Ostinko hyvää ruokaa ?

Eilen hamsterillamme loppui ruoka kesken. Niinpä päätin ostaa tänään lisää siemenseosta herralle. Valikoima oli melko pieni, mutta kyllä siellä jonkin verran ruokia oli. Mietin jtn jyrsiän Osku ruokaa,mutta kuulemma liian rasvaista hamstereille. Sitten mietin Festival nimistä ruokaa. Niinpä päätin sitten ostaa sen. Teinkö hyvän ostoksen ? Onko Festival siemenseos hyvä valinta ? Ainakin hami tykkäs :).
950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kuten oskussa, festivalissakin on väriaineita ja muita turhia juttuja. Miksette mene sinne eläinkauppaan / nettikaupasta tilaa? saatte paljon laadukkaampaa ruokaa!

Äänestä
  • marketti ruuat on kuraa -.- Yks vitun lesta pelle väittää, että osku on tosi terveellistä ja laadukasta niiden kanit koska tykkää siitä! voi vittu ne ei vrm tiiä että maissi ei sula hyvin kanian suolistossa, ja siinä on väriaineita! sitte toiset pellet väittivät antaneensa niitten marsuille piikin, joka tekee ne immuuneiksi väriaineille ym moskalle. vähä reps ::::DDDDDD

    Äänestä

  • luuuuuuseeeriiiit!!!!!!! kirjoitti:

    marketti ruuat on kuraa -.- Yks vitun lesta pelle väittää, että osku on tosi terveellistä ja laadukasta niiden kanit koska tykkää siitä! voi vittu ne ei vrm tiiä että maissi ei sula hyvin kanian suolistossa, ja siinä on väriaineita! sitte toiset pellet väittivät antaneensa niitten marsuille piikin, joka tekee ne immuuneiksi väriaineille ym moskalle. vähä reps ::::DDDDDD

    Kiitos vastauksistanne...Ihanko turhaan sitten ostin.. :s Ja tuota Festival juttua on ihan eläinkaupoissakin. Enkä nyt viitsisi heittää ruokia poiskaan.. ): Mutta samat ruuat ovat faunattaressakin.En tiedä mistä sitä hyvää siemenseosta saa .. :((

    Äänestä

Festival on tarpeeksi hyvää hamsuille. Voit tarjota Festival siemenseosta vaikka muiden siemensekoitusten yhteydessä. Eli voit sekoittaa sitä aina pienen määrän johonkin muuhun. Niin minä olen tehnyt ja hamsu tykkäsi kovasti. Minulla on kolmas hamsu menossa ensimmäinen oli tyttö safiirin värissä ja sen nimi oli Hattara. Seuraava oli myös tyttö ja oli normaalin värinen nimi oli Selina. Ja nykyinen on uros mustan värinen ja nimi on salmiakki se on ihannna

Äänestä
  • Mitä voisin sekoittaa Festivalin kanssa ?

    Äänestä

Esimerkiksi johonkin kevyeen eläinkaupasta ostettuun siemenseokseen. Ei mihinkään rasvaiseen. Mutta laita enemmän kevyttä kun Festivalia. Älä anna joka päivä Festivalia aina silloin tällöin niin hamsusi on tyytyväinen. Minulla toimii ainakin. Vaihtelen sekoitusta joskus. Sillä hamsu saattaa kyllästyä. Jos huomaat että hamsusi ei syö enään siemenseosta älä tarjoa Festivalia. Onnea hamsusi kanssa :)

Äänestä
  • Kiitos paljon vastauksestasi :) ! Mitä itse sekoitat Festivalin kanssa? Olisiko esim. Hamsteri Crispy hyvää ? :))

    Äänestä

Yleensä sekoitan Crispyä. Mutta joskus myös Supaa ettei hamsu kyllästy :)

Äänestä
  • Kiitos paaaaljon vastauksesta :) ! Pitääkin sitten ostaa crispyä tai supaa :)) . Laitoin hamsterini siemenseokseen tänään vähän kissan nappuja ja annoin tuoreruokana jauhelihaa ja paprikaa ;).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hamtaroo :) kirjoitti:

Eilen hamsterillamme loppui ruoka kesken. Niinpä päätin ostaa tänään lisää siemenseosta herralle. Valikoima oli melko pieni, mutta kyllä siellä jonkin verran ruokia oli. Mietin jtn jyrsiän Osku ruokaa,mutta kuulemma liian rasvaista hamstereille. Sitten mietin Festival nimistä ruokaa. Niinpä päätin sitten ostaa sen. Teinkö hyvän ostoksen ? Onko Festival siemenseos hyvä valinta ? Ainakin hami tykkäs :).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu