Sain Lyricaa mutta nyt senkin aloittaminen pelottaa. Voiko tehdä niin että sitä ottaa vain esim. 2-3 päivänä viikossa ettei tulisi riippuvuutta? Auttaako Lyrica silti hyvin ahdistukseen jos ottaa vain muutamana päivänä viikossa? Joskus tulee kännitkin vedettyä enkä haluaisi kokonaan juhlimisesta luopua. Toinen syy on että haluaisin välttyä sellaisilta haittavaikutuksilta kuten lihomiselta ja seksisivuvaikutuksilta. Toivottavasti saan asiallisia vastauksia.
Lyrica
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
5103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö kukaan osaa vastata tähän mitään? Lääkärille en viitsinyt mainita alkon käytöstä mitään.
Täältä löytyy keskusteluja paljonkin aiheesta: http://www.paihdelinkki.fi/keskustelu/viewtopic.php?p=542947
Suosittelen ottamaan lääkettä reseptiin merkityn annostuksen mukaan eikä ruveta itse säveltämään. Mistä olet edes saanut käsityksen, että pitäisi pitää välipäiviä, jottei tulisi riippuvuutta? Bentsojen kanssa niin on hyvä tehdä, mutta Lyrica on kyllä ihan eri tyyppinen lääke.
Jos tapanasi on syödä terveellisesti ja välttää turhia herkkuja ja roskaruokaa, tuskin lihot. Tottakai jos ihminen etsii syömisestä lohtua ja rouskuttaa jotain epäterveellistä silkan mielihyvän takia, niin silloin monien lääkkeiden aloitusvaiheessa kiloja kertyy. Usein syytetään lääkettä, koska se on niin helppoa. Vaihtoehto olisi tarkastella ja hillitä syömistään, mikä olisi paljon vaikeampaa, joten lääkkeissähän se vika on. Joillakin on parempi itsehillintä tai yleensä elämänhallinta kuin toisilla.
Seksisivuvaikutuksista en tiedä.
Olen lukenut että tuohon lääkkeeseen kehittyy helposti riippuvuus ja voi olla kuulemma jopa hengenvaarallista alkoholin kanssa. Jos meinaa juoda niin silloin ainakin varmaan kannattaa jättää lääke ottamatta?
Tuli sitten kokeiltua lyricaa ja tuntu toimivan ahdistukseen. En silti uskalla ottaa säännölliseen käyttöön kun kesän aikana tulee kuitenkin alkoholia juotua enkä halua päästä hengestäni, ainakaan vielä. Mieluummin silti olisin juomatta kun ryyppääminenkin pahentaa ahdistusta. En silti halua kokonaan hylätä omaa kaveripiiriänikään.