy toivoa ettei polkimia tarvitse vaihtaa joka 15.000 km kun jo nyt ovat rikki. Muovinen sisustus on alkanut natisemaan joka paikasta kilometrien kertyessä. Selvää että tämä täytyy laittaa kiertoon ennen takuun umpeutumista!
Chevy Aveo 2012 laatuongelmat, kokemuksia?
9
5221
Vastaukset
- sama kuin edellä
Lisäys että auton ostin siis esittelyautona 2.000 ajettuna
- .ee.
Pikainen Google-haku ei vastaavia ongelmia löytänyt. Täysin käsittämättömän huonoa onnea kun tällaiset erikoiset viat ovat osuneet kaikki yhteen autoon.
On muuten aika harvinaista, että takuuseen vaihdettavista osista eritellään asiakkaalle osan hinta sekä työn hinta.- Hölmoläinen edelleen
Kysyin hinnat sen takia, jos homman joutuu uusimaan taas 30 tkm:n kohdalla. Huolto ystävällsesti kertoi että osa noin 500 ja koko päivän kestää vaihtotyö, koska joutuu purkamaan puoli autoa sen takia. Eli tonnin paukku! Kalliiksi tulee valmistajalle tämä laatu kylläkin...
- KulkeeKulkee
Itselläni ei ole samoja ongelmia ollut, ajettuna nyt noin 22 000km. Ei ole ollut mitään ongelmia tosin. Rengasmelusta olen kyllä samaa mieltä.
- tl21oeva
Perheen kakkosautona vastaava kulkine. Ajettu n. 15000km. Koiranluut vaihdettu kolinan vuoksi takuuseen (tästä huollon mukaan kamppanja). Kytkinpoljin napsatelee kuten edellä kuvattu, huollon mukaan ei aiheuta toimenpiteitä. Ei natinoita, rengasmelu kitkoilla siedettävä.
- upi2
Aika outoa, jos alustan osia pitää vaihella noilla ajomäärillä. Muutenhan tuo olis pikkuautoksi hyvän näköinen ja koeajoissakin kehuttu. Itsekkin tarkoitus käydä ajamassa kokeeksi, kaikesta huolimatta. Eihän se koiranluu onneksi kummonen juttu ole vaihtaa, jos sillä selviää.
- koreachevy
Olit sitten nuuka ja hankit ns. 0-sarjan auton.
Eli ensimmäisiä koottuja uutuusmalleja, joissa on valitettavasti KAIKKI vähän pielessä. Jotkut kutsuvat näitä ensisarjan autoiksi.
Kaikilla valmistajilla nämä 0-sarjan autot ovat vähän sinne päin.
Omani -13 toimii ja kukkuu ihan normaalisti (koiranluut toki vaihdettu vuosihuollossa) ja rengasmelukin nastoilla ihan siedettävä - hiljaisempi kuin VW tuotteissa.- Tyytyväinen kulkija
Oma kalossini tulee kymmenen vuotiaaksi keväällä.Katsastuksessa kehoittivat vaihtaan ensimmäiset "koiranluut" kevään 2014 katsastukseen mennessä. "Ankea on askelmitta, kulkea ilman kalossitta."
- huutokaupalla saat
Chevroletilla on laatu ongelmia joka autossa..siksi GM olikin konkan partaalla!!!
Cruzethan on ihan sontaa, siksi myynti loppuu ja loput annetaan eniten tarjoavalle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2167799- 583083
- 1992487
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut102013Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.2011875Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke241612- 751311
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä281222- 861222
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,391202