Henkisesti väsähtänyt äiti

uupunutäiti

Minulla on täysin terve, söpö, sosiaalinen, iloinen ja oppivainen 2-vuotias. Kaikki sukulaiset ja ystävät ovat sitä mieltä että tuon ihanemmaksi lapsi ei voi tullakkaan. Reilu puoli vuotta sitten lapsella alkoi uhma. Ajattelin että se kuuluu asiaan ja hyvinkös minä siitä selviän kun olen elämässäni selvinnyt niin monesta muustakin ja paljon suuremmastakin. Nyt kuitenkin kun tuolle uhmalle ei näy loppua, pahenee vain päivä päivältä, niin alkaa tältä äidiltä voimat loppua. Moni on jo todennut että lapsi on voimakastahtoinen ja sen olen itsekin huomannut.
Tuntuu pahalta sanoa tätä ääneen, mutta olen alkanut vierastaa lastani. Jatkuvan itkun ja ulinan keskellä, tunnen niin suurta ärtymystä lastani kohtaan, etten halua edes lohduttaa häntä. Tahtoisin vain paeta hänen kiukkujaan ulos vaikka lenkille. Toisinaan kun itkua on kestänyt tarpeeksi kauan, eikä lohdutuksetkaan ole tepsineet, olen räjähtänyt huutamaan lapselle niin lujaa kuin kurkustani lähtee. Tämähän nyt ei tietenkään auta mitään, saa aikaan vain pahemman huudon. Tunnen pahaa mieltä asiasta, tiedän että syystäkin. Haluaisin lopettaa tuon toimintamallin, mutta aina kun tarpeeksi pinna paukkuu niin räjähdän taas. Minulla ei ole omia sukulaisia joiden puoleen kääntyä, eikä miehenikään sukulaisilta kamalasti hoitoapua heru kun ovat työelämässä kiinni.
Mies ei ole keskustelijatyyppi, joten hänen kanssaan raivostumisistani ja väsymyksestäni juttelu ei tepsi.

0

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

        Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
        Ateismi
        25
        2490
      2. Kerro kaivattusi

        Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
        Ikävä
        55
        1806
      3. Saako kantaa asetta

        Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
        Ähtäri
        11
        1204
      4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

        Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
        Maailman menoa
        299
        1067
      5. Toinen toista

        Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
        Ikävä
        259
        992
      6. Mikään ei ole ikuista

        Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
        Ikävä
        146
        903
      7. Rakastan sua

        Tiedäthän sen ❤️😢
        Ikävä
        56
        884
      8. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

        Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
        Tuusniemi
        9
        797
      9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

        Etkö halua enää yrittääkään?
        Ikävä
        47
        780
      10. Mies mitä ajattelet naisista?

        Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
        Ikävä
        111
        775
      Aihe